Yağ Yakımı Yaşam Tarzı

Şeker Oranı Düşük Meyveler

Şeker Oranı Düşük Meyveler

Meyveler vitaminlerle doludur, kalorileri düşüktür ve bu nedenle diyet için mükemmeller mi? Ne yazık ki hayır, bir çok meyve yüksek oranda meyve şekeri yani fruktoz içeriyor. Fruktoz doğal şeker kabul edilse de diyabet gibi bir çok hastalığı olumsuz etkileyebiliyor.  Üstelik düşük karbonhidratlı bir diyet uyguluyorsanız fruktoz içeriği yüksek bu meyveler artı kaloriler olarak kalori tablonuza ekleniyor. Buna rağmen meyveleri şeker içerdikleri için diyetimizden çıkarmamız mantıklı değil. Çünkü onlar, sağlıklı vücut fonksiyonları için yüksek oranda vitamin, mineral ve lif içerir. Neyse ki beslenme uzmanları şeker oranı düşük meyveler tüketmenin tabloyu düzenleyeceğini söylüyor. İşte şeker oranı düşük meyveler!

Fruktoz nedir

Meyve şekeri fruktozu, kulağa sağlıklı gelen isminden dolayı bir tür “sağlıklı şeker” olduğunu sanıyoruz ancak değil! Fruktoz, bileşen glikoz ile birlikte normal ev şekeri (sakaroz) oluşturan tamamen normal basit bir şekerdir. Dolayısıyla fruktozun dişler için rafine beyaz şeker kadar zararlı olması şaşırtıcı değildir. Bununla birlikte, glikozun aksine, fruktoz sadece karaciğerde işlenir ve belirli koşullar altında (örneğin çok fazla fruktoz tüketirseniz), tercihen yağa dönüştürülür ve orada depolanır.

Şeker Oranı Düşük Meyveler

Az şeker içeren meyveler

Narenciyeler

Kan şekeri dostu olarak bilinen limon, portakal ve greyfurt aynı zamanda düşük glisemik indekse sahip meyvelerdir.

Bir limon ortalama 1,5 gram, bir greyfurt ortalama 13 gram şeker ve bir portakal ise ortalama olarak 14 gram şeker içeriyor.

Avokado

Evet avokado bir meyvedir ve ve neredeyse hiç şeker içermediği için onu şeker oranı düşük meyveler listemizin başına sabitlemek istedik. Avokado aynı zamanda yüksek oranda  magnezyum, bakır, potasyum, manganez ve K1, B, C ve E bileşenleri içeriyor.

100 gram başına 160 kalori.

Kayısı

Kayısı bahar meyvesidir ve bahar mevsimi ile yaz başı taze kayısı tüketmek için idealdir. 

Bir kayısı 3,2 gram şeker, 3,8 gram karbonhidrat ve 0,7 gram lif içeriyor.

Karpuz ve kavun

Renklerini içerdikleri A vitaminden alan kavun ve karpuz tatlımsı tadına rağmen şeker oranı düşük meyveler arasındalar. Yorucu bir antrenmandan sonra dinlenmek ve su ihtiyacınızı karşılamak için bu iki meyveyi güvenle tüketebilirsiniz.

100 gram karpuz 6 gram şeker içeriyor.

100 gram kavun 5 gram şeker içeriyor.

Kivi

Yüksek oranda C vitamini içeren bu meyve yılın her mevsimi tüketilmeye uygundur. Üstelik yüksek oranda lif içeren lif sizi tok tutmaya yardımcı olur.

Bir ortalama kivi 6 gram şeker içeriyor.

Şeker oranı düşük diğer meyveler

  • Şeftali
  • Ahududu
  • Papaya
  • Çilek
  • Yaban mersini
  • Böğürtlen

Peki ya meyve suyu?

Meyve suları tüm meyvenin lifinden yoksundur. Meyve suyuyla kendinizi şımartmak istiyorsanız, sadece ara sıra yapmayı düşünün, ilave şeker olmadığından emin olun ve porsiyonu 100 ml (yarım su bardağı) ile sınırlayın.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir