Beslenme ve Diyet Yağ Yakımı

Sirtfood Diyeti: Adele Gibi Kilo Verin

Sirtfood Diyeti

People dergisine göre İngiliz şarkıcı Adele iki yıl içinde toplam yüz kilo verdi. Kulağa biraz abartılı bir rakam gibi gelse de popüler şarkıcının sosyal medya hesabından paylaştığı yeni fotoğraflar iddiayı destekler nitelikte. Şarkıcı daha önce hiç olmadığı kadar ince görünüyor ve bunu Sirtfood Diyetine borçlu olduğunu söylüyor. İşte Sirtfood Diyeti ve arkasında yatan bilimsel temeller hakkında bilmeniz gereken her şey.

Sirtfood diyeti: nedir

ABD’li beslenme uzmanları Aidan Goggins ve Glen Metten tarafından geliştirilen konsept, diğer düşük karbonhidratlı diyetler gibi, kilo kaybı için öncelikle protein ağırlıklı beslenmeye dayanıyor. Beslenme uzmanları protein ağırlıklı beslenmenin yalnızca düşük kalori ile ilişkili olmadığını bu beslenme konseptinin metabolizmayı düzenlemekle görevli Sirtuin proteinlerini harekete geçirdiğini iddia ediyor. 

Beslenme ilkesinin temeli, oruç tutmak gibi bazı bitkisel maddelerin vücudun kendi sirtuinlerinin uyardığına dair bilimsel veriye dayanıyor. Sade bir dille, bu şu anlama gelir: Sirtuinleri uyarmadan metabolizmayı düzenleyemezsin, metabolizmanı düzenlemeden yağ kaybına gidemezsin!

Bilim ne söylüyor

Sirtfood diyeti, sirtuin içeriği yüksek yiyecekleri yemeyi vurgular. Sirtuinler (SIRT’ler), vücutta bulunan, metabolizma ve stres tepkileri gibi çeşitli işlevleri düzenlediği ve potansiyel olarak uzun ömür ve hastalık yönetiminde rol oynadığı gösterilen yedi proteinden oluşan bir gruptur. Sirtuinlerin faydaları üzerine yapılan araştırmaların çoğu hayvanlar üzerinde olsa da, insanlarda ortaya çıkan bilim umut vericidir. Söylemeye gerek yok, diyet dezavantajları ile geliyor. Öncelikle ‘sıska geninizi’ aktive etmeyi vaat ediyor.

Kilo kaybı için en önemli sirtuin gıdalar

Sirtuinlerin gücünden olabildiğince faydalanmak için sirtuin içeren yiyecekler ve baharatlar her gün menüde olmalıdır. Bunlara; yeşil çay, biber, zerdeçal , lahana, elma, yaban mersini, kapari veya maydanozu örnek verebiliriz. Ağırlıklı olarak bitki bazlı gıdalar, soya ürünleri, beyaz et veya yumurta gibi kanıtlanmış protein kaynakları ile desteklenir. Alkol yok mu derseniz de yalnızca şarap ve abartıya kaçmamak şartıyla! 

Patates, makarna veya ekmek gibi nişastalı yiyecekler ise tabudur. Tıpkı şekerleme, fast food veya yüksek oranda işlenen gıdalar gibi.

İşte Sirtfood Diyeti kitabında listelenen en iyi yiyecek ve içecek

  • Sebzeler: roka, brokoli, lahana, yapraklı sebzeler, sarımsak, patlıcan, kırmızı soğan, enginar, kuşkonmaz, pak choi, hindiba, kereviz
  • Meyveler: şeker oranı düşük tüm meyveler ve kara üzüm, narenciye, hurma, elma
  • Baharatlar: kırmızı biber, zerdeçal , meyan kökü, zencefil, kekik, nane, maydanoz, selüloz, kekik, adaçayı, frenk soğanı
  • İçecekler: yeşil çay, kahve, kırmızı şarap, organik kakao, matcha
  • Yağlar: sızma zeytin yağı,
  • Kaçamak atıştırmalıklar: bitter çikolata, karabuğday unundan yapılan ve gluten içermeyen kısıtlı tüketeceğiniz şeyler

Bu arada Sirtfood diyeti günlük 1500 kaloriyi geçmemelidir. Hatta ilk üç gün kendinizi 1000 kalori ile sınırlandırmalısınız.

Sirtfood Diyeti

Sirtfood diyeti: aşamalar

Diyetin mucitlerine göre, Sirtfood diyeti ile haftada üç kiloya kadar kaybedebilirsiniz – üç aşamaya ayrılan katı diyet planına bağlı kalmanız şartıyla. Bununla birlikte diyet planında egzersiz ise olmazsa olmaz!

Aşama 1

Oruç tutmaya benzer bu aşama üç gün sürer. Vücudu detoksifiye etmek ve hücrelerin kendi kendini temizleme sürecini etkinleştirmek için meyve suları şeklinde günde sadece 1.000 kaloriye izin veriliyor. Üç gün boyunca üç yeşil smoothie veya meyve suyu içip, toplamda 1000 kaloriyi geçmeyen sirt yemek yiyebilirsiniz.

Aşama 2

İkinci aşamada günlük kalori alımı 1500 kaloriye çıkar. Her gün sirtuin açısından zengin yiyeceklerden oluşan iki meyve suyu ve iki ana öğün tüketiliyor. Aşama süresi istenilen kiloya ulaşıldığında aşama sona erer.

Aşama 3

Üçüncü ve son aşama ise ikinci aşamada ulaştığınız – hedeflediğiniz- ağırlığı stabilize etmek için kullanılır. Eski kiloya çıkmamak için diyette sürdürülebilir bir değişiklik olarak görülmelidir. 1800 kaloriye artık izin veriliyor. Sirtuin açısından zengin besinler büyük bir bileşen olmaya devam etmeli ve yüksek protein alımı sağlanmalıdır.

Denemeye değer mi?

Sirtfood Diyetinin ana cazibesi bol miktarda sirtuin aktive edici gıda tüketerek, metabolizmayı hızlandırmak ve yağ kaybı için kalori kısıtlaması yapmaktır. Diyet, yedi günde yedi kilo verebileceğinizi iddia etse de bu sağlıklı yağ yakımı için uyumlu değildir.Belirli bir besini tüketmeyi temel alan popüler diyetleri sürdürmek uzun vadede mümkün değildir. Sirtfood diyeti ise bir besini tüketmeyi hedeflemediği için uzun vadede sürdürülenilir olması açısından avantajlı konumda. Antioksidanlar açısından zengin ve yağ yakımını destekleyen kanıtları bulunan sitruinleri içeren bir beslenme planı sunması nedeniyle diyet denemeye değer.

Eleştirel bir bakış

Bu diyetle kilo vermeniz aslında şaşırtıcı değil çünkü büyük ölçüde kalori azaltmayı hedefliyor. Diyet en fazla 1500 kalori almayı içeriyor ve bu ortalama sağlıklı bir insanın alması gereken günlük kalori değerinin çok çok altında. Diyet eleştirmenleri Sirtfood diyetinde kilo veriyorsunuz ve bunun sirtuin içeren gıdalarla ilgisi olmadığını söylüyor – yağ yakıyorsunuz çünkü kalori almıyorsunuz. Evet  Adele bu diyeti yaparak kilo verdi çünkü yakın zamanda yaptığı bir röportajda günde üç kez antrenman yaptığını da söyledi. 

 Sonuç olarak

Hedefiniz kilo vermekse, kilo vermenin mutlaka en sağlıklı ve en iyi görünen kişi olmakla aynı şey olmadığını unutmayın. Sirtfood diyetinin dengeli, besin açısından zengin ve hepsinden öte, birçok bitki ve protein  bazlı gıda içeren doğal bir beslenmeyi teşvik etmesi benim içim heyecan verici. Moda diyetlerini önermeyi veya yalnızca olumlu yanlarını ortaya çıkarmayı sevmiyor olsam da Sirtfood diyeti uygulanabilirliği açısından bir adım daha önde duruyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir