Anne ve Çocuk Beslenme ve Diyet Yağ Yakımı Yaşam Tarzı

Sosyal medya ve beden algısı: etkilenmediğinizden bu kadar emin olmayın

Sosyal Medya ve Beden İmajı

Farkında olsak da olmasak da vücudumuza diyet kültürünün merceğinden bakmamızı isteyen bir moda sektörü var.  Zayıflığa, fit görünmeye,  iyi beslenmeye prim veren bu yaygın ama nihayetinde sinir bozucu değer sistemi, öz şefkati, öz disiplini ve ahlaki erdemi nasıl yediğiniz veya nasıl göründüğünüz ile eşitler.  Moda sektörü bize olduğumuz gibi yeterince iyi olmadığımızı ve kendimizi değiştirmemiz gerektiğini öğretiyor. Bunu reklam çalışmalarıyla alenen yaparken, sundukları ürünlerle ise ima ediyor. Donna Karan giymen için en fazla 36 beden olmalısın! Sorun şu ki  bu mesajları içselleştiriyoruz, kendi iç sesimizin bir parçası haline getirip onları kendi gerçekliğimiz sanıyoruz. Peki ama gerçekler mi?

Sosyal filtreler

Her gün kendimizi tanımadığımız insanlardan gelen filtrelenmiş görüntülerle karşılaştırmakla kalmıyor genellikle ulaşılamaz ‘ince bel‘ ama’ gerçek olmayan geniş kalçaları‘ idealize edip, vücudumuzu değiştirmenin dünyaya bakış açımızı genişleteceğine inandırılıyoruz. Sosyal medyanın derin bir gerçeğin yokluğunu ‘gerçek ile sahte’ den ‘gerçek ile düşsel’ e aşama aşama indirirek bize sunduğunu bilmemize rağmen, düşsel olan imgenin peşinden sürükleniyoruz. Gerçekliğin hiçbir çeşidiyle ilişkisi olmayan, yalnızca kendi kendinin bir kopyası olan ‘ diğer insanları’ idealize etmekle kalmayıp, onların başka bir kopyası olmayı varış rotası olarak belirliyoruz.

Elbette beden imajı sorunları ve yeme bozuklukları sosyal medyadan çok önce vardı. Sosyal medya ve reklamlar dışında beden algımızı etkileyen farklı nedenler var ancak yeni bir çalışmaya göre yetişkinlerin yüzde yetmiş üçü bedenini sevmiyor, araştırmaya katılan yetişkinlerden yüzde otuz yedisi ise beden imajının ruh sağlığını olumsuz etkilediğini söylüyor. 

Şişman utandırma

İnsan bedenlerinin, değerlerle hiçbir ilgisi olmayan farklı form ve boyutlarda olduğunu rasyonel olarak bilsek de, diyet kültürünün mesajlarını içselleştirip şişman fobik söylemlerde kullanıyoruz. Üstelik bu mesajları aldığımız – kullandığımız tek kanal sosyal medya değil, çünkü şişman utandırmaya aile içinde başlıyoruz.

Sorun şu ki, diyet kültürü- belirledikleri vücut tipinin diğerlerinden daha iyi olmasına yalnızca ‘özsaygı’ ile erişileceğini iddia ediyor. Zayıflığın ve ‘temiz beslenmenin’ bir özsaygı, şişmanlığın ve ‘kirli beslenmenin’ ise bir özsaygı yitimi olduğuna işaret ediyor. Öncelikle bu doğru değil, bunun doğru olmadığını hatırlamak özsaygıyı açan anahtardır. Gerçek özsaygının girdiği veya sevdiği bir vücut tipi yok, o tüm değerlerimizin toplamıdır. 

Ne yapmalıyım?

Kulak tıkamak: peki ama nasıl

Dürüst olmak gerekirse bu başlangıçta kolay olmayabilir çünkü hepimiz diyet kültürünün etkisiyle yetiştik.  Şişman fobik söylemleri veya temiz beslenme pornosuna dair argümanları duyduğunuzda, zihinsel duraklama düğmenize basın. Tüm söylenenlerin geçerliliğini sorgulamak ve size uyandırdıklarını nasıl değiştireceğinizi düşünmek, şefkatli bir yol gibi görünüyor. 

Sağlıklı olmanın zayıf olmaktan veya ‘temiz beslenme obsesyonundan’ öte bir şey olduğunu, kendinize her gün hatırlatın. Başta kendi söylediklerinize inanmayacaksınız bile sonunda tekrar tekrar maruz kalarak, esasen diyet kültürü mesajlarından kurtaracaksınız.

Ana sayfanı düzenle

Sosyal medya algoritmalarının bir tek hedefi var: seni ekran başında daha uzun süre tutmak bu nedenle algoritmalar orada takılıp kalacağın şeyleri göstermek üzerine kurulu. Ne tükettiğine dikkat et! Seni kötü hissettireceğini düşündüğün her şey için ‘ not interested’ seçeneğini kullan.

Tarafsız ol

Daha sağlıklı bir beden imajı oluşturmak, onun hakkında her zaman iyi hissetmeniz gerektiği anlamına gelmez. Kendimizi nasıl gördüğümüzü değiştirmek biraz zaman alır ve bazı zamanlar diğerlerinden daha zor olacaktır. Bedeninizi sevip sevmediğinizi düşünmemeniz, kendini kabul etme yolunda atılan büyük bir adımdır. Vücudunuzun nasıl göründüğünden ziyade yapabileceği tüm harika şeylere odaklanmanızı ve tanımanızı sağlar. Dikkatli hareketlerle meşgul olmak, bunu uygulamak için harika bir yoldur. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir