GENEL Yaşam Tarzı

Alzheimer’ın hafıza içermeyen erken belirtileri

Alzheimer belirtileri

Alzheimer, hafıza ve düşünme becerilerini değiştiren ve yok eden, günlük aktiviteleri ciddi şekilde etkileyen bilişsel ve dönüşü olmayan, ilerleyici bir beyin hastalığıdır. Peki unutkanlığın normal yaşamın bir parçası olduğunu ve ne zaman Alzheimer’ın bir belirtisi olabileceğini nasıl anlarsınız? İşte hafıza içermeyen Alzheimer‘ın erken belirtileri!

Unutkanlık normaldir; Alzheimer değil

Şunu aradan çıkaralım: unutkanlık, yaşlanmanın normal bir sonucudur ve bu nedenle telefonunuzu kaybettiğinizde veya markette bir komşunuzun adını unuttuğunuzda ve bunu arada bir yaşadığınızda, endişelenmeyin. Tüm bu şeylerin Alzheimer dışında bir çok nedeni var:  B12 eksikliği, demir eksikliği, uykusuzluk, DEHB, depresyon, unutkanlığa yatkınlık…

Dikkate alınması gereken önemli bir nokta, bu semptomların günlük yaşamı önemli ölçüde etkileyip etkilemediğidir. Örneğin, Alzheimer’ın erken bir belirtisi, önemli tarihleri ​​veya olayları unutmak ve aynı bilgiyi defalarca istemektir. Bazen isimleri ve randevuları unutmak, ancak daha sonra hatırlamak, daha önce defalarca kez yaptığı bir işi nasıl yaptığını hatırlayamamak, örnekle ütünün nasıl yapıldığını unutma yine tipik Alzheimer belirtileridir. 

Erken başlangıç nadirdir peki ya kalıtım?

Büyükanne ve büyükbabanızda Alzheimer varsa, hastalığa yakalanıp yakalanmayacağınız konusunda endişelenmeniz normal. Tipik olarak Alzheimer 65 yaşından önce başlamaz ancak kalıtımsal yatkınlık varsa – Alzheimer geni çekinik gen grubunda olmasına rağmen, gelecekte Alzheimer olma ihitimaliniz bu geni taşımayanlara oranla daha fazla. 

Alzheimer’ın erken belirtileri

Karar verme yeteneğinde değişim

Alzheimerda karar verme yeteneği – hastalıktan etkilenir, bu da kişide doğruyu yanlışı ayırt edememeye neden olur. Sorumsuz ve hatta uygunsuz görülen davranışlar, hava koşullarına uygun olmayan giyinme veya artık neyin güvenli olduğunu kendileri için değerlendirememek gibi geçmiş davranışlardan belirgin bir ayrılma Alzheimer’ın erken belirtileri içerisindedir. 

Düşmek

Düşmek normaldir ama sık sık düşmek bilişsel bir sorunun göstergesidir. Yaşlı yetişkinler üzerinde yapılan bir araştırma, deneklerden sekiz aylık bir süre boyunca ne sıklıkta düştüklerini veya takıldıklarını takip etmelerini istedi. Araştırmacılar, en sık düşenlerin beyin taramalarına baktıklarında, düşmeler ile Alzheimer hastalığının erken başlangıcı arasında bir ilişki olduğunu gördüler.

Kişisel hijyen veya görünümdeki değişiklikler

Alzheimer hastalığının erken evrelerinde, ilgisizlik artmaya başladığında, kişi nasıl göründüğü, aynı kıyafetleri giyip giymediği veya duş alıp almadığı konusunda daha az endişe duyar. Neden banyo yapmaları veya dişlerini fırçalamaları gerektiğini bile hatırlamayabilirler.

Kaygı, depresyon ve paranoya

Huzursuzluk, kaygı, depresyon ve kafa karışıklığı gibi belirli semptomlar Alzheimer’ın erken belirtilerindedir. Alzheimer’da kaygı genellikle sürekli soru sorma şeklinde kendisini gösterir. Alzheimer’ı olan birinde kaygıya paralel olarak paranoya gelişir. Ek olarak, halüsinasyonlar yaşamaya veya orada olmayan şeyleri görmeye, duymaya, koklamaya veya tatmaya başlayabilirler. Uzmanlara göre, Alzheimer ile ilişkili unutkanlık  ve ardından gelen kafa karışıklığı, kişinin olayları yeni ve olağandışı şekillerde algılamasına veya şüphelenmesine veya gerçekte gördüklerini ve duyduklarını yanlış yorumlamasına neden olur.

Nesnelerin işlevini unutmak

Telefonunuzu nereye koyduğunuzu hatırlamamanız sizi Alzheimer yapmaz ancak telefonun ne işe yaradığını hatırlamıyorsanız Alzheimer’ın erken belirtileri ile karşı karşıya olabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir