Takviyeler Vitamin ve Mineral Yaşam Tarzı

Ashwagandhanın Kanıtlanmış Bilimsel Faydaları

Ashwagandhanın faydaları

Gergin veya stresli bir tipseniz, muhtemelen birisi size ashwagandhanın faydaları hakkında kısa bir vaaz çekmiştir. Muhtemelen size onu kullandığınızda saçlarınızın artık dökülmeyeceğini ve çocukları yatağa yatırmak dahil hemen hemen her şeyi yapabileceğini söylemişlerdir. Ancak bitkisel ilaçlara şüpheyle yaklaşıyorsanız, muhtemelen ashwagandhanın faydalarını araştırmayı düşünmediniz. Hiç sorun değil çünkü bu popüler bitkiyi sizler için biz araştırdık.  Ashwagandhanın faydaları nedir, gerçekten işe yarıyor mu bu makalede bu sorulara yanıt bulacağız.

Ashwagandha: nedir

Ashwagandha , küçük, yaprak dökmeyen bir çalı türüdür. Hindistan, Orta Doğu ve Afrika’nın bazı bölgelerinde yetişir. Kökü ve meyvesi, ilaç yapımında kullanılıyor. Ashwagandha (Withania somnifera), aynı zamanda Hint Ginsengi olarak da biliniyor.

Ashwagandhanın faydaları

Ashwagandhanın kanıta dayalı bilimsel faydaları

Stres altındayken kortizol seviyesi yükselir ve bu da kalbinizin daha hızlı pompalamasına neden olur. Hızlı nefes alırsınız ve vücudunuz bir enerji patlaması için daha fazla glikoz üretir. Zihniniz herhangi bir tehdide aşırı odaklanır ve vücudunuz savaş ya da kaç moduna geçer . Stresli olay sona erdiğinde kortizol seviyeleri normalleşir ve ilişkili semptomlar düzelir. Ancak zamanla stres kronikleşir. Kronik stres obezite, diyabet, hipertansiyon, kalp hastalığı, felç, kanser, osteoporoz ve fibromiyalji gibi kronik durumların gelişme riskini arttırır. Bu noktada araştırmalar ashwagandhanın kortizol seviyelerini normalleştirmeye yardımcı olabileceğini ve böylece stres tepkisini azalttığını göstermiştir . Böylece ashwagandha azaltılmış kanser riskleri, gelişmiş hafıza, gelişmiş bağışıklık fonksiyonu ve yaşlanma karşıtı özellikler ile ilişkilendirilmiştir. 

Ashwagandha: yetersiz kanıtlar

  • Şeker hastalığı. Ashwagandhanın diyabetli kişilerde kan şekeri seviyelerini düşürebileceğine dair bazı kanıtlar bulunuyor.
  • Yüksek kolesterol . Ashwagandhanın yüksek kolesterolü olan hastalarda kolesterol seviyelerini düşürebileceğine dair bazı kanıtlar vardır .
  • Uykusuzluk hastalığı. Bazı araştırmalar, ashwagandha almanın insanların daha iyi uyumasına yardımcı olabileceğini göstermektedir.
  • Cinsel sorunlar. Araştırmalar, ashwagandhanın, cinsel işlev bozukluğu olan kadınlarda cinselliğe olan ilgiyi ve cinsel tatmini  artırdığını göstermektedir.
  • Bipolar bozukluk .Ashwagandhanın (Sensoril, Natreon, Inc.) 8 hafta boyunca alınması, bipolar bozukluk tedavisi gören kişilerde beyin fonksiyonunu iyileştirir. Ne var ki bu etki kanıtlanmış değildir.
  • Yetersiz tiroid. Hipotiroidizm , tiroid uyarıcı hormon (TSH) adı verilen bir hormonun kanda yüksek seviyede olması demektir. Ashwagandha almak, hafif bir tiroid formu olan kişilerde TSH’yi düşürüyor.
Ashwagandhanın faydaları
Ashwagandhanın stres ve kortizol üzerinde kanıtlanmış etkileri bulunmaktadır.

Kim almamalıdır

Ashwagandha tiroid hormonu T4’ün daha aktif olan tiroid hormonu T3’e dönüşümünü artırarak tiroid fonksiyonunu arttırır. Bu nedenler tiroidinizle ilgili herhangi bir sorununuz varsa  ashwagandha almadan önce sağlık uzmanınıza danışmanız doğru olacaktır. Ayrıca hamileyseniz, emziriyorsanız veya bir otoimmün hastalığınız varsa yine bu koşullar altında ashwagandha kullanmanız gerekir.

Sonuç olarak

Ashwagandhanın stres ve kortizol üzerinde kanıta dayalı etkileri bulunmaktadır ancak onu kullanmak tüm sorunlarınızı çözmeyecek. Ashwagandha almak stresi ortadan kaldırmaz, kişinin kendini daha rahat hissetmesi için semptomları azaltmaya yardımcı olur. Gelecekte stresi yönetmenize yardımcı olacak çıkış yolları geliştirmek için zaman ayırırsanız, bu uzun vadede çok daha doğru olacaktır. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir