Beslenme ve Diyet GENEL

Şeker Oranı Yüksek Meyveler

Şeker Oranı Yüksek Meyveler

Meyvelerdeki tatlılığın fruktoz (meyve şekeri) içeriğinden kaynaklandığı bir sır değil. Buna rağmen, bazı meyvelerde bulunan fruktoz ve glikoz miktarı diğer meyvelere göre şaşırtıcı derecede yüksek. Size hangi meyvelerin gerçek kalori bombası olduğunu ve hangilerinin neredeyse hiç şeker içermediğini söyleyeceğiz. İşte şeker oranı düşük meyveler!

Fruktoz doğal mı yoksa basit bir şeker mi?

Fruktoz kaynağına bağlı olarak hem doğal şeker hem de basit şekerdir. Doğrudan bir bitkiden alınan fruktoz doğal şeker olarak kabul edilirker, işlenmiş gıdalara eklenen fruktoz basit şeker olarak kabul ediliyor. Fruktoz diğer şekerlere göre vücut tarafından farklı bir biçimde metabolize edildiği için doğal şeker kabul edilse de bu metabok fark nedeniyle tüketimi mutlaka sınırlandırılmalıdır. Şeker, şekerdir!

Şeker Oranı Yüksek Meyveler

Şeker Oranı Yüksek Meyveler

Muz

Bir orta boy muzda 14 gram şeker vardır. Üstelik şeker oranı muzun olgunluğuna paralel olarak artıyor. Bu, muz ne kadar kahverengi ise o kadar çok şeker içerir anlamına geliyor. Buna rağmen muz içeriğindeki yüksek lif ve potasyum değeri nedeniyle vazgeçilmez bir lezzet. Şeker içeriği sizin için fazla ise muzun tamamını tüketmemek akıllıca olacaktır.

Üzüm

Türkiye diğer akdeniz ülkeleri gibi bir üzüm cenneti, buna rağmen bu tatlı meyveyi kararında tüketmek mantıklı olacaktır. Çünkü 50 gram siyah üzüm neredeyse 23 gram şeker içeriyor.  

Kiraz

Bir fincan kirazda ortalama 18 gram şeker bulunuyor. Büyük bir kase kirazdan aldığınız kaloriyi tüketmek için saatlerde koşmanız gerekebilir. Bu nedenle bu tatlı meyveyi ölçülü tüketmekte fayda var. Kirazın görsel ikizi vişne ise aynı porsiyon başına ortalama 7 gram şeker içeriyor.

İncir

İki orta boy incir ortalama 16 gram şeker içeriyor.  Düşük karbonhidratlı bir diyet uyguluyorsanız, günde bir taneden fazla almamakta fayda var. Üstelik bu şeker oranı yaş incir için geçerlidir. Kuru incir ve diğer tüm kuru meyveler daha fazla şeker içerirler.

 Armut

Bu meyve şeker toplayarak olgunlaşır. Orta boy bir armut yaklaşık 17 gram şeker içerir. Bir tam armut yemek günlük alınması gereken şeker miktarının yarısını içerdiği için kararında tüketmekte fayda var.

Şeker oranı yüksek diğer meyveler

  • Ananas
  • Nar
  • Mango
  • Elma
  • Erik

Şeker oranı düşük meyveler için tıklayınız

Şeker Oranı Yüksek Meyveler

Kuru meyveler ne kadar masum

Meyveler, özel kurutucularda kurutularak veya güneşte bırakılarak kurutulur. Bu kurutma işlemi meyve içindeki tüm suyu kaybedinceye kadar devam eder. İçeriğindeki suyu kaybeden meyve doğal olarak küçülüyor. İşte bu noktada aynı ölçüdeki kuru meyve ve yaş meyvenin içerdiği şeker  oranı büyük oranda değişiyor. Buna örnek verecek olursak, bir kase üzüm 15 gram şeker içerirken, bir kase kuru üzüm 116 gram şeker içermektedir. Buna rağmen kuru meyveler mevsiminde olmayan meyvelere oranla daha fazla mineral ve lif içerir. Bu nedenle ölçülü olmak kaydı ile kuru meyvelerden korunmaya gerek yoktur. 

Aşağıda, kuru meyvelerin doğal şeker içeriğine ilişkin bazı örnekler verilmiştir. Buna göre: 

  • Üzüm: %59
  • Erik %38
  • Kayısı %53
  • İncir %48

Buna rağmen bazı kuru meyveler daha çekici hale gelmeleri için kurutulmadan önce şeker veya şeker içeren meyve şurupları ile kaplanıyor. Şeker eklenmiş kuru meyvelerden kaçınmak için ürün ambalajında ek şeker içerip içermediğini kontrol etmeniz bu noktada önemlidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir