EFSANE AVI GENEL Yağ Yakımı

Post-coital disfori seks sonrası huzursuzluk, normal mi?

Post-coital disfori - seks sonrası huzursuzluk

Post-coital disforiy ya da bilinen adıyla seks sonrası huzursuzluk partnerli veya partnersiz bir cinsel uyarımdan sonra oluşan yoğun ve nedeni belirsiz ‘endişe’ ve ‘melankoli’ halini tanımlar. Durumla ilgili ilginç olan şey, rızaya dayalı seksten sonra gerçekleşmesi. seks terapistleri seksten sonra üzgün ve endişeli hissetmenin ender olmadığını söylüyor. Dünya genelinde her üç kişiden birinin en az bir defa yaşadığı post-coital disfori nedenleri nedir gelin birlikte inceleyelim.

Seks bizi her seferinde ve daima harika hissettirecek, değil mi?

Hayır değil. 

Gerçek şu ki, bazı seks biçimleri aslında mutluluk yerine düşük ruh haline neden olur. Ödül seksi veya ilişkideki sorunları düzeltmek için yapılan seksler gibi. Dürüst olmak gerekirse seksin sadece iyi hissettiren bir şey olarak lanse edilmesi lifestyle yayın organlarının pazarlama stratejilerinden biridir. Bu nedenle rahatsız edici olsa da, durumun yaygın olduğundan ve bir defa yaşamanınız her zaman yaşayacağınız anlamına gelmediğinden emin olun.

Post-coital disfori seks sonrası huzursuzluk – yaygın nedenleri

Seksin iyi geçmiş olması, seksin rızaya dayalı olması, partner ile güçlü bir ilişki içinde olmak, kadın veya erkek olmak… Bunlar post-coital disfori ( seks sonrası huzursuzluk) yaşamamanız için yeterli nedenler değildir. Yeterince araştırılmamış bir konu olsa da seks terapistleri seks sonrası huzursuzluk yaşamanın altında yatan bazı potansiyel sebepleri açıkladı. İşte o nedenler!

Hormonlar

Cinsel birleşme son derece samimi bir eylemdir ve orgazm iyi hissettiren endorfin, oksitosin ve prolaktin gibi hormonları salgılar. Bu hormonlar orgazmın zirvesinden sonra düşer ve ortalama değerden uzaklaştıkça, yerini melankoli alır. 

İlişkinin size hissettirdikleri

İlişkinizle ilgili çözülmemiş sorunlarınız, korkularınız veya endişeleriniz post-coital disfori ( seks sonrası huzursuzluk ) yaşamanıza neden olabilir. Eylem içindeki partner ile bir geçmişinizin olmaması, partnere yoğun duygu hissetmemeniz, tüm bu belirsizlik ve “yenilik” endişe duygularını beraberinde getirir.

Seks sonrası bakım ihtiyacınız karşılanmıyor

Pillow talk (yastık sohbeti), seks terapistlerince, sahip olduğunuz her cinsel ilişki için, hatta sıradan olanlar için bile benimsemenizi istedikleri bir ritüeldir. Duygusal bağlamdan uzak seks birçok insan için kırılganlık duygusuna ve dolayısıyla postkoital disfori yaşamanıza yol açar. Yakınlık duygusundan yoksun olduğumuz biriyle ilişki kurduğumuzda, savunmasız kalma olasılığı daha yüksektir.

Beden sorunları ve performans kaygısı

Seks esnasında nasıl göründüğünüz konusunda endişeli hissetmek ve yataktaki ‘performansınızın’ iyi olmayacağı konusunda kaygılanmak, seksten kaçınmaya eğer eylem gerçekleşmişse de seks sonrası endişe yaşamaya neden olur.

Günlük stres ve endişeler

Stres gerçek bir libido katilidir. Seksten sonra endişeli veya depresif hissediyorsanız, şu anda hayatınızda neler olup bittiğini düşünmek için kendinize zaman ayırın. Zihninizde ağırlık oluşturabilecek stres faktörleri var mı? Eğer bunları çözmediyseniz onların sizinle her yere -yatağa bile- geleceklerini unutmayın. 

Post-coital disfori seks sonrası huzursuzluk – diğer nedenler

Anorgazmi

Araştırmalar erkeklerin yüzde ikisinin, kadınların ise yüzde otuzdan fazlasının hayatları boyunca hiç orgazm olmadıklarını söylüyor. Orgazm olamama kendi başına olmayan kişiyi endişeli hissettirirken, diğer partnerde de kendine karşı şüphe oluşmasına neden oluyor. 

Travma geçmişi – istismar

Altta yatan travma veya utancın cinsel olup olmadığına bakılmaksızın, herhangi bir cinsel deneyim seks sonrası huzursuzluğa neden olur. Cinsel saldırı veya istismar yaşadıysanız, belirli dokunulma biçimleri veya pozisyonlar tetikleyici olabilir. Hatta bilinçaltında savunmasızlık, korku ve endişe duygularını ortaya çıkarabilir.

Yakınlık korkusu

Yakınlıktan korkan kişilerin kendilerini korumak için ilişkilerine duvar örmeleri yaygın bir durumdur. Yakınlık korkusu yaşıyorsanız, seksin savunmasız doğası, daha sonra kesinlikle endişeli veya üzgün hissetmenize neden olur. Özellikle korkunuzun temel nedenlerini ele almadıysanız.

Post-coital disfori seks sonrası huzursuzluk -üstesinden nasıl gelirim?

  • Partnerinizi karanlıkta tutmayın. Kaygılarınız, ilişkiden beklentileriniz ve hissettikleriniz hakkında konuşmak kolay olmasa da bunu deneyin. 
  • Seks sonrası huzursuzluk yaygındır ancak bunu neden yaşadığınız size özeldir. Yakınlık kurmadığınız eylemler sonrası üzgün hissediyorsanız ya da seksi yara bandı niyeti ile yapıyorsanız, gerçekte neyi istediğinizi düşünmek için kendinize zaman tanıyın.
  • İstemediğiniz zaman seks yapmayın. Kadın veya erkeklerin her zaman için ve daima sekse hazır olduğu vurgusu, hollywood effect’ten başka birşey değildir. Üzgün, bunalmış, hasta, hormonal nedenlerle veya yalnızca istemediğiniz için seks yapmamanız – aç değilken yemek istememeniz kadar normaldir. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir