EFSANE AVI Yaşam Tarzı

Para mutluluk getirir mi? Mutlu olmak için ne kadarına ihtiyacımız var?

Para mutluluk getirir mi

Para mutluluk getirir mi? Yakın tarihli bu araştırmaya göre, para, mutluluk ve yaşam memnuniyeti ile ilişkili ancak belirli bir noktaya kadar. Mutluluğu satın almak için ne kadar paraya ihtiyacınız olduğu birçok değişkene bağlı olsa da, çalışmalar asgari düzeyde mutluluğun bir fiyatınının olduğunu gösteriyor. Nihayetinde bir fakir tesellisi olarak duyduğumuz ‘para mutluluğu satın almaz’ klişesinin neden gerçeği yansıtmadığına gelin birlikte bakalım.

Para mutluluk getirir (mi)?

Princeton Üniversitesinde 2010 yılında yapılan bir araştırma, yılda 75.000 dolar kazanmanın global düzeyde mutluluk için en asgari para miktarı olduğunu buldu. Çalışma, kazanılan para miktarı ile mutluluk ve yaşam değerlendirmeleri arasındaki bağlantıya baktı. Sonuç: mutlu olmak için yılda 75.000 dolar kazanmamız gerektiği. Biraz daha yüksek miktar mutluluğu etkiler ama daha yüksek miktar mutluluk üzerinde dramatik bir fark yaratmaz.  Aynı çalışma, gelir 75.000 doların altına düştüğünde, insanların daha düşük düzeyde mutluluk ve daha yüksek düzeyde stres yaşadığını bildirdi. 

Mutluluk elbette ilişkilerden, iş tatmininden ve hayattan zevk almaktan da gelir fakat bankadaki para, bu kategorilerin çoğunda bize daha fazla seçenek sunar. 2021 yılında yapılan başka bir araştırma, gelir arttıkça mutluluğun 75.000 dolar sınırının ötesinde bile artmaya devam ettiğini söylüyor. Çalışma, ne kadar çok para kazanırsak, o kadar mutlu olduğumuz ( daha doğrusu, bizi mutlu eden şeyleri veya deneyimleri satın alma araçlarına sahip olduğumuz) noktasını gündeme getiriyor. 

Para ve mutluluğa odaklanan diğer çalışmalar ilginç içgörüler sağlıyor. Global düzeyde ve yaklaşık iki milyon kişiyi kapsayan farklı bir rapor mutluluk doygunluğu için ihtiyaç olunan paranın en az 95.000 dolar olduğunu gösterdi. Tabii bu doygunluk dünyanın farklı bölgelerinde farklı rakamlarda ortaya çıkıyor. 95.000 dolar birçok bölge için refah düzeyi ile ilişkiliyken bazı bölgelerde daha düşük yaşam koşullarını işaret ediyor. Katılımcıların işaret ettiği gibi, bulgular; paranın hem ihtiyaçların karşılanması hem de artan maddi arzular yoluyla mutluluğu etkilediğine işaret ediyor.

Para mutluluk getiriyor

Paranın tüm sorunlarınızı çözeceğini söylemiyorum ancak paranın çözebileceği herhangi bir sorun, paranız olduğunda gerçekten bir sorun değildir. Paranın gerçekten mutluluğu satın alıp almadığına dair çok sayıda araştırma olmasına rağmen, denklemin bir tarafı diğerinden hayli ağır.  75.000 dolar, 95.000 dolar veya sınırsız para miktarı… Yukarıdaki üç araştırmanın bizi götürdüğü sonuç, paranın mutluluğumuz üzerinde açık bir etkisinin olduğunu. Üstelik asgari ihtiyaçları karşılamanın da ötesinde, para bazı insanlar için farklı şekillerde diğerlerinden daha önemlidir. Örnekle para ve başarıyı eşitleyen insanlar için paranın mutluluk üzerinde daha dik etkisinin olduğu bir gerçek. 

Para neden mutluluk getirir

2012’de yayınlanan bu rapor, yoksul insanların sağlık sorunlarından muzdarip olma olasılığının daha yüksek olduğunu ve depresyonun en yaygın sağlık sorunları olduğunu ortaya koydu. Çalışmaya göre yoksulların üçte biri, yoksul olmayanların ise onda biri hayatı boyunca en az bir defa depresyon yaşamış.

Harvard üniversitesinde yayınlanan başka bir rapor, başkaları için para harcamanın insanları daha mutlu ettiğini gösteriyor. Tabii başkaları için harcayacak kadar çok paranız varsa.

Zengin insanların yalnız kalma ihtimalleri çok daha düşük. Çünkü para etrafında insan topluyor.  2011’de yayınlanan bir rapor, anlamlı sosyal bağlantıları olan kişilerin genellikle en mutlu olduğu sonucuna varmıştır.

Yoksulluk içinde büyümenin çocukların bilişsel gelişimi üzerinde uzun vadeli bir etkisi olabileceği fikrini destekleyen giderek artan sayıda kanıt var. En uç durumlarda, ‘sürekli stres’ denilen bir şeye katlanmak zorunda kalan çocukların beyinlerini kimyasal olarak değiştirdiği gösterilmiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir