Yaşam Tarzı

Hirsutizm aşırı kıllanma nedenleri

Hirsutizm aşırı kıllanma

Şunu kabul edelim: fiziksel dezavantajlar karakter oluşturuyor. Hirsutizm gibi aşırı kıllanmadan muzdaripseniz etek giymektenten hoşlanmamanın, yüzmeyi sevmemenin, kolları saklamak zorunda kalmanın anlamını biliyorsunuzdur. Ancak umut var: bir endokrin bozukluğu olan ve üreme çağındaki kadınların yüzde onunu etkileyen aşırı kıllanma farklı tedavi seçenekleri ile sorun olmaktan çıkıyor. Aşırı kıllanma Hirsutizm nedenleri ve tedavi seçeneklerini öğrenmek için okumaya devam edin!

Hirsutizm: nedir?

Erkekler tipik olarak ergenlikten sonra cinsiyete özgü bölgelerinde androjen hormonların etkisiyle terminal kıllanma yaşarlar. Hirsutizm ise aynı kıllanmanın yine ‘erkeklik hormonu’ etkisiyle kadınlarda görünme biçimidir. Tipik olarak kadınlardaki aşırı kıllanma yanaklar, çene, meme, sırt üstü, karın ve kasık gibi erkek dağılım modeline sahip terminal bölgeleri kapsar ve çoğunlukla patolojiktir.

Hirsutizm aşırı kıllanma: ne sebep olur

Hirsutizm en yaygın olarak hormonal dengesizlikle ilişkili olsa da normal androjen seviyelerine sahip kadınların da hirsutizm geliştirmesinin mümkün. Her iki durumda da özellikle ani gelişen bir kıllanmanın en yaygın nedeni polikistik over sendromudur. Tabii ki tek sebep bu değil, kıllanma ergenlikten çok sonra başlamışsa bazı ilaçlar, tümörler, kortizol ve tiroid gibi androjen olmayan hormon bozuklukları ayrıca sebepleridir. 

Bununla birlikte, doktora gitmeye tam olarak hazır değilseniz, vücudunuza neler olduğu konusunda biraz netlik kazanmanıza yardımcı olmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

Aşırı kıllanma nerede var?

Hirsutizm aşırı kıllanma, erkek tipi kıllanmanın kadınlarda görülmesi olarak tanımlandığı için, sizde olup olmadığını test etmenin en basit yolu kıllanmanın nerede olduğunu gözlemlemektir. Tabii ki bu sadece bir ipucu ancak kadınların yüzündeki kıllanma daha çok ‘şeftali tüyü’ diye tanımladığımız ince kıllanmadır. Yüzünüzdeki kıllanma ‘kalın’ ve ‘koyu’ ise bu androjen fazlalığı ile ilişkilidir.

Ayrıca bu belirtileri gösteriyor musun?

  • Adet düzensizliği
  • Akne
  • Ses tonunda farklılık
  • Azalmış meme boy
  • Saç dökülmesi

Ne zaman doktora görünmelisin?

Aşırı kıllanma bir hastalık değil belirti olduğu için, yukarıdakilerden herhangi birini en az iki aydır yaşıyorsanız tıbbı bir değerlendirme almanız gerekir. Değerlendirme aldığınız cilt doktorundan endokrin seviyelerinize bakmak istediğinizi talep edin. Çünkü aşırı kıllanma bir cilt sorunu gibi görünse de çoğunlukla hormon seviyeleriyle alakalıdır.

Tedavi 

Hirsutizm bir komplikasyon olduğu için çoğunlukla tedavi nedeni ortadan kaldırmaktır. Varsa altta yatan neden tedavi edildiğinde – polikistik over sendromu gibi- aşırı kıllanma düzelecektir. Aşırı kıllanmada doktorların reçete ettikleri ilaçlar doğum kontrol haplarını ve anti-adrojen ilaçları içerir. Tıbbi tedaviye ek olarak lazer epilasyon güvenlidir. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir