Yüz yogası işe yarıyor mu

Yüz yogası, yaşlanma belirtilerini tersine çevirmenin ve yüz hatlarına şekil vermenin bir yolu olarak lanse ediliyor. Herhangi bir egzersiz zarar veremez ve hatta yardımcı olabilir peki ya yüz yogası? Olumlu veya olumsuz tüm etkilerine dair çok az araştırma var ve var olan sonuçlar Tik-Tok trendlerini desteklemiyor. Ağırlık kaldırarak bacak kasını şekillendirdiğimiz gibi yüzümüzü de şekillendirebilir miyiz? Yüz yogası nedir ve gerçekten işe yarıyor mu gelin inceleyelim.

Her şeyden önce yüz yogası nedir?

Kırışıklık istemeyen kişilerin yüz ifadelerini azalttığına aşina olduğumuz halde, yüzdeki mimikleri hareket ettirerek daha genç bir görüntü elde etmek kulağa mantıklı gelmiyor biliyorum ama önce yüz yogasının ne olduğunu ve arkasındaki mantığı anlamakta fayda var.

Yüz yogası, yoga egzersizlerinden aşina olduğunuz Tadasana veya Aşağı Bakan Köpek pozlarını içermez. Daha çok yüzünüzdeki kasları belirli pozisyonlara hareket ettiren yüz egzersizlerini söylemenin bir biçimidir. Arkasındaki mantık tıpkı diğer egzersizlerde olduğu gibi, kas gelişimine destek vermek ve belirli bir bölgeyi şekillendirmek. Akımı destekleyenlerin savunduğu temel yüzdeki kasları geliştirerek daha genç görünmek ve yüzdeki kan dolaşımını arttırarak canlı bir görüntüye sahip olmak. Peki ama nasıl?

Yüz egzersizlerinin nasıl çalıştığını anlamak için, kafatasının üzerinde yer alan cilt, yağ ve kaslardan oluşan yüzün anatomisini bilmelisiniz. Yüzünüzde her gün gördüğünüz ve yıkadığınız derinin en dış tabakasına epidermis denir. Bunun altında dermis adı verilen daha kalın bir yağ tabakası vardır. Bu yağ tabakasının altında ise kas tabakası. Gülmemizi, çiğnememizi, sinirlenmemizi vs. sağlayan tabaka kas tabakasıdır. Aşina olduğumuz mimik çizgileri, kaz ayakları gibi kırışıkların oluşmasına neden olan şey, işte bu kasları çok kullanmamız. Bu kısmı unutmayın çünkü aşağıda yüz yogasının gözden kaçan etkilerinde tekrar göreceksiniz.  Yogadaki prensip en alt tabaka olan kas tabakasını harekete geçirmek. Böylelikle daha güçlü kaslara tutunmuş yağ tabakası ve ona bağlı cilt, yaşlanmaz, sarkmaz ve daha genç görünür.

Dermatologlar ne diyor?

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, yüz yogası hakkında çok fazla araştırma yok. Ve mevcut birçok çalışma karışık sonuçlara sahip. Bazı uzmanlar, yüz egzersizlerinin görünür yaşlanma belirtilerini ortadan kaldırdığını öne sürüyor. Zayıf yüz kaslarını yeniden eğiterek ve yüzünüze kan akışını iyileştirerek daha pürüzsüz, daha parlak bir cilt elde edeceğimizi işaret ediyor. Diğer araştırmacılar, yüz egzersizlerinin etkili olup olmadığını belirlemek için yeterli kanıt olmadığını söylüyor . Çok alıntı yapılan bu araştırmada yaşları kırk ile altmış arasında değişen kadınlar oniki hafta boyunca yüz yogası yaptı. Araşrıma kadınların yüzlerindeki dolgunluğun arttığını ancak kırışıklıklarda bir değişme olmadığı sonucuna vardı. 

Yüz yogası işe yarıyor mu?

Keşke. Trendler, yüz yogasının yüzleri tonlandırmaya, kaldırmaya ve pürüzsüzleştirmeye yardımcı olduğunu söylese de, yüz yogasının faydalarına dair araştırmalar eksik.  Dermatologlar yüz kaslarını güçlendirmenin, zamanla bozulan ve yaşlanma belirtilerine yol açan ciltteki destek yapıları üzerinde gerçek bir etkisinin olmadığını söylüyor. Cilt uzmanları yüz kaslarının bal peteği gibi üç boyutlu bir bağ dokusu çerçevesine gömülü olduğunu ve kasları hareket ettirdiğinizde tüm yumuşak dokuların hareket ettiğini -bu şekilde konuşabiliyoruz- yüz yogası egzersizlerinin de temelde konuşmaktan, kaş kaldırmaktan, kaşları çatmaktan, alna ifade vermekten başka bir şey yapmadığını söylüyor. Dermatologlar yüz yogasının tek etkisinin yüzdeki kan dolaşımına katkı sağladığı konusunda hemfikir. 

Yüz yogası kırışıklıklara neden olabilir mi?

Belki. Bazı dermatologlar yüz yogasının tek zararının vakit kaybı olduğunu diğerleri ise cildi bükmenin aslında kırışıklık riskini artırabileceğini söylüyor. Bu kulağa mantıklı geliyor. Bir düşünün botoks gibi şeylerin bizi daha genç göstermesinin nedeni, derideki kasları dondurmalarıdır. Bir diğer cerrahi uygulama olan dolguda cilt tabakasının altını kalınlaştırarak kas hareketlerini kısıtlamayı ve böylelikle kırışıklığı azaltmayı hedefliyor. Cildi hareket ettirmek ve daha fazla kırıştırmak botoks-dolgu yapmanın tam tersidir. 

Yine de yüz yogası denemek isterseniz.

Dermatologların buluştuğu tek ortak payda olan kan dolaşımını arttırıcı etkisi çevresinde gezinmeniz olacak. Bu temel olarak yanak bölgesine yoğunlaşmanız anlamına geliyor. Yer çekiminin tamaa tersine karaketlerle yüzünüzü temiz ellerinizle yukarı kaldırmanız ve aynı zamanda gülmeye çalışmanızı içeriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir