GENEL Yaşam Tarzı

Neden korku filmi izliyoruz: korkunun gizemli çekiciliği

neden korku filmi izliyoruz

Zombi istilası, perili evler, mutasyon geçirmiş hilkat garibesi insanlar… Neden korku filmi izliyoruz? Sadece heyecan duymak için mi? Bilim açıklamanın bu kadar basit olmadığını söylüyor. Düzenli olarak daha fazlasını isteyen o kişiysen, bu makale neden korku filmi izlediğini anlamana yardımcı olacak. Başlıyoruz.

Korkunun provası

Heyecan arayışı yüksek insanlar aşırı duygulardan zevk almaya eğilimlidirler ve korku sineması ‘uyarılmanın’ en konforlu yoludur – bu, buzdağının görünen kısmı. Görünmeyen kısmını ise bilim; korku filmlerini, korkutucu ve tehlikeli durumları güvenli bir alanda prova etmemize izin verdiği için izlediğimizi açıklıyor. Sosyal psikologlara göre beyin, fantezi ile gerçek arasında her zaman tam olarak etkili bir ayrım yapmıyor. Limon yiyen birini görünce ağzının sulanması veya uyurgezerliğin nedeni beynin bu ayrımı yapamamasından kaynaklanıyor. İşte bu yüzden, korku filmleri sahte olsa da, onları izlemenin çok gerçek bir savaş ya da uçuş tepkisini tetikleyebileceğini söylüyor.

Güvenli bölge

Bir düşünün, adrenalin patlaması yaşamak istiyorsunuz ama bunun güvenli bir alanda olmasını istiyorsunuz. Elinizde iki seçenek var, paraşütle atlamak mı yoksa türünün muhteşem bir örneği Rosemary’s Baby’yi izlemek mi? Klinik psikologlar insanların kontrollü bölgede heyecan aramalarının erken çocukluğa kadar uzandığını söylüyor. Yürümeyi henüz öğrenen bir çocuğu düşünün: Yapmayı sevdiği şeylerden biri, ebeveyninden kaçmak, biraz korkutucu olduğu belli bir noktaya gelmek ve sonra geri koşmaktır. Bu, tehlikeyle ve güvenlik duygusuyla oynamakla ilgili. Herhangi bir gerçek tehdit olmamasına rağmen, birçok insan bir korku filmini bitirdiğinde bir başarı duygusu hissediyor. Ruh bilimcileri bunun ‘konfor alanımın dışında olan bir şeyle uğraştım ve onu fethettim’ şeklinde yorumladığımızı söylüyor.

Korku filmi ve kişilik bağlantısı: neden korku filmi izliyoruz?

Deneysel çalışmalar, artan zevk ve korku filmi izleme arzusunun daha az korku ve daha az empati ile ilişkili olduğunu buldu. Görünen o ki heyecan arama korkudan zevk alma ile pozitif ilişkili. Erkekler korku filmlerinden kadınlardan daha fazla keyif alıyor. İlginçtir ki küçük çocuklar şeytanlar ve hayaletler gibi daha efsanevi figürlerden korkarken, yetişkin korkuları suçlular ve seri katilleri içeriyor . Ayrıca, manipülatiflik ve aldatıcılık puanları yüksek olan bireylerin bu filmleri izlerken daha az üzüntü ve iğrenme sergiledikleri görülmüştür. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, daha antisosyal olan insanlar kişilik bozukluğu özellikleri ve düşük empati, grafiksel olarak şiddet içeren korku filmlerini tercih ediyor. Son olarak, duygusal olarak daha istikrarlı insanlar daha az korkuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir