Cilt sorunları Cilt ve Saç Sağlığı

Tavuk Derisi Görüntüsü Nasıl Tedavi Edilir: Keratosis Pilaris

Tavuk Derisi Görüntüsü Nasıl Tedavi Edilir

Pürüzsüz cilt arayışı yüzümüzden ibaret değil. Kıl köklerinin olduğu hemen hemen her yerde olabilen akne ve egzamaları, vücudun herhangi bir yerindeki şişlikleri yok etmek için her zaman en iyi tedavileri arıyoruz . Peki ya minimal şişlikler tipik akne komedonlarınız değilse? Sivilcelerden çok kırmızı tüylere benzeyen küçük, sert şişlikler yaşıyorsanız, tavuk derisi görüntüsü Keratosis Pilaris sendromuna sahip olabilirsiniz.

Tavuk Derisi Görüntüsü (Keratosis Pilaris): nedir

Keratosis pilaris, bir protein olan keratinin kıl köklerinde birikmesi olarak açıklanan tıbbi bir durumdur. Durumun varlığı kişiye herhangi bir zarar vermediği için bir hastalık olarak tanımlanmıyor. 

Tavuk derisi görüntüsünden muzdaripseniz, cildinizde kıl köklerinin çevresinde küçük, ağrısız şişlikler fark edebilirsiniz. Bu şişlikler kırmızı, kahverengi veya beyaz renkte olur. Üstelik Keratosis Pilaris o kadar yaygındır ki – bu dünya nüfusunun yarısına denk geliyor-  birçok dermatolog tarafından tıbbi bir durum yerine bir cilt tipi olarak kabul ediliyor.

Aşağıdaki durumlarda Keratosis Pilaris yaşama olasılığımız daha yüksektir:

 • Fazla kilolu veya obez olmak
 • Egzama veya akne oluşuma meyilli cilt
 • Kalın kıl köklerine sahip olmak

Tavuk Derisi Görüntüsü (Keratosis Pilaris): nedenleri

Keratosis Pilaris’in en belirgin semptomu görünümüdür. Deride görünen minik ve iltihaplı şişlikler tüylerin diken diken olmasına ya da tüyleri yolunmuş bir tavuğun derisine benzer. Bu nedenle “tavuk derisi” isimleniyor. Şişlikler kıl köklerinin olduğu bölgelerde göründüğü için vücudumuzda yalnızca avuç içleri ve ayak tabanlarında görünmez. Bu nedenle sağlık otoriteleri, bazı insanların neden keratoz pilarisinden etkilendiğini konusunda ortak bir karara varmış değil. Yani sadece kıl köklerine sahip olduğumuz için bunu yaşıyor olabiliriz. Bunun yanı sıra genetik bir faktördür- yani genleriniz bu durumu geliştirme şansınızı etkiliyordur. Egzama gibi bir cilt rahatsızlığınız varsa, keratoz pilarisine yakalanma olasılığınız daha yüksektir.

Bununla birlikte araştırmalar, tavuk derisi görünümünün aşırı keratin üretimine kadar izlenebileceğini göstermiştir. Keratin, cildin dış tabakasının bir parçası olan ve ayrıca tırnaklarda ve saçta bulunan bir proteindir. 

Tavuk derisi görüntüsü nasıl tedavi edilir

Bu zararsız, genetik cilt durumunun tedavisi yoktur ancak daha kötüye gitmesini önlemenin bazı yolları vardır. Öncelikle belirtileri hafifletmek ve daha temiz bir cilt görmenize yardımcı olmak için bunları deneyin:

 • Banyo ve duşları kısa tutun. Suda çok fazla zaman geçirmek cildinizi kurutur ve keratoz pilarisinin alevlenmesine neden olur. Banyo ve duşları beş ila on dakika ile sınırlayın ve ılık su kullanın.
 • Hafif, kokusuz bir nemlendirici kullanın. Bu, mümkünse eczanelerde satılan su bazlı üre içeren nemlendirici olmalıdır örneğin, ürederm lipo losyon.
 • Tavuk görünümümden kurtalmak için sert kese çözüm gibi görünür ancak değildir. Bunu yapmak iltihabın yayılmasına neden olur, cildi sert bir şekilde keselemek yerine haftada bir kez antibakteriyel içeriğe sahip peelingleri kullanın.
 • Parfümsüz kokusuz bir cilt temizleyici kullanın, bunlar mümkünse salisilik asit içeren temizleyiciler olmalıdır.
 • Cildi tıraş etmekten veya ağda yapmaktan kaçının. Bu cildin daha fazla şiş görünmesine neden olur. Ancak bölgeyi tıraş etmeniz gerekiyorsa, çok bıçaklı tıraş bıçağı yerine tek bıçaklı tıraş bıçağı kullanın.
 • Keratin içeren kremler, şampuanlar veya takviyeler kullanmayın.
 • Eczanelerde satılan deniz suyundan edinin ve duşta bu suyu kullanın. Deniz suyuna erişiminiz yoksa kaya tuzunu bir kapta çözüp bu su ile duş alın.
 • Yoğun karbonhidrat tüketimi görünümü arttırır bu nedenle karbonhidrat tüketimini  sınırlandırın.

Keratosis Pilaris genellikle zamanla kaybolan geçici bir cilt rahatsızlığıdır. Bulaşıcı değildir ve herhangi bir hastalığa neden olmaz. Buna rağmen görünüm sizi rahatsız ediyorsa bir cilt doktoru size yardımcı olacaktır. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir