D vitamini ve depresyon

Yeni bir araştırmaya göre, ilkbahar ve kış aylarında yaygın olan D vitamini eksikliği, depresyon semptomlarının artmasıyla ilişkilendirildi. Gelin D vitamini eksikliği ve depresyon arasındaki ilişki nedir yakından inceleyelim.

D vitamini eksikliği 

Türkiye nüfusunun dörtte biri, dünya nüfusunun ise altıda biri D vitamini eksikliği yaşıyor. Oran, gıdaya erişimin zor olmadığı günümüz için şaşırtıcı derecede yüksek. Peki ne oluyor da herkes D vitamini eksikliği yaşıyor merak ediyorsanız cevabı basit: önceki nesiller kadar dışarıda değiliz ve dışarıda olduğumuzda da güneş ışınlarının cilde nüfuz etmesini engelleyen güneş kremleri sürüyoruz. Aynı güneş ışınları D vitamini üretir.  Güneş ışınlarının cilde teması sandığımız kadar kolay da değil: giyiniyoruz, güneşin en dik açıda olduğu saatlerde, güneşe çıkmamayı tercih ediyoruz. Sonuç: düşük D vitamini rezervleri!

D vitamini ve depresyon

Depresyon yaşayan kişilerde, ruh halini düzenlemeye yardımcı olan bir nörotransmitter olan serotonin seviyeleri daha düşüktür. 2015 yılında yayınlanan bu makale göre D vitamini ve omega 3 yağ asitlerinin serotonin seviyelerini şaşırtıcı derecede yükselttiğini keşfetti. D vitaminini doğal olarak almakta zorlandığınız zamanlarda, bir takviye almanın depresyonu hafifletmeye yardımcı olabileceği mantıklı gibi görünse de depresyonu yalnızca D vitamini takviyesi ile tedavi etmek mümkün değildir. Çünkü büyük soru var: nedensellik. D vitamini eksikliğinden mi depresyona girer, yoksa depresyon vitamin seviyesini mi düşürür?

2014 yılında yapılan başka bir çalışma plaseboya karşı depresyonda olan kişilere D vitamininin takviye edilmesinin hiçbir etkisi olmadığını buldu. 

Yine benzer bir çalışmada depresyonu olan kişilere verilen oral D vitamini takviyelerinin, depresyon seviyeleri üzerinde hiçbir etkiye neden olmadığını gösterdi

D vitamini almanın püf noktaları

  • Cam güneş ışınlarını keser, D vitamini almak için doğrudan güneşlenmelisiniz.
  • Koyu tenliyseniz, aynı miktarda D vitamini üretmek için açık tenli birinden 25 kat daha fazla maruz kalma süresine ihtiyacınız olacaktır.
  • Vücut  yeterli D vitamini olmadan kalsiyumu ememez. İstediğiniz tüm kalsiyumu alabilirsiniz, ancak D vitamini olmadığı sürece fayda görmezsiniz. Güçlü kemikler için D vitamini şart!
  • D vitamini eksikliği tedavisi hemen cevap vermez. Seviyeler normale dönene kadar aylarca güneşlenmen, ve bunu her gün yapman aynı zamanda takviye alman gerekir.
  • Güneş kremleri D vitamini almayı engeller. Yine de güneş kremi kullanmak istiyorsanız, güneş kremini avuç içlerine, el bileklerinize uygulamayın. Yalnızca bu bölgelerinizi güneşlendirin.
  • D vitaminin takviyesi kullanıyorsanız mutlaka tok karınla kullanmanız gerekir. Çünkü D vitamini yalnızca yağda çözünür.

Sonuç olarak

D vitamini eksikliğinin organizmada fiziksel ve ruhsal bir dizi bozukluğa neden olduğu bir gerçek olsa da tek başına D vitamini depresyon tedavisinde endike değildir. Ruhsal durumumuzun bir besin eksikliğinden kaynaklanıp kaynaklanmadığını öğrenmek istiyorsanız bir kan testi ile bunu ekarte etmeniz mantıklı gibi görünüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir