Cilde iyi gelen vitaminler

‘Ne yersen osun’ bu klişede doğruluk payı var- en azından konu cilt olduğunda. Çünkü Mayo Clinic uyku almanın, stresi yönetmenin ve güneş kremi kullanmanın yanı sıra, sağlıklı beslenmenin iyi bir cildin anahtarı olduğunu söylüyor. Gelin cilde iyi gelen vitaminler hangileridir birlikte inceleyelim!

C vitamini – yaşlılık belirtilerini azalt!

Cilt bakımı söz konusu olduğunda C vitamini çok yönlüdür. Koruyucudur, cildi güneş hasarından korur. Güçlü bir antioksidandır ve serbest radikallere karşı savaşır. Pigmentasyon ve erken ince çizgiler gibi erken yaşlanma belirtilerini engeller. Melanin üretimini kontrol ederek hiperpigmentasyon lekelerinin hafifletilmesine ve cildin yenilenmesine yardımcı olur. C vitamini içeren gıdaları tüketmek, erken yaşlanmayı ve cilt bariyerinin bozulmasını önler.

A Vitamini – cildi onarma ve yenileme

Listeye başka bir UV savaşçısı ekleyin: A Vitamini. Havuç, kabak ve turuncu renkteki diğer bitkilerde yeterince bulunan vitamin, güneş hasarını cildinizden uzak tutmaya yardımcı olan başka bir güçlü antioksidandır. A Vitamini cildi güneş ışığına karşı daha az duyarlı hale getiriyor. Tabii ki  bu bir hap atıp güneşte saatlerce durmanız anlamına gelmez. Güneş kremi hala cildinizi korumanın en iyi yoludur. Ancak A Vitamini ve türevleri – beta karoten gibi, zararlı ışınlara karşı size ekstra koruma sağlar.

E Vitamini – sebum dengesini koruma

E Vitamininin olmadığı cilde iyi gelen vitaminler listesi düşünülemez. Çünkü C vitamini ile benzer UV mücadele yeteneklerine sahip olan E vitamini, cildi güneş hasarından koruyan bir antioksidandır. Cildin sebum dengesini korur ve diğer gıdalardan aldığınız sağlıklı yağların, cilt dokusunda hapsolmasını sağlar. 

Somon başta olmak üzere deniz canlıları, ayçiçek yağı ve kümes hayvanları özellikle vitamin bakımından yüksektir . İyi ama ben veganım diyorsanız, avokado ve tüm kuruyemişler de işinizi görecektir.

K Vitamini – hızlı iyileşme

Elinizi kestiğinizde kanı pıthılaştırıp kan kaybından ölmememizi sağlayan vitamin, K Vitaminidir. Ayrıca yaraları iyileştirmeye yardımcı olduğuna ve rozasea, varis ve çatlaklar gibi cilt rahatsızlıklarını azalttığına dair bazı kanıtlar da var. Çoğu insan diyetlerinden kolayca yeterli K vitamini alır, ancak biraz destek istiyorsanız , vitaminin en yüksek konsantrasyonu için yapraklı yeşilliklere şans verin.

B Vitaminleri – deriyi güçlendirme

Bazı cilt sorunları, belirli bir dizi vitamin eksikliğinin göstergesidir. B vitamin grubu, B1, B2, B3, B5, B6, biotin, folik asit ve B12 vitaminlerini içerir. Biotin yani B7 ve folik asit yani B9’un B grubu olup olmadığı tartışılıyor ama buna sonra değinelim. Temel olarak B grubu enerji, metabolizma ve beyin işlevi gibi temel vücut işlevlerinden sorumludur. B grubu eksik olduğunda, deri döküntüleri, ağızda çatlaklar, kuru dudaklar ve ciltle ilgili olmayan bir sürü başka semptomla karşılaşabilirsiniz. Bu nedenle, kızarıklık veya kuru, pullu bir cildiniz varsa (özellikle ağız kenarında), cevap B vitamini eksikliği!

Cilde iyi gelen diğer vitaminler ve mineraller

Demir, cildin parlamasını sağlar. Demir eksikliği çoğunlukla kendini mat ve solgun bir cilt, ince ve güçsüz tırnaklar olarak gösterir.

Çinko, düşük çinko seviyelerinin daha şiddetli akne ile ilişkili olabileceğini gösteren bazı kanıtlar var, bu da çinko takviyesinin akneye yardımcı olması gerektiğini gösteriyor. 

Likopen, insan vücudunda en fazla bulunan pigment olan likopen, vitamin veya mineral değildir. Likopen gerçek bir UV-A savaşçısı olduğu için cildi güneşten korur. Bu nedenle onu cilde iyi gelen vitaminler listesinde görmemek haksızlık olurdu!

Selenyum, serbest radikal hasarıyla şavaşan, cilt hasarını tersine çeviren ve yaşlanma belirtilerini yavaşlatan bir başka güçlü antioksidandır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir