Beslenme ve Diyet GENEL Yaşam Tarzı

Ortoreksiya nervoza: sağlıklı beslenmeden fazlası

ortoreksiya nervoza

Daha organik, daha faydalı, her markette olmayan o özel ürün… Bu tanımların peşinden koşup giden o kişiyseniz sağlıklı beslenme obsesyonu geliştirmiş olabilirsiniz. “kötü” yiyecekler size zarar verir, “iyi” yiyecekler sizi iyileştirir… Konu beslenme olduğunda hangi işaretler kırmızı bayrak? Gelin ortoreksiya nervoza nedir birlikte inceleyelim.

Önce abur cuburları yasakladınız, sonra şekeri hayatınızdan çıkardınız daha sonra dışarıda yemek yemeyi bıraktınız. Çok geçmeden, eskiden çeşitli olan diyetinizi az sayıda yiyeceğe indirdiniz. Ve tabii zorlayıcı bir antrenman. Hızla kilo verdiniz ve dışarıdan gelen ‘disiplin’ övgülerini kabul ettiniz.  Kısıtlayıcı diyetler klinik yeme bozukluklarının habercileridir. Buna rağmen siz diğer insanlardan farklı olarak kendinizi zehirlemeyi bıraktığınızı savundunuz. Ancak bu sonsuza kadar sürmez. Anoreksiyadan farklı olarak ortoreksiya nervoza yemek miktarını kısıtlamak olmadığı için evet ölümcül değildir ancak bu size zarar vermeyeceği anlamına gelmez. Her şeyden önce ortoreksiya nervoza bir tip beslenme obsesyonudur ve sizi sosyal hayattan kısıtlar. ‘Kötü’ bir gıda tüketildiğinde oluşan suçluluk ve pişmanlık uzun vadede ruh sağlığını etkiler ve beraberinde gelen özsaygı yitimi kişiyi depresyona sürükler. Bu bir kartopu etkisi yaratarak ortoreksiyayı şiddetlendirir. Sonuç: anoreksiya!

Sağlıklı beslenmeye takıntılı olmak sizi, kendini iyi yemeye adamış, sağlık bilincine sahip bir dost yapmaz- ortoreksiya bir yüktür ve hasta eder.

ortoreksiya nervoza

Ortoreksiya nervoza: nedir

Tanım olarak ortoreksiya nervoza, sağlıklı gıdaların tüketimine odaklanma ve sağlıksız olarak algılananlardan kaçınma ile karakterize bir yeme bozukluğudur . Bu duruma sahip olanlar , saf bir diyet sürdürme arzusunun bir sonucu olarak fiziksel ve duygusal sağlık sorunları, sosyal izolasyon ve diğer sorunlar yaşayabilirler.

Kırmızı bayrak! 

Arkadaşınızın doğum günü partisine orada bir şeyler yemeniz gerektiği için katılmadınız. Ya da partnerinizle bir tatil organize ettiniz ancak ya yemekler istediğiniz kadar ‘sağlıklı ve yararlı ‘ değilse? Kabaca ‘özel’ yiyeceklerinizin hapishanesinde yaşıyorsanız bu muhtemelen sizin beslenme konusunda takıntı geliştirdiğinizi işaret eder.

Sağlıklı beslenme ve ortoreksi arasındaki fark

Sağlıklı beslenmede besleyici yiyecek seçimleri yapmak için elinizden gelenin en iyisini yaparsınız, ancak gerektiğinde esnek olursunuz. Ortoreksiyada ise belirli yiyecekleri yememeyi reddedersiniz, diğer yiyecekler konusunda esnek değilsinizdir. Çikolata, kilo vermek isteyen biri için en fazla bir kaçamak benzetmesi iken sizin için temiz olmayan zehirdir. Sağlıklı beslenmeyi hedef alan kişilerde beslenme biçimleri bir kimlik oluşturmuyorken ortoreksiyada beslenme biçiminiz artık sizin için bir kimliktir.

Belirtileri

Ortoreksiya genellikle sağlıklı beslenmeye karşı zamanla artan, sağlıksız ve yıkıcı hale gelen “coşkulu” bir ilgi olarak başlar. Ancak çoğunlukla bu şekilde devam etmez. İşte en yaygın ortoreksi belirtileri:

  • Yemek planına zorunlu bağlılık: Başlangıçta bir seçim olan şey bir zorlama haline gelir ve birey artık kendi kurallarını esnetmeyi seçemez.
  • Sağlıklı veya sözde sağlıklı beslenme takıntısı.
  • Ne yediğine fazlasıyla odaklanmak, beslenmek kişinin sosyal hayatını artık etkiler durumu gelmiştir. 
  • İsteseler bile ne yiyip yiyemeyecekleriyle ilgili kişisel kuralları bir kenara koyamamak.
  • Sağlıksız olarak gördükleri yiyecekleri yeme konusunda endişe, suçluluk veya kirlenmiş olma hissi.
  • İstenmeyen kilo kaybı
  • Depresyon
  • Kalp ritim bozukluğu
  • Yorgunluk ve bitkinlik
  • Beslenme yetersizliği

Yatkınlık

Yeme bozuklukları, farklı şekillerde ortaya çıkabilmelerine rağmen, çoğunluğu yiyecekleri çevreleyen dürtü ve kontrol bozukluğundan kaynaklanır. Ortoreksiya nervozanın nedenleri hakkında çok az araştırma olmasına rağmen ortak fikir, bozukluğu yaşayan kişilerin mükemmeliyetçiliğe yatkın kişiler olduğu yönündedir. 

Ortoreksiya çok kısıtlayıcı ve esnek olmayan yeme alışkanlıkları içerir. Bu nedenle bu alışkanlıklardan yavaş yavaş kurtulmaya çalışın. Bu beslenme düzenine çok kısa bir sürede geçmediniz dolayısıyla yeni bir beslenme düzenine de çok kısa sürede alışmayacağınızı bilmek sizi rahatlatır. 

Siz veya sevdiğiniz biri ortoreksiya belirtileri gösteriyorsa, lütfen bir yeme bozukluğu tedavisi uzmanından yardım isteyin. Diğer yeme bozukluklarında olduğu gibi erken müdahale, tam iyileşme şansını arttırır ve olumsuz sonuçları en aza indirir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir