Protein tozu kalp büyütüyor mu

Şişkinlik, karın ağrısı, yorgunluk: bunlar bir süt proteini olan whey proteinin gerçek yan etkilerinden bazılarıdır. Peki protein tozlarına atfedilen diğer iddialar gerçeği ne kadar yansıtıyor? Protein tozu gerçekte kalp büyütüyor mu gelin birlikte inceleyelim

Protein nedir?

Ele alacağımız çok şey var – ve çürütecek çok fazla efsane. Ancak kısa bir ansiklopedik bilgi: protein, amino asitlerin bir araya gelmesiyle oluşan organik bir bileşiktir. Spor salonuna adım dahi atmamış olmanız proteine ihtiyacınız olmadığı anlamına gelmez. Çünkü protein olmazsa organizma düzgün çalışmaz ve hücre hasarı başlar. Evet herkes protein tozu kullanmak zorunda değil ancak herkes protein almak zorunda. 

Protein tozu kalp büyütüyor mu – işte detaylar!

Hayır. Protein tozu içerseniz kalbiniz büyümez. İddianın kökeni aslında bir yanlış anlaşılmadan doğuyor. Şöyle ki; protein tozları eskiden bugün oldukları gibi ‘sadece protein tozu’ değildi. Hemen hemen hepsi belirli oranda steroid içeriyordu. Steroid; kalp dahi bir çok organ ve dokuda yapı bozukluğuna neden olduğu için bu kötü ün günümüzde steroid içermeyen protein tozlarına kadar geldi. 

Bir kas olan kalp, protein tozu alırsam büyümez mi?

Cevap, yine hayır. Çünkü kas kütlesi protein tozu veya herhangi bir besin takviyesi aldığınızda değil, kası çalıştırdığınızda büyüyor. Bununla birlikte kalp dahi diğer organlar hücrede belirgin bir mutasyon olmadığı sürece, büyümezler. Bu nedenle protein tozu kalp büyütmez ancak protein tozunun içeriğindeki yağ ve şeker oranına bağlı olarak, kolesterol seviyesini yükseltir. Ancak belirtmekte fayda var kolesterol seviyelerindeki bir dengesizlik yalnızca trans yağ içeren, yağ ve şeker içeriği yüksek protein tozları için geçerli. Raflarda göreceğiniz protein tozlarının neredeyse tamamı, trans yağ içermez ve şeker değerleri sıfıra yakındır.

O halde çok fazla protein alabilir miyim?

Kısa bir internet taraması yaparsanız bu soruya verilen cevapların ortalaması günlük en az 80 gram protein almamız gerektiği yönünde. Gerçekte ise her gün bu kadar çok protein almamıza gerek yok! Üstelik bu sağlıklı bir şey değil. Çünkü hayvan çalışmaları ve insanlarda yapılan bazı büyük epidemiyolojik araştırmalar, yüksek hayvansal protein alımını kardiyovasküler problemlerle ilişkilendirdi. Yüksek proteinli diyetlerin arterlerin içinde plak oluşumunu kolaylaştırarak kardiyovasküler sağlığı gerçekten doğrudan etkileyip etkilemediğini bulmaya karar verdiler. Elde ettikleri sonuç fazla hayvansal protein alımı ile kalp damar hastalıkları arasında pozitif bir korelasyon olduğu. 

Bununla birlikte yüksek proteinli diyetler sağlıklı gibi görünse de, proteini sindirmek , böbreklerinizin vücudunuzdan atılmasına yardımcı olan atık ürün ürik asidin kan seviyelerini yükseltiyor. Bu, böbreklere aşırı yük bindirerek böbrek hasarına ve gut hastalığına yakalanma ihtimali doğuruyor. 

Alt çizgi

  • Protein tozu kalp büyütüyor mu sorusuna atfedilen iddiaların temeli yanlış anlaşılmaya dayanıyor.
  •  Protein tozu, tüm gıdalardan oluşan uygun bir diyetle birlikte önerilen dozda alındığında sağlıklı bir takviyedir. 
  • Normalden fazla tüketilen protein kaynağı hayvansal gıdalar bir dizi sağlık sorununa yol açar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir