Cilt sorunları Cilt ve Saç Sağlığı

Resveratrolün Cilt Üzerindeki Faydaları

Resveratrolün Cilt Üzerindeki Faydaları

Vücudunuzla ilgili bir çok şeyi diyet uygulayarak kontrol edebilirsiniz. Bazı gıdalar bağışıklık sisteminizi güçlendirirken, bazıları daha iyi bir cilde sahip olmanıza yardımcı olur. Her gün patates cipsi ve kola tüketmek bizi sağlıklı ve canlı bir cilde götürmez. Bugün bizi daha canlı ve parlak bir cilde görüreceği lanse edilen resveratrolün cilt üzerindeki faydaları nelerdir inceleyeceğiz.

Resveratrol: nedir

Bir kadeh kırmızı şarapla rahatlamayı seven biriyseniz, üzümün kabuğunda bulunan önemli bu bileşene aşinasınızdır. Çünkü kırmızı şarap yüksek oranda resveratrol içeriyor.  Resveratrol aynı zamanda , üzüm, ahududu, yaban mersini dut ve bitter çikolatada bulunan, doğal olarak oluşan bir polifenol bileşiğidir. Takviye olarak toz, hap veya yağ formları; cilt üzerindeki olumlu etkileri nedeniyle de nemlendirici krem ve serum formları bulunuyor.

Resveratrolün Cilt Üzerindeki Faydaları

Resveratrolün Cilt Üzerindeki Faydaları

Yaşlanmayı durdurur

Her gün biraz daha yaşlanıyoruz, bu bir gerçek ancak şunu biliyoruz ki bazı iç ve dış etkenler bizi daha hızlı yaşlandırıyor. Cildi daha hızlı yaşlandırmaya götüren bu etkenler, oksidatif stres dediğimiz bir tür süreçle başlıyor. İşte resveratrolün yaşlanma karşıtı faydaları bu noktada başlıyor. Çünkü resveratrol cildi serbest radikallerden koruyarak oksidatif stres sürecini engelliyor.

Cildi korur

Bu çalışma resveratrolün cildi güneşin olumsuz etkilerinden koruduğunu göstermiştir. Ek olarak resvesratrol gibi antioksidan kullanımının cilt bariyerini güçlendirdiği ve bu şekilde dış etkenlere karşı daha dirençli hale geldiği kanıtlanmıştır.

Cilt tonunu eşitler

Cildimiz genellikle belirli bileşenleri içeren farklı gıdalara veya ürünlere farklı tepki verir. Resveratrol, belirli maddelerin neden olduğu deri döküntülerinizi azaltmanıza yardımcı olur cildi sakinleştirir.

Kolajen sentezini arttırır

Vücut yaşla birlikte kolajen oluşumunu azaltır, buna ek olarak dengesiz beslenme ve çevresel faktörler de kolajen oluşumunu olumsuz etkiler. Cildinizin kolajen dengesini resveratrol ile desteklemek, cildinizin daha genç, daha taze ve sağlıklı görünmesini sağlar. 

Nemlendirir

Soğuk havalarda kızaran, kuruyan ve tahriş olan bir cilde sahipseniz, demek istediğimi anlamış olmalısınız! Nem, sağlıklı bir cildin temel fonksiyonudur. Resveratrol takviyeleri cildin nem dengesini korumakla kalmıyor, cildin su kaybetmesini önleyerek nemli kalmasını sağlıyor.

Yan etkileri

Resveratrol içeren nemlendirici krem ve serumların cilt üzerinde olumsuz etkileri bulunmamaktadır. Bununla birlikte bazı klinik araştırmalar takviye olarak alınan resveratrolün demir emilimini azalttığını ve bazı ilaç etkileşimlerini azaltabileceğini gösteriyor. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir