EFSANE AVI Yaşam Tarzı

Hindistan Cevizi Yağı Hakkındaki Mitler ve Gerçekler

Hindistan Cevizi Yağı Hakkındaki Mitler ve Gerçekler

İnternette okuduğumuz her şeye inanabilseydik, hindistan cevizi yağını kilo vermeye yarayan, iştahınızı azaltan, kalp hastalığını önleyen, bağışıklık sisteminizi güçlendiren ve beyninizi bunama ve Alzheimer hastalığından koruyan harika bir yiyecek olarak kabul ederdik. Ancak gerçekte ise bu iddiaları kanıtlayan herhangi bir çalışma bulunmamaktadır.  Efsane avı serimizde hindistan cevizi yağı hakkındaki mitler ve gerçekler nelerdir bakalım.

Sağlıklı yağları seçmek için daha fazla motivasyona ihtiyacınız varsa, zeytinyağı iyi birer alternatiftir. Hindistan cevizi yağı ise başka faydalı kullanımlara sahiptir. Cildiniz ve saçınız için etkili bir nemlendiricidir. Doğrudan cilde ve saç derisine uygulayabilirsiniz.

Hindistan Cevizi Yağı Hakkındaki Mitler ve Gerçekler

Hindistan cevizi yağı, kalp sağlığına uygun bir yemek pişirme alternatifidir.

Gerçek şu ki, hindistan cevizi yağının potansiyel yararları hakkındaki sayısız iddiayı destekleyecek yeterli bilimsel kanıt yoktur. Doymuş yağların ise  “kötü” kolesterolü yükselttiğini biliyoruz. Peki ya doymuş yağların hepsinin kötü olmadığı inancı? Son yıllarda, çok sayıda iddia, hindistan cevizi yağını orta zincirli yağ asitleri olarak da bilinen trigliseritlere (MCT) benzetti. MCT, kilo kaybı, iştah kontrolü gibi potansiyel sağlık yararlarıyla bağlantılı bir doymuş yağ türüdür. Ama işte anahtar … MCT’ler üzerine yapılan araştırmalar hindistan cevizi yağına uygulanamaz çünkü hindistan cevizi yağında baskın olan trigliserit yapıları, emilimi ve metabolizmaları bakımından farklıdır. Mayo Clinic gibi pek çok sağlık otoriteleri hindistan cevizi yağının kolesterol seviyesini zeytin yağına oranla arrttırdığını saptamıştır.

Hindistan Cevizi Yağı Hakkındaki Mitler ve Gerçekler

Hindistan cevizi yağı, doymuş yağ içeren tek bitki yağıdır.

Sadece hindistan cevizi yağında değil. Hurma yağı ve hurma çekirdeği yağı da doymuş yağlara sahiptir. Bazı insanlar, hindistan cevizi yağındaki doymuş yağ türünün, hayvansal ürünlerden (tereyağı gibi) daha iyi olduğunu söylüyor. Ancak bunu kanıtlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç var.

Hindistan cevizi yağı sivilceleri tedavi etmenin iyi bir yoludur.

Antimikrobiyal özelliklere sahip olmasına rağmen, hindistancevizi yağı harika bir sivilce öldürücü değildir. Gözeneklerinizi tıkar. Bu ise daha fazla sivilce demektir. Sivilce için iyi bir tedavi benzoil peroksit veya salisilik asittir. Veya sivilceniz şiddetliyse bir antibiyotik veya retinoid deneyebilirsiniz. Seçenekleriniz hakkında dermatoloğunuzla konuşun.

Hindistan Cevizi Yağı Hakkındaki Mitler ve Gerçekler

Hindistan cevizi yağını cilt nemlendirici olarak kullanabilirsiniz.

Hindistan cevizi yağı yumuşatıcıdır. Bu, cildinizde nemi tutmak için bir bariyer görevi görebileceği anlamına gelir. Ancak bazı dermatologlar, özellikle yağlı cildiniz varsa, gözenekleri tıkayabileceği için yüzünüze hindistancevizi yağı sürmemeye dikkat ederler. Ayrıca, alerjik reaksiyona girmeyeceğinizden emin olmak için önce cildinizde küçük bir yama testi yapın.

Hindistan cevizi yağı, Alzheimer hastalığını önleyebilir veya tedavi edebilir.

Hindistan cevizi yağının Alzheimer hastalığı olan kişilerde semptomları iyileştirebileceği iddialarını duymuş olabilirsiniz. Ancak bu iddiayı destekleyecek bilimsel bir kanıt yok. Uzmanlar, Alzheimer’ı veya diğer bunama türlerini önlemeye veya tedavi etmeye çalışmak için hindistancevizi yağı kullanmayı önermiyorlar.

Hindistan cevizi yağı, prezervatiflerdeki lateksi bozabilir.

Hindistan cevizi yağı doğal bir kayganlaştırıcı olmasına rağmen, yağlı herhangi bir ürün prezervatiflerdeki lateksi parçalayabilir. Hamileliği veya cinsel yolla bulaşan hastalıkları önlemek için prezervatif kullanıyorsanız, su veya silikon bazlı bir seçenek seçmelisiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir