EFSANE AVI Yaşam Tarzı

Meditasyon işe yarıyor mu?

meditasyon işe yarıyor mu

Endişeyi belirtileri ile yaşarken meditasyon yapmanın zor olduğu bir gerçek ancak birden fazla çalışma meditasyonun, endişeyi profesyonel destek kadar azalttığını söylüyor. Diğer çalışmalar ise ise, farkındalık ve öz şefkat içeren meditasyon uygulamalarının depresyon semptomlarını azaltmaya yardımcı olduğunu açıklıyor. Peki ama nasıl? Meditasyon işe yarıyor mu ? Başlayalım.

Başlangıç olarak, meditasyon nedir?

Budist öğretileri bir yana bırakırsak kelime anlamıyla meditasyon; dikkatinizi ve farkındalığınızı şimdiye odaklamaya odaklanan eski bir uygulamadır. Farkındalık ise; kasıtlı olarak şimdiki anda olmayı ifade eden, düşünceleri düzenleyen uygulamaları ifade eder. Bu, geçmişte olan bir şey hakkında uzun uzun düşünmemek veya yapılacaklar listesi hakkında endişelenmemek anlamına gelir. Şimdiye odaklanmanın veya anı yaşamanın, ruh halini yükseltmek, kaygıyı azaltmak , acıyı azaltmak ve potansiyel olarak bilişsel performansı iyileştirmek dahil olmak üzere çok çeşitli faydaları olduğu gösterilmiştir . Farkındalık, zamanla uygulanabilen ve geliştirilebilen bir beceridir. Amaç, tekrarla birlikte, aktif olarak meditasyon yapmadığınız zamanlarda, uygulamanın  faydalarının günlük yaşama taşınmasıdır. Örneğin, öfke gibi geçici olarak ortaya çıkan bir duyguyla tanımlanmadığınızı öğrenirseniz, uzun süre kızgın kalmak daha zor olacaktır.

Meditasyon işe yarıyor mu?

Kısa cevap; evet. 

Düzenli olarak meditasyon yapmak, kaynağı hatırlamanızı sağlar. Hatırlamanın bir yan etkisi olarak, endişenizin geleceği tahmininizden kaynaklandığını fark edersiniz. Bu kavrayış güçlendikçe, zahmetsizce şimdiki zamanda yaşamaya başlarsınız. Anksiyete veya depresyon şimdiki anda var olmaz, depresyon geçmiş anksiyete ise geleceğin ürünüdür, meditasyonla şimdide kalmayı öğrendikçe, her iki durumu da daha az yaşamaya başlarsınız.

Kaygı için tam olarak nasıl meditasyon yaparsınız?

Meditasyonun amacı transa girmek değildir. Bu sadece nefesinize odaklanmak, kafanızı rahatsız edici düşüncelerden arındırmak ve zihninizi ne düşünecekse onu düşünmek için serbest bırakmaktır. Meditasyon yapmanın doğru yolu yoktur. Dikkatinizin dağılma ihtimalinin düşük olduğu sessiz, ıssız bir yer bulmak yeterlidir. Dikkatinizi dağıtmayan ve konforlu bir alan bulduktan sonra yapmanız gereken, nefesinize odaklanmaktadır. Gözlerin kapalı veya açık olması, şart değildir. Endişeli düşünceler aklınızdan geçebilir. Onları kabul edin, ama sonra kendinizi nefesinizin farkındalığına geri getirin. Bu sessiz, yargısız gözleme en az on dakika zaman verin ve daha sonra kendinize nasıl olduğunuzu sorun. Nasıl hissediyorum? Değerlendirme yapmayın, sadece gözlemleyin.

Meditasyon herkeste işe yarıyor mu?

Hayır.  Nadir durumlarda, meditasyon kaygıyı arttırır. 2019’da yapılan bu araştırma meditasyon yapan her dört denekten birinin durumunun daha kötüye gittiğini göstermiştir. Meditasyon, bazen acı verici anılar gibi mantıksız veya olumsuz düşüncelerin ortaya çıkmasına neden olur. Bu nedenle, rahatsız edici düşünceler ortaya çıktığında iyi eğitimli bir ruh sağlığı uzmanı ile çalışmanız mantıklı olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir