Bal vegan mı

Cambridge sözlüğü veganları herhangi bir hayvansal gıda tüketmeyen ve kullanmayan kişiler olarak tanımlar. Arıların yaptığı bal için bu durum tam olarak ne anlama geliyor? Bal vegan mı gelin birlikte inceleyelim.

Bal vegan mı?

Hayır, bal vegan değildir ancak vejetaryendir. Niye ya? Cevap oldukça basit çünkü bal arılar tarafından ve arılar için yapılıyor. Veganlık, hayvanların kendi ürettikleri ve kullandıkları da dahil olmak üzere tüm hayvansal ürünleri menüden çıkarmaya çalışmak olarak tanımlanır. Her şeyden önce veganlar, hayvansal ürünlerin arkasındaki sektörü eleştiriyor. Arılar balı gönüllü olarak vermezler biz esasında kendileri için biriktirdikleri balı onlardan çalıyoruz. Üstelik bal üretiminin bir sonucu olarak, arılar genellikle doğal olmayan koşullar altında tutulur ve “hasat”ın daha da verimli olması için genetik olarak manipüle ediliyor. 

bal vegan mı

Bal vegan mı ya da veganlar bal yer mi: hayır!

Vegan bir kişi bal yemez!

Çünkü yiyeceklerini çalıyoruz

Arılar balı kendileri – kolonileri- için yapar ve yaptıkları bal onlar için besleyicidir. Arıcılardan aldıkları ikame gıda, genellikle bir şeker şurubu veya şekerli sudur – işte sahte balın arkasındaki neden- ve ne yazık ki şekerli su besleyici  olmadığı için arıları hastalıklara karşı daha duyarlı hale getirir. Elbette ürettikleri balın büyük bir kısmını kasıtlı olarak arılarına bırakan arıcılar da vardır ancak bu denetlenmediği için veganlar bal tüketmekten tamamen kaçınıyorlar.

Çünkü genetiklerini değiştiriyoruz

Arılar iklim değişikliğine oldukça duyarlıdır ve eğer bir arı çiftliğine sahipsek bu yılın belli dönemlerinde arılardan bal alacağımız anlamına geliyor. Peki ya genetikleri ile oynayıp onları tamamen bir endüstri için üretim yapmaya zorladığımız makinelere dönüştürüyorsak? Gerçekte bal toplamak oldukça zahmetlidir. Çünkü bir arı 1ml bal için yaklaşık beş bin kilometra karelik alandaki çiçeklerden nektar toplar ve bu son derece yorucudur. Üstelik bunu kendi için dahi yapmıyor!

Çünkü sanılanın aksine bal çok sağlıklı bir şey değildir

Bal ne vegandır ne de sağlıklı bir gıdadır. Gerçekte bal yüksek oranda fruktoz -meyve şekeri- ve glikozdan oluşur. Evet yüksek oranda magnezyum, kalsiyum ve potasyum içeriyor- gerçek balsa- ancak tüm bunları aldığımız sağlıklı alternatifler doğada zaten var. Kısaca bal tükettiğimiz şekerden çok da farklı bir şey değildir.

Çünkü her şeyden önce arılar meta değildir

Hayvan satışına karşı mısınız? Evet ama bunun arılar ile ne ilgisi var dediğinizi duyar gibiyim. Arama motorunuza arı kovanı satın al veya arı satın al gibi anahtar sözcükleri yazmanızı istesem çıkan sonuçlar şöyle olacak: kanatları kesilmiş arılar, kanatları kesilmiş kraliçe arı ( bu bir çeşit tecavuzu tanımlar) Veganlar için bu biz insanların çok ileri gittiğimizin ve yeni bir yol bulmamız gerektiğinin açık bir işaretidir. 

“Arı yeryüzünden yok olursa, insanların sadece dört yıl ömrü kalır. Arı yok, tozlaşma yok, bitki yok, hayvan yok, insan yok.” (Albert Einstein) 

Umarım bu makale veganların neden bal yemediğini anlamanıza yardımcı olmuştur. Arıların korunması için bir şeyler yapmak istiyorsanız bala ikame ürünleri tercih edebilirsiniz. Kısaca bu ürünler: pekmez, agave şurubu ve pancar şurubudur…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir