Kırışıklık kremleri işe yarıyor mu

Bir şeyi aradan çıkaralım: her geçen gün yaşlanıyoruz. Buna rağmen kozmetik sektörü bunun tersinin mümkün olduğunu iddia ediyor. Gerçek olamayacak kadar iyi görünen herhangi bir şey gibi, sektör tarafından yapılan iddiaların çoğu göz ardı edilecek gibi değil. Yaşlanma karşıtı özellikleri olduğu varsayılan nemlendiriciler, gece kremleri ve serumlar ilaç değil kozmetik olarak kategorize edildiğinden, pazarlama iddiaları ilaçlarla aynı düzeyde incelemeye tabi tutulmaz. Bilimsel denemelerden geçmeleri bile gerekmeden yani vadettikleri test edilmeden piyasaya sürülen bu kremler, gerçekten de 40’ı 30 yapar mı? Gelin kırışıklık kremleri işe yarıyor mu birlikte inceleyelim?

Gençlik iddialarının arkasında ne var?

Maaşınızın yarısını küçük bir kırışıklık kremine harcamadan önce, cildinizin nasıl ve neden yaşlandığı hakkında kısa bir hatırlatma: yaşlanmak hayatın kaçınılmaz bir parçası ve bunu doğar doğmaz yapıyoruz. Bazı amip türleri ve bakteriler dışında  – bölünerek çoğaldıkları için- hiçbir canlı bu gerçeklikten muaf değildir. Bizimse bir hücremiz en fazla elli kere bölünebiliyor üstelik bu rakam hasara uğramamış hücreler için geçerli. Bu şu demek oluyor: hücrelerimiz bölündükçe DNA replikasyonumuz değişiyor, yaşlanıyoruz. Yaşlanma ancak ve ancak DNA replikasyonumuzda yapacağımız bir tür müdahale ile tersine döner.

Kırışıklık kremleri işe yarıyor mu?

Muhtemelen hayır ancak bu cildinizi yaşlılık belirtilerinden koruyamayağınız anlamına gelmiyor. Dermatologların kırışıklarla savaşmak için önerdiği bir numaralı ürün güneş kremidir. Yaşlanma karşıtı özelliklere sahip topikal ürünler söz konusu olduğunda, hiçbir kozmetik ürünü güneş kremini gerçekten yenemez. Çünkü en iyi seçenek, yaşlanma belirtilerine neden olan veya daha da kötüleştiren güneş hasarını oluşmadan önlemektir. 

Yine de denemelisin

Retinol

Dermatologlar; retinolün cilt yaşlanmasını geri almada etkili olduğu konusunda hemfikir. Bir A vitamini türevi olan retinol kolajenin yeniden şekillenmesine yardımcı olmak için çalışır ve ciltteki renk düzensizliklerinin önüne geçer.

Nemlendirici kremler

Nemli cilt eşittir dolgun cilt eşittir genç cilt! Sonuç olarak cilt yaşlandıkça nemi ve suyunu kaybeder. Özellikle Hyaluronik asit içerikli kremler, Hyaluronik asit ağırlığının 1000 katı kadar su taşıdığı için ince çizgileri kapatmada etkilidir.

Fiyatı hiç önemli değil

Bütçeniz konusunda gergin misiniz? gergin olmayın. Pahalı ürünlerin daha iyi sonuç verdiğine dair yanlış bir inanış içindeyiz ancak bir kozmetik ürününü iyi yapan şeyin arkasında yalnızca kimya vardır. Fiyatını uygun bulduğunuz ancak içeriğinden emin olmadığınız kozmetik ürünlerini karşılaştırabileceğiniz siteler var: bunu deneyin!

“yaşlanma karşıtı” olarak pazarlanan her şey, tamamen saçmalık değildir, ancak zayıf kanıtlara dayanma eğilimindedirler. C vitamini, E vitamini, antioksidanlar ve diğerleri…Kozmetik ürünlerle yüz germe diye bir şey yok. Bu ürünler en fazla mütevazi bir etkiye sahip. Kırışıklık ile ilgili endişeniz varsa bir kreme servet ödemeden önce, yüzünüzü gerçekte geren tek şeyin, botoks dolgu gibi müdahaleler olduğunu unutmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir