Takviyeler Yaşam Tarzı

Reishi Mantarının Faydaları

Reishi Mantarının Faydaları

Diyetinize taze meyve ve sebzeleri, lif açısından zengin besinler ve protein eklemenin faydaları hakkında her şeyi muhtemelen biliyorsunuzdur, ancak reishi mantarının güçlü iyileştirici özellikleri hakkında bilginiz var mı? “Mantarların kralı” veya “ölümsüzlük mantarı” gibi lakaplara sahip reishi mantarı, potansiyel sağlık yararları için araştırmaya değer! 

Reishi mantarının faydaları: gelenek ve modernite arasında

Eski Çinliler reishi mantarını “ölümsüzlük mantarı” olarak adlandırıyordu. Reishi;  gerçekten de geleneksel Çin tıbbında en nadir ve en değerli bitkilerden biridir. Efsaneler onu “ölüleri hayata döndürmek” için mucizevi bir güce sahip “ruhsal bir öz” olarak tanımlıyor. Bununla bbirlikte Reishi; Çin ve Japonya’da karaciğer ve böbrek hastalıkları, yüksek tansiyon, artrit, uykusuzluk, bronşit, astım ve mide ülseri için bir destekleyici olarak kullanılmaktadır.

Bu “ölümsüzlük mantarları” vahşi doğada erik ağaçlarında kendiliğinden yetişirken etkinliğinin fark edilmesiyle bilimsel topluluklar reishi mantarının tıbbi özelliklerini titizlikle incelemeye başladı. İşte reishi mantarlarının bilimsel olarak kabul gören sağlık faydaları:

Stresi onunla yönetin

Ashwagandha gibi Reishi mantarı da bir adaptojen kabul ediliyor. Bu, bu güçlü mantarın, vücudunuzun duygusal, fiziksel veya çevresel olsun, stresle başa çıkmasına yardımcı olabileceği anlamına gelir. Reishi mantarları ayrıca Reishi’ye hem acı tadı hem de sakinleştirici özelliklerini veren triterpenler içerir.

Yorgunluğu onunla atın

Reishi mantarları sadece stresi azaltmakla kalmaz aynı zamanda genel ruh halini iyileştirebilir ve yorgunluğu azaltabilir! Bu pilot çalışmada meme kanseri tedavisi devam eden deneklere dört hafta boyunca Reishi mantarı tozu verildi. Çalışma sonucunda  meme kanseri hastalarında kansere bağlı yorgunluk ve yaşam kalitesi üzerinde herhangi bir önemli yan etki olmaksızın yorgunluk üzerinde yararlı etkileri keşfedildi. Daha az yorgun hissetmeye ek olarak, denekler daha az kaygı ve depresyonun yanı sıra daha iyi bir yaşam kalitesi bildirdiler.

Reishi Mantarının Faydaları

Nedeni bilinmeyen ağrılar

Reishi mantarının, kas ağrısı, baş dönmesi, baş ağrısı, uykusuzluk, gevşeyememe, sinirlilik ve hazımsızlık ile karakterize karmaşık bir sendrom olan nevrasteni üzerindeki etkilerini araştırmak için çeşitli ve kapsamlı çalışmalar yapılmıştır. Sekiz hafta süren bu çalışma sonucunda etki mekanizması hala bilinmemekle birlikte, önemli dozlarda reishi (günde 5 g’a kadar) ile 2 aylık tedaviden sonra çoğu hastada semptomlar düzelmiştir.

Bağışıklık sistemine müttefiktir

Bağışıklık üzerindeki etkisi, bağışıklık uyarıcı özelliklere sahip maddeler olan beta-glukanları öne çıkaran bileşenleri ile sağlıyor. Bu bileşenler, vücudumuzun savunma mekanizmaları olan beyaz kan hücrelerinin üretimini uyarır. Bazı araştırmalar aynı zamanda reishi mantarının antiviral tedavilerde adjuvan etkisini göstermektedir.

İltihap önleyici olarak reishi mantarı

Enflamasyon, vücudun bir yaralanma veya enfeksiyona verdiği tepkidir. Bağışıklık sisteminize hasarı tedavi etmesini, onarmasını ya da bakteri veya virüsle savaşmasını söyler. Reishi mantarı içeriğindeki hidrokortizon benzeri bileşen nedeniyle antienflamatuar yani iltihap önleyici özelliği vardır.

Ölümsüzlük iksiri

Prensip olarak bir şey bağışıklığı iyileştirebilir ve kalp hastalığını azaltabilirse, potansiyel olarak ömrü uzatabilir. Ancak asıl ilginç olan, uzun ömürlülüğü ne kadar artırabileceğidir. 2005 yılında yapılan bir araştırma, reishinin DNA’yı ve cildimizi yaşlandıran oksidatif stresten koruduğunu göstermiştir.

Reishi mantarı: onu nasıl kullanacağım

Reishi mantarlarının faydalarını bildiğinize göre, onu nereden bulacağınıızı merak ediyor olabilirsiniz.  Ne yazık ki Reishi mantarını mahalle bakkalınızda bulamayacaksınız. Çünkü bu mantar tipi endemiktir yani yalnızca belli bir coğrafyada yetişir. Alelade bir yerde satılan Reishi mantarına şüphe ile yaklaşmak mantıklı olacaktır.

Geleneksel Çin tıbbında, reishi mantarları çay veya çorba yapmak için sıcak suda kesilip kaynatılırdı. Bugün ise reishi mantarlarını toz halinde veya tablet formlarda bulabilirsiniz.

Reishi mantarını toz halinde aldıysanız onu çorbanıza, salatanıza – dikkat tadı acıdır! – içeceklerinize ekleyerek kullanabilirsiniz. Reishi mantarını tablet formda satın aldıysanız önerilen şekilde su ile yutmanız yeterlidir. 

Reishi mantarı herkes için güvenilir mi?

Kan basıncı, kanın pıhtılaşmasını önleyen ve insülin önleyici ilaçlar alıyorsanız, reishi mantarının da benzer etkileri olduğu için kullanımından kaçının. Ek olarak takviyelerin ilaçlarla kullanımları araştırılmadığı için reishi mantarı kullanmadan önce doktor tavsiyesi almak doğru olacaktır. Ek olarak reishi bir mantar olduğu için mantar alerjisi olanlar için  güvenli değildir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir