Kuru cilt için akne tedavisi

Basit bir google araması yaptıysanız soğandan diş macununa kadar her şeyin akne tedavisinde etkili(!) olduğunu görmüş olmalısınız. Gerçekte ise her formül herkese uymaz. Bu nedenle arkadaşınızın övüp bittiği o yüz yıkama jeli size iyi gelmez.  Herkesin konuştuğu o krem size çözüm sunmaz. Çünkü aknenin standart bir tedavisi yoktur. Üstelik pek çok standart akne tedavisi yağlı cilt tiplerini hedef alır ve bu tedaviler kuru-karma ciltlere yanıt vermez. İşte dermatologların önerdiği kuru cilt için akne tedavisi! 

Aknenizi etkili bir şekilde tedavi etmenin anahtarlarından biri, ilk etapta aknenin neden ortaya çıktığının kökenine inmektir

Kuru cilt için akne tedavisi: akne neden olur?

Mayo Clinic’e göre akne; zayıf saç kökleriniz ve vücut kıllarınız aşırı yağ, ölü deri hücreleri, bakteri veya iltihapla tıkandığında ortaya çıkan bir durumdur. Bu iltihaplanma veya bakteri birikimine neden olan bazı şeyler ise: 

  • Ölü hücrelerin vücuttan geç atılması: Harvard Health uzmanları ölü hücrelerin herkeste 

 cildi aynı anda terk etmediğini söylüyor. Bu nedenle bazı cilt tipleri akneye daha yatkın.

  • Cildin aşırı yağ üretmesi: bu, cildi yanlış temizlediğimizde, sık sık temizlediğimizde, nemlendirmediğimizde ve yağlı beslendiğimizde ortaya çıkıyor.
  • Hormonlar: östrojen ve progesteron seviyeleri cildinizin yağ üretimini hızlandırmasına neden olur.
  • Yanlış beslenme: Mayo Clinic karbonhidrat ağırlıklı bir diyetin akneye neden olduğunu söylüyor.  Üstelik teşhis edilmemiş gluten hassasiyetiniz varsa, akne miktarı artıyor.
  • Stres

Kuru cilt için akne tedavisi

Temizleme

Sert temizleyicileri ve peeling içeren temizlik ürünlerini, çöpe atın. Çünkü bunlar cildinizin nemi içeride, bakterileri dışarıda tutmasını sağlayan cilt bariyer işlevini bozar. Cildi yormayan ve temizlerken nem dengesini koruyan, su bazlı hyaluronik asit, glikolik, laktik asit ve seramid içeren ve mümkünse köpük formda olmayan temizleyiciler tam size göre!

Nemlendirme

Nem cildi esnek tutarken, eksikliği cildin çatlamasına, pul pul dökülmesine ve soyulmasına neden olur. Çatlamış cilt, bakteri ve mantar gibi mikroorganizmaların neden olduğu enfeksiyonlara karşı daha savunmasızdır, çünkü cilt bariyeri kendini korumak için yeterince güçlü değildir ve bu da sivilcelerin artmasına neden olur. Salisilik asit içeren nemlendiricileri denemekten çekinmeyiniz. 

Spot tedaviler; kuru ciltler için, cildin geri kalanını kurutmamak için sivilceleri hedefe yönelik bir tedaviyi deneyin. Çünkü spot tedaviler ‘hedef’e yönelik olduğu için cildin geri kalanını kurutmaz. 

Antibiyotikler; tetradox etken maddeli antibiyotikler akneye neden olan bakteriler üzerinde etkilidir. Bununla birlikte topikal tedavilere olan ihtiyacı azaltmaya yardımcı olurlar.

Mikrodermabrazyon; cilt yüzeyinde yapılan ve ölü hücreleri ciltten atmayı amaçlayan bir tedavidir.

Önleme

Uzak durmanız gereken bileşenlere gelince, cildinizi tıkayabilecek şeylerden kaçının. Ağır ve  mineral içeren nemlendiriciler, yüz için yıkama fırçaları bunlardan bazılarıdır. Bir cilt ürününe bakıp ‘ağır’ olup olmadığından emin değilseniz etiketinde komedojenik olmayan ifadesinin yer alıp almadığına bakın. Bu, cilt bakımının bir şeyleri tıkamayacak şekilde formüle edildiği anlamına geliyor ve sizin için uygun. 

Kuru cilt için akne tedavisinde cilt bakımı ürünlerinizi nazik temizleyiciler, yağsız nemlendiricilerle değiştirmek, akne ve kuruluk aynı anda ortaya çıktığında cildinizi kontrol altına almanıza yardımcı olur. Ancak hala yolunda gitmeyen bir şeyler varsa, sadece sizin için bir cilt bakım diyeti oluşturacak bir dermatologa danışın. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir