Takviyeler Vitamin Vitamin ve Mineral

K2 vitamini neden bu kadar önemli

K2 vitamini neden bu kadar önemli

Vitaminler söz konusu olduğunda K2 vitamini gruptaki havalı arkadaşları kadar popüler değil. Buna rağmen K2 vitamini de aynı derecede önemlidir – özellikle de artık genç değilseniz. Sağlıklı kemikler, güçlü kalp, sağlam eklemler… Peki K2 vitamini nedir ve nelerde var? K2 vitamini neden bu kadar önemli? İşte cevaplar!

K2 vitamini: nedir?

K vitamininin biyolojik en aktif formudur ve kemik sağlığı için en faydalı olanıdır. Bakteriler tarafından üretiliyor. Genel olarak peynir, yoğurt ve fermente gıdalarda bulunur. Ek olarak karaciğer, et, yumurta ve tahıllar diğer K2 vitamini kaynaklarıdır. 

K2 vitamini neden bu kadar önemli

Yağda çözünen K2 vitamini bitkilerde yoktur. Bitkiler esas olarak kanın pıhtılaşmasından sorumlu olan ve K2’den farklı bir işleve sahip olan K1 vitamini içeriyor. İlginçtir ki bitkilerden aldığımız K1’in önemli bir miktarı vücut tarafından kullanılmıyor. Geviş getiren hayvanlardan farklı olarak, bitkilerden besinleri almakta o kadar iyi değiliz. Bir şekilde aldığımız K1 vitaminini ise yalnızca bağırsakta emildikten sonra K2’ye dönüştürebiliriz. Tabii bu da sağlıklı bir bağırsak florası ile mümkün. 

Peki ya D vitamini ?

D vitamini takviyesi almak güçlü bağışıklık için teşvik edilse de ne kadar ihtiyacınız olduğunu bilmeden almak, yalnızca kalsiyumun yanlış yerde depolanmasına neden olur. K2 vitamini vücutta kalsiyum düzenleyicidir. Kalsiyumu olmaması gereken yerlerden ( böbrekler, atardamarlar) alır ve olması gereken yere koyar. Yetersiz K2 rezervleri kalsiyum metabolizmasının doğru çalışmamasına ve dolaylı olarak böbrek taşı arter tıkanıklığı gibi sorunlara neden olur.

Osteoporoz

Kemik erimesi olarak bildiğimiz Osteoporoz basitçe kemik kütlesindeki azalmadır. K2 vitamini kalsiyumu olması gereken yere koyuyor. D3 vitamini ve K2 vitaminini birleştiren bir çalışmada, osteoporoz hastalarının kemik mineral yoğunluğunda bir artış yaşadı. 

Kalp sağlığı ile ilişkisi

Yıllarca tıkanmış atar damarların doymuş yağın sonucu olduğuna inandık. Ama artık bunun doğru olmadığını biliyoruz. Kalp damar hastalıklarının birçok nedeni olsa da, asıl suçlu diyetteki K2 Vitamini eksikliğidir . Atar damarlarınızdaki bu tıkanıklıklar çoğunlukla kalsiyumdur. K2 vitamini, kalsiyumu atardamarlarından ve ait olduğu yerde kemiklerimize taşır.

K2 vitamini nelerde var?

İyi haber şu: tipik Türk damak tadı K2 vitamini kaynaklarına son derece uygun! Kötü haber ise yeteri kadar kalsiyum almıyoruz. Bununla birlikte K2 vitamininden yeterince faydalanmak için bazı nüanslar var. Örnekle K2 yağda çözünen bir vitamin yani onu yağda aramalıyız. Yeşil yapraklı bir salata veya omlet ancak yağ eklendiğinde K2 kaynağına dönüşür.

  • Karaciğer
  • Yumurta sarısı, tereyağı, sakatat ve köy tavuk eti
  • Çökelek ve tüm peynirler
  • Yeşil yapraklı tüm sebzeler ( yeşil lahana, marul, pırasa, kara lahana)

Peki ya takviye olarak?

Bu rotayı seçerseniz bilmeniz gereken ilk şey herhangi bir takviyeyi gelişi güzel kullanmanın onu kullanmamak kadar doğru olmayacağıdır.  Sizde eksiklik olup olmadığını bilmenin en iyi yolu, bir uzmana danışmak. Bununla birlikte tipik olarak D vitamini ve kalsiyum eksikliği yaşıyorsanız K2 vitamini eksikliği yaşayıp yaşamadığınızı ekarte etmek doğru olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir