Hangi cilt serumunu kullanmalıyım

Cilt bakımı söz konusu olduğunda, hepimiz temel kuralları biliyoruz: temizleme, nemlendirme ve güneş koruması. Ancak cilt bakımı rutininden en iyi şekilde yararlanmak için doğru cevap serumdur. Buna rağmen günlük cilt bakım rutinine eklemeye cesaret edemediğimiz bir adım varsa bu da şüphesiz yine serumlardır. Çünkü kozmetik markaların sunduğu hangi serumun sizin için doğru olduğuna karar vermek, oldukça güç. Ton eşitleyici serumlar, yaşlanma karşıtı serumlar, cildi yenileyen serumlar…. Liste uzun. Üstelik tüm cilt sorunlarını tek serumla çözmeyi vaadeden serumlar bile var. Peki sizin için doğru olanı nasıl seçeceksiniz işte sizin için araştırdık, hangi cilt serumunu kullanmalıyım?

Nasıl kullanacağım?

Serumlar, cilde nüfuz etme kabiliyeti yüksek olan yüksek konsantrasyonlu cilt bakım ürünleridir. İnce ve sıvı dokusu nedeniyle içeriğinden maksimum faydayı elde etmenin en ideal yoludur. Geleneksel bir nemlendiricinin rolü olan, cildin yüzeyine oturmak ve nemi hapsetmek yerine cilde nüfuz edecek şekilde formüle edildiler. Bu nedenle cilt bakım rutininizin içinde, temizleyicinizden sonra ve nemlendiricinizden önce kullanmalısınız. Buna ek olarak serumlar oldukça konsantre olduğundan, yüz ve boyun bakımı için birkaç damla yeterlidir.

Yüz serumu kullanmak için en iyi zaman ne zaman?

Bazı serumlar gündüz kullanımı için formüle edilmiştir. Esas olarak cildi kirliliğin ve güneşe maruz kalmanın olumsuz etkilerinden korumak için antioksidan vitaminler içerir. Buna rağmen konsantre oranları yüksek olduğu için, ışığa duyarlıdır ve her zaman uyumadan önce uygulamalısınız.

Hangi cilt serumunu kullanmalıyım?

Bir serum seçimi söz konusu olduğunda, belirli formüller evrensel olarak faydalıdır, diğerleri ise belirli cilt sorunlarına yöneliktir. Bunu akılda tutarak, bazı yaygın cilt bakımı sorunlarına iyi gelen serumları inceledik. 

İnce çizgileri ve küçük kırışıklıkları gideren serum

Yaşla birlikte doğal kolajen kaybı, ince çizgilerin ve kırışıklıkların oluşumuna neden olur. Bu nedenle ihtiyacınız olan serum, cilt hücre yenilemesini hızlandırmak ve cildin kolajen üretimine katkı sağlamak. Hammaddesi Retinol olan serumlar bu soruna yöneliktir. Bu klinik makale ek olarak retinolün hyaluronik asit düzeyini artırarak cilde nem sağladığını doğruladı.

Gözeneklerin görünümünü azaltmak için

Aynada sizin gözeneklerinize, gözeneklerinizin de size baktığını düşünüyorsanız özel olarak tasarlanmış, niasinamid, salisilik asit içeren serumlar size yardımcı olacaktır. Bu bileşenleri içeren serumlar, ölü deri ve kir ile tıkanmış gözenekleri açarak cildinizin nefes almasını sağlayacaktır.

Cilt lekeleri için 

Cilt lekeleri cildin kendini korumak için melanin pigmentini üretmesi ile oluşuyor. Dermatologlar bu süreci hiperpigmentasyon olarak tanımlar. Neyse ki hiperpigmentasyon için çok sayıda heyecan verici serum seçeneği var. 

2017 de yayınlanan bu makale  C vitamininin güneş kaynaklı cilt lekelerini giderdiği sonucuna ulaştı. Yeni başlayanlar için, hiperpigmentasyonu etkili bir şekilde hedeflemek için stabil bir C vitamini serumu kullanmak yeterli .Yine de cildi daha da aydınlatmak için C vitamini ile azelaik asit karıştıran serumlar da vardır.

Mat ve ışıltısını kaybetmiş ciltler için 

Kim ışıl ışıl parlayan bir cilde sahip olmak istemez ki? Donuk ve mat bir ciltle mücadele söz konusu olduğunda aydınlatıcı serumlar, ışıltı sağlayarak, cilt tonunu eşitlemeye odaklanırlar. Işıltısını kaybetmiş cildiniz, şunları içeren serumları sevecektir: C vitamini, niasinamid, kojik asit, hidroksi asitler.

Karma ve yağlı ciltleri nemlendirmek için

Hyaluronik asit, ağırlığının bin katı kadar suyu ciltte tutabilir. Onu cilt tabakasının nem bulutu olarak tanımlamak hiç yanlış olmaz. Nemlendirici kullanmak için herhangi bir soruna ihtiyacınız olmadığı gibi, nemlendirici serum kullanmak için de bir cilt sorunu yaşamanız gerekmiyor. Bu serumları klasik nemlendiricilerden daha iyi yapan kriter, Hyaluronik asit içeren nemlendirici serumların nemi cildin alt tabakasında hapsetmesi ve cilt yüzeyinde yağ birikmesini engellemesi. Nemlendirici kullandığınızda sivilce yaşıyorsanız, nemlendirici serumlara şans vermekte fayda var. Tipik olarak nemlendirici serumlar şunları içerir: Hyaluronik asit, gliserin, aloe vera.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir