en iyi diyet

Kilo vermek mi istiyorsunuz? Yalnız değilsiniz. Sağlık Bakanlığı’nın 2022 raporuna göre, Türkiye’deki yetişkinlerin yaklaşık yarısı geçtiğimiz yıl kilo vermeye çalıştı. Başarılı veya başarısız, her kilo verme çabasının ana bileşeni kaybettiğini geri almamaktır. Peki ama nasıl? İşte beslenme uzmanlarına göre en iyi 5 diyet!

Her şeyden önce: en iyi diyet nasıl seçilir

Basit bir Google araştırması yaparsanız -ben yaptım, şu an kadar Türkçe kaynaklarda adı geçen 350’ye yakın farklı diyet ismi göreceksiniz. Temelde birbirinin farklı versiyonları olan diyetlerin birleştiği ortak bir payda var: kurallar esnek değildir ve zaman taahhütüne tabidir.  Bu şu anlama geliyor, uyguladığın diyet ona sadık kaldıkça etkili olacaktır ve ona sadık kalman sevdiğin yiyecekleri ortadan kaldırmamana bağlıdır. Bu nedenle bir diyete başlamadan önce kendinize şu soruları sormanız plana sadık kalmanızda etkili olacaktır.

  • Bu diyet sizin için sürdürülebilir mi? Yani, bunu haftanın yedi günü sonsuza kadar yapabilir misin? Çünkü yapmazsanız, yapmayı bıraktığınız anda, büyük ihtimalle verdiğiniz kiloları geri alırsınız.
  • Bu diyet aşırı derecede kısıtlayıcı mı? Kendinizi yoksun hissedecekseniz, belirli bir diyete bağlı kalmanın zor olacaktır.  
  • Sosyal hayatımı etkileyecek mi? Örnekle diyetiniz arkadaşlarınızla dışarıda yemek yemeyi, çikolata yanında kahve içmeyi ve piknikte mangal yapmayı imkansız hale getiriyor mu? Çünkü eğer öyleyse bu diyeti düzgün bir şekilde uygulamak için hayatınızı beklemeye almanız gerekecek.
  • Yeterince beslenecek misiniz? Beslenme uzmanları bunun kendinize sormanız gereken “en önemli” soru olduğunu söylüyor. Sabah, öğle, akşam kabak yemeyi hedef alan bir diyetin sizi güçsüz bırakacağı bir gerçek.

İşte en iyi 5 diyet

DASH diyeti 

Temelde hipertansiyonu dengelemek için geliştirilen DASH diyeti, düşük sodyumlu ve iyi yağlar içeren gıdaları eksenine alıyor. DASH meyve, sebze, kepekli tahıllar ve az yağlı veya yağsız süt ürünlerini vurgular ve doymuş yağ ve diyet kolesterolünü sınırlar. 

Bu diyetle kalp sağlığı kurallarına uyarak kalorileri kısıtlarsanız, kilo verebilir ve tansiyonunuzu düşürebilirsiniz . Obez yaşlı yetişkinler üzerinde yapılan yakın tarihli bir araştırma , DASH diyetini uygulayanların diğer birçok sağlık yararının yanı sıra kilo verdiğini ve vücut yağını azalttığını buldu. 

Akdeniz diyeti

Geçen yıldan beri tekrarlanan trend diyete esasında aşinayız. Yunanistan, İtalya, İspanya ve Portekiz’in sağlıklı yaşam tarzına dayanan Akdeniz diyeti, haftada en az iki kez avokado, zeytinyağı, fındık ve balık gibi sağlıklı yağlar, bol fasulye, meyve, yeşil yapraklı sebzeler, ve kepekli tahıllar bu diyette serbest . Peyniri ölçülü yiyebilirsiniz, ancak kırmızı eti haftada bir veya iki kez ile sınırlamanızı istiyor. Araştırmalar , geleneksel bir Akdeniz diyeti veya bunun düşük karbonhidratlı bir versiyonunun 12 ay boyunca vücut ağırlığının yaklaşık %5-10’u kadar kilo kaybına neden olabileceğini bulmuştur.

Flexitarian diyet

Vejetaryenliğin bir adım ötesine geçen bitki yanlısı diyet tabağınızı daha fazla sebze, meyve, kepekli tahıllar ve daha az hayvansal proteinleri ile doldurarak düşük kalorili plana bağlı kalmanızı hedefliyor. Çoğunlukla bitkiyle beslenip arada et yemeyi seven biriyseniz, yaşam tarzına uygun Flexitarian diyet tam size göre! 

Aralıklı oruç

Temelde kalori almayı -yemek yemeyi- belli periodlara bölme konseptine dayanıyor. 

Yemek yemekte özgür olduğunuz 5:2 programı ve 8.16 programı.  

5:2 burada haftanın 5 günü her istediğinizi yer, ardından diğer 2 gün çok düşük kalorili (genellikle 500 kalori) bir diyet tüketirsiniz. 8:16 ise; 8 ile akşam 4 arasında sınırsız yemek ve diğer 16 saat ise hiçbir şey yemezsiniz. 

Volümetrik (hacimsel) diyet

Buradaki strateji basit: en az kaloriyle en fazla besin sağlayan yiyecekleri tüketin. Su içeriği yüksek, kalori yoğunluğu düşük yiyecekler tüketerek açlık hissini azaltmayı amaçlar.Yiyecekler, enerji yoğunluğu en az olandan (meyveler, nişastalı olmayan sebzeler, çiya tohumları, yulaf ezmesi) en yoğun enerjiye ( hamur işleri, çikolata, kuruyemişler ve tereyağı) kadar dört kategoriye ayrılır. 

Genel olarak uygulaması kolay diyet listesi

  • Ornish diyeti
  • Atkins diyeti
  • Mayo Clinic diyeti

Diyetinizde veya yaşam tarzınızda değişiklik yapmadan önce bir sağlık uzmanına danışmayı düşünün. En iyi diyetinizi bulmak için biraz deneme yanılma yapmanız gerektiğini fark ederseniz, cesaretiniz kırılmasın! Sabır ve yaratıcılıkla, tercihlerinize ve hedeflerinize uyacak şekilde planları başarıyla değiştirebilir veya değiştirebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir