Yaşam Tarzı

İşte fibromiyalji için en etkili yöntemler

fibromiyalji için en etkili yöntemler

Nedenini anlayamadığınız vücut ağrılarınız için doktora gittiğinizi ve doktorunuzun tüm bu ağrılara yalnızca psikojen cevabını verdiğini düşünün. Gerçek şu ki fibromiyalji ağrıları gerçektir ve dünya nüfusunun yüzde ikisi hergün bu ağrılar ile uğraşıyor. Teşhis edilmesi zor bir hastalık olduğu ve depresyon dahil romatizmal bazı hastalıklara benzer semptomlar gösterdiği için fikir aldığınız ilk doktorun size bu tanıyı koymasını beklemeyin. Çünkü birine fibromiyalji teşhisi koymak aylar alır. Bilim henüz fibromiyaljiye neyin neden olduğunu ispat edemediği için elinizde fibromiyalji için hazır bir reçete olmaz. Ancak bazı uygulamalar fibromiyalji etkilerini azaltmaya yardımcıdır. İşte fibromiyalji için en etkili yöntemler!

Her şey önlemekle başlar

Glutamat, sinir hücrelerinin birbirine sinyal gönderdikleri nörotransmitter biridir. Çin tuzu olarak bildiğimiz MSG ve glutamat temelde aynı şeydir. İşlenmiş gıdalara lezzet veren MSG sinir hücreleri için toksiktir. Mevcut fibromiyalji ağrılarınız varsa veya sadece önlemek istiyorsanız aspartam ve MSG dahil tüm yapay tatlandırıcıları sınırlamak iyi fikir gibi görünüyor. Bununla birlikte sinir hücrelerimizin bayıldığı bazı besinler de yok değil. Taze meyve ve sebzeler, özellikle C ve D vitaminlerini içeren her şey, omega 3 yağ asitleri, glutamatın sinir hücrelerine verdiği tahribatı yok eder. 

Stres

İsviçreli psikiyatrist Jung organizmayı hasta etmek için onu yüksek düzeyde strese sokmanın yeterli olduğunu söylüyor. Jung’dan bu yana stres ve canlılara etkileri hakkında değişen karşıt bir görüş olmadı. Fibromiyalji aile öyküsüne sahip kişilerde fibromiyalji olma oranı sekiz kat fazla olsa da stresin ana tetikleyicisi olduğu bir gerçek.

İşte fibromiyalji için en etkili yöntemler!

Egzersiz ağır egzersizler zaten iltihaplı ve ağrıyan eklemlerinizin daha fazla ağrımasına neden olur. Bu nedenle fibromiyaljiden muzdaripseniz yoga pilates gibi evde dahi yapabileceğiniz hafif egzersizler tam size göre. 

Uyku fibromiyalji ve uyku iki rassal değişkendir. Yani iyi uyuyamadığınızda fibromiyalji olursunuz ve/veya fibromiyaljiniz varsa iyi uyumazsınız. Nedenini bilmediğiniz ağrılarınız varsa, uyku ile ilgili bu döngüyü kırın. 

Masaj boyunda veya omuzlarda lokalize fibromiyalji ağrınız varsa, masaj terapisi işlevi yeniden kazanmanıza yardımcı olmanın en iyi yollarından biridir. 

Akupunktur geleneksel Çin tıbbındaki akupunktur noktalarının fibromiyalji hastalarındaki tipik hassas noktalarla yakından eşleşir ve akupunktur vücudun ağrı yollarını doğrudan etkiler. 

Fibromiyalji hastalarının etkili olduğunu söyledikleri diğer yöntemler

Hastalar arasındaki belirtiler birbirine benzemediğinden, semptomları hafifletilecek tek bir tedavi de yoktur. Bunun yerine, tedavi çok yönlü olmalı ve yaşadığınız semptomların türlerine ve şiddetine göre değişmelidir. Birine reçeteli ilaçlar iyi gelirken diğer kişi fibromiyaljiyi iyi beslenerek aşağı etmiştir. Bu nedenle bu kısımdaki tüm öneriler sizin için olumlu sonuç vermez. Herhangi bir yöntemin size iyi gelip gelmediğini anlamanın en iyi yolu ona bir süre devam etmekten geçer. Bu makaleyi yazarken Mayo Clinic’te fibromiyalji ile ilgili okuduğum bir röportajda doktor durumu şu şekilde bitirmişti: Fibromiyalji ağrılarıyla baş etmenizdeki ilk koşul bu ağrılarınızı görmezden gelerek hayatınıza devam etmeniz. Fibromiyaljinin bir tedavisi olmadığını unutmayın, ağrıların sizin bir parçanız olduğunu kabul ederek yaşayın. Fibromiyaljiniz varsa ‘demesi kolay’ dediğinizi duyar gibiyim ancak bu noktada yukarıda fibromiyaljiyi önlemekteki ilk koşula gidelim: stres! Her günü vücudunuzdaki ağrılara odaklanarak yaşamak sizi strese sokar ve bu fibromiyalji-stres kısır döngüsünün bir parçası olur.

Şimdi detaylar

Birkaç aydır devam eden bir ağrınız varsa kendinize bu teşhisi koymayın çünkü ağrı yaşamanızın birçok nedeni var. Öncelikle eklem ağrılarına neyin sebep olduğunu gözlemleyin. Kötü bir yatak mı kullanıyorsunuz? Belkide elyaf yorganın senin terletip kas ağrıları yaşamana neden oluyor? Ya da yalnızca vitamin eksikliği yaşıyorsun? Unutmayın D vitamini başta olmak üzere birçok besin eksikliğinin ortak nedeni, eklem ağrılarıdır. Tüm bunları ekarta etmeniz fibromiyalji rehberiniz için iyi bir başlangıç. Kan sayımı ile D vitamini, magnezyum, fosfor ve kalsiyum değerlerinizi test edin. Fibromiyalji gibi eklem ağrılarına neden olan bazı bulaşıcı hastalıklar var: brucella veya benzer etkilere sahip lupus , lyme hastalığı tüm bunları aradan çıkarın. 

İlaçlar

Fibromiyalji biri ile olmayan birinin ağrıyı hissetmesi aynı değildir. Bu nedenle fibromiyalji olan kişiler ağrıya duyarlıdır çünkü beynin ağrı algısı bozuktur. Bu noktada bazı ilaçlar beyinde ağrıyı yanlış algılayan bu yapıyı bozar ve beynin eski sisteminde çalışması için beyne zaman verir. Fibromiyaljiniz varsa WHO’nun onayladığı adjuvan ilaçlar için vardır ve bu ilaçlar beynin ağrıyı doğru algılamasında endikedir.

Fibromiyaljiyi bir sinir hastalığı olarak düşünme eğiliminde olsak da, aslında depresyon, anksiyete ve kötü sağlığın hepsinin bir rol oynadığı çok boyutlu bir durumdur. Bu nedenle kaygı seviyesi yüksek biriyseniz, bu fibromiyaljinizi tetikler. Kaygı seviyesini yönetmek için yardım almak, alamıyorsanız sizi iyi hissettiren ve güvendiğiniz  kişiler ile sorunu paylaşmanız kaygı seviyesini hafifletebilir.

Tamamlayıcı İlaçlar

Bitkisel takviyeler, otlar, aromalar bazı kişiler için tamamlayıcı tedavi biçimleri olarak benimsenir. Aslında 2013’te İtalya’da yapılan bu araştırmaya göre altı hafta boyunca günde üç defa uygulanan Kapsaisin kremin fibromiyaljiyi yüzde otuz azalttığını bildirdi. 

5-HTP serotonin seviyelerini yükseltmeye yardımcı olan bir amino asit. Kullanımı genellikle güvenli kabul edilirken, fibromiyalji tedavisinde etkinliğine ilişkin çok az veri bulunmaktadır ( zayıflamaya neden olur bu nedenle kilo kaybı yaşamak istemeyenler için seçenek dışıdır)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir