saç dökülmemi nasıl tersine çevirdim

Bilim saç kaybının yaşlanmanın bir parçası olduğunu ve aynı zamanda her gün yüz tel kaybın normal olduğunu söylüyor. Peki ama kaybın boyutu daha fazla ise ya da yeterince ‘yaşlı’ değilseniz ne yapmalı? İşte saç dökülmesi yaşayan birinin ağzından: saç dökülmemi nasıl tersine çevirdim? 

Sorumluluk reddi

Kişisel tedavi yöntemine geçmeden önce saç dökülmesinin diğer cilt sorunları gibi öznel nedenlerden kaynaklandığını, bazılarına iyi gelen uygulamaların diğerlerine iyi geleceğini garantilemediğini söylemekte fayda var. Burada bahsettiğim uygulama ve deneyimlerin kapsayıcı olmadığını, her zaman olduğu gibi saç kaybında da bir reçeteyi denemeden önce doktor ile görüşmenizin sizi zaman ve maliyet kaybından kurtaracağını bilmenizi istiyorum. Mesaj yeterince açık o halde legaliteyi fazla uzatmadan direkt konumuza geçelim. Saç dökülmemi nasıl tersine çevirdim?

Saç dökülmesi neden olur?

Sorunun bilinen tek bir cevabı yok bu nedenle bir kaç efsaneyi çürütmekle başlayalım. Saçı şampuanlamak, fırçalamak ve havluyla kurutmak dökülmeye neden olmuyor. Bu, saçları kremlemek, düzleştirmek veya onları boyamak için de geçerli. Küçük bir detay, temel olarak saç derisine zarar vermeyen hiçbir uygulama saç kaybı ile sonuçlanmaz, kayıp durumunda ise deri iyileştikçe saç kaybı tersine döner ve kayıp tekrarlanmaz.

At kuyruğu çok sıkı takılırsa gözlerinizi çeker bu da saça zarar verir, kırılmaya neden olur ancak saç dökülmesine neden olmaz. Aynı şey şapka veya başörtüsü kullanmak için de geçerlidir. 

Micro besinlerin yetersizliği saç dökülmesinin ana bileşenlerinden biridir. Demir, çinko, Selenyum  ve B vitaminlerinden yoksun bir diyetin saç kaybına neden olduğu bir gerçek. Aynı zamanda A vitaminin kanda fazla olması da saç kaybını tetikler. 

Saç dökülmesi, akut enfeksiyon olan koronanın hafif yan etkisinden biridir. Yakın zamanda korona veya herhangi bir akut enfeksiyon geçirmek, zaten var olan saç kaybını şiddetlendirebilir.

Saç dökülmesini nasıl tersine çevirdim?

Burada ‘öznel’ hikayelere örnek vermekten hoşlanmasam da saç kaybı yaşayanlara yardımcı olacağını düşündüğüm dermatolog onaylı bazı uygulamalardan bahsetmek istiyorum. Ama öncesinde hikayeyi başına saralım. Ne oldu da saçlarım dökülmeye başladı merak ediyorsanız cevaplayalım, korona!  Ne yazık ki koronanın saç kaybına etkisini ilk elden deneyimledim. Üstelik öyle basit bir dökülme değil de bahsettiğim. Evin her köşesinde bulduğum saç tellerinin bir gün azalacağını bekleyip doktora görünmeyi erteledim ama bu pek akıllıca bir çözüm değil. Herkesin bir ‘e yeter ama artık’ sınırı var ben de  o sınıra ulaşmayı bekledim. Bu arada dökülmenin  kendi kendine geçmesini beklerken denediğim bazı etkisiz stratejiler de olmadı değil. Mesela dökülmeden önce şampuan değiştirmiştim ‘ kesin şampuandandır’ deyip eski şampuanıma döndüm, yok yok çok sık yıkadığım için oluyor deyip saç yıkama sıklığımı azalttım, tamam buldum stres yüzünden oluyor dedim ama açıkçası buna bir reçetem olmadığı için pes edip, başta söylediğim ‘ yetti artık’ noktasına ulaşmayı bekledim.

Nihayetinde o gün rutin bir duş sonrası geldi ama ne gelmek, fırçadaki saç kümesini gördükten sonra internetten peruk fiyatlarına bakmayı bırakıp kendimi batı tıbbının güvenli kollarına bıraktım. Klasik prosedürü uyguladık, yani doktor kan ve hormon değerlerimi görmek istedi, dürüst olmak gerekirse sorunun bunlardan birinde olmasını istedim. Nihayetinde kan ve hormon değerleri ile oynamak stres gibi nereden geldiği belli olmayan bir radyo dalgası ile uğraşmaktan çok daha kolay. Ama ‘değil’ dedi doktor ve ‘ muhtemel nedenlerinden birinin stres diğerinin ise korona‘ olduğunu söyleyerek devam etti. Her mesleğin ‘ hay aksi’ terminolojisi vardır ya bana kalırsa bu terminolojinin tıptaki karşılıklarından biri de nedeni belirsiz her şeyi ‘stres’ faktörüne bağlamak. Zaten dikkat ederseniz nedeni stres olan hiçbir şeyin gerçek bir tedavisi yok. Fakat tabii ki doktor kaderine razı ol ve stresi azalt demedi bana ve elimde bir reçete ile eczaneye gönderdi, yazdıklarımı al ve tekrar bana görün!

Doktorun yazdığı o şey

Saç dökülmesine karşı şu şampuan

Düşük miktarda kolajen ve hyaluronik asit içeren bir takviye

Nasıl ya sadece bu iki şey mi dediğinizi duyuyor gibiyim, haklısınız ben de aynen sizin gibi düşündüm. Ve bir sağlık blogu yazarı olmama rağmen içimden bunu neden daha önce düşünmediğimi merak ettim. Çoğumuz saç dökülmesini kolajene bağlamasak da esasında saç dökülmesinde kolajen kilit bir rol oynar. Bir düşünün saç ve kolajen kaybı yaşlanmanın bir getirisi, bunlar biribirine etkilemese dahi aralarında bir korelasyon olduğu gün gibi ortada, o halde cevabı uzakta aramamıza gerek yok, saç dökülmesinde kolajene daha fazla yer verelim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir