Matcha çayının faydaları

Matcha heyecanı hız kesmeden devam ediyor. Sağlık bilincine sahip gurmeler, onu gerçek bir süper gıda olarak tanımlıyor. Haklılar mı? İşte Matcha çayının faydaları.

Matcha: nedir

Matcha, toz haline getirilmiş yoğun yeşil renkte bir yeşil çay türüdür. Normal yeşil çaydan farklı şekilde yetiştirilip hazırlanır, daha yüksek miktarda kafein ve antioksidan içeriyor. Matcha özel bir yeşil çay türü olduğundan, yeşil çay ile aynı sağlık faydalarına sahiptir. Üstelik neredeyse on kat daha fazla. Günde 2 fincandan (474 ​​ml) fazla tüketmemeye özen gösterin. Aynı zamanda hamile ve emziren kadınların kafein içeriği nedeniyle dikkatli kullanması gerekir.

Matcha çayının faydaları

  • Antioksidan deposudur. Antioksidanlar, hücrelerinizi hasardan korumaya yardımcı olan gıdalardaki maddelerdir. Matcha hasat edilme şekli nedeniyle, yeşil çaydan daha fazla antioksidan içeriyor.
  • Yüksek oranda kateşin içeriyor.  Kateşin kötü kolesterol ve toplam kolesterol değerlerini dengelemeye yardımcı bir antioksidandır. Bu, matchayı doğal bir kalp koruyucu yapıyor. Aynı zamanda kateşin vücudu kanser hücrelerinden de koruyor.
  • Odaklanmayı sağlıyor. Bir çay kaşığı matcha’da 70 mg kafein bulunurken, bir shot espresso sadece 64 mg kafein içerir. Başka bir deyişle, bir fincan matcha çayı size ortalama bir fincan espressodan daha fazla enerji artışı sağlar
  • Diyabet riskini azaltıyor. 63 kişi üzerine yapılan bu çalışmada kontrol grubu dört hafta boyunca yeşil çay tüketti. Çalışma sonucunda kontrol grubunun bel çevrelerinde incelme oldu ve diyabet şikayetleri azaldı.
  • Yağ yakımını hızlandırır.  Bu çalışma egzersiz sırasında yeşil çay ekstresi almanın yağ oranını yüzde 17 azalttığını gösteriyor. Ayrıca yeşil çay enerji sağladığı için antrenman esnasındaki fiziksel aktiviteyi arttırarak yağ yakım sürecini hızlandırıyor.
  • Doğal bir gıda boyasıdır. Yapay gıda boyalarının kanserojen olduğunu öne süren bir çok çalışma bulunuyor . Bu nedenle, doğal kaynakları kullanarak yiyecekleri renklendirmek için matcha sağlıklı bir alternatif.
Matcha çayının faydaları

Hangisini seçmeliyim

Ne kadar yeşil o kadar iyi. Matcha söz konusu olduğunda, aramak isteyeceğiniz “nitelikler” şunlardır: Göz alıcı parlak yeşil renk, kremsi doku.

  • Renk: Koyu yeşil. Sarı veya gri tonlar olmamalı.
  • Tat:  iyi kalitede yetişmiş matcha tadı yumuşaktır ve acı olamaz.

Matcha çayı nasıl yapılıyor

Matcha çayı yapmak için özel ekipmana ihtiyacınız yok. Örneğin bir fincan, bir çay kaşığı yeterli olacaktır. Suyu kaynatmadan 80° C’ye kadar ısıtın. Matcha tozunu suya ekleyin ve bir kaçık ile köpürene kadar çırpın. Matcha çayınız içilmeye hazır! İyi kalitede hasat edilen bir matcha asla acı tadı vermez, yumuşak ve tatlıdır.

 İpucu: Matcha tozu serin, kuru ve karanlık bir yerde saklanarak ve çabuk tüketilmelidir.

Sonuç olarak

Matcha, yeşil çayın farklı hasat edilmiş şeklidir. Yeşil çaydan farklı olarak, daha fazla antioksidan, daha fazla kafein ve  faydalı bitki bileşenleri içeriyor.Yine de kafein içeriği nedeniyle tüketimine dikkat etmek ve aşırıya kaçmamak akıllıca olacaktır. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir