Vitamin Vitamin ve Mineral

E Vitamini nedir ve etkileri nelerdir?

E Vitamini Nedir ve Etkileri Nelerdir?

Herkes C vitaminini ve etkilerini bilir. E vitamini ise diğer vitaminler arasında etkileri en az bilinen vitamindir. Bu aslında anlaşılır bir durum çünkü tükettiğimiz hemen hemen her şeyde E vitamini vardır ve eksikliğine çok sık rastlanmaz. O halde E vitamini nedir ve etkileri nelerdir, E vitamini takviyesi almalı mıyım, bu soruları birlikte inceleyelim.

E Vitamini Nedir?

Vitaminler,  tanımları gereği vücutta üretilmeyen- d vitamini hariç- bileşenlerdir. Yani onları dışarıdan almak zorundayız. Anahtar kelime yeme-içme. İyi haber de şu, E vitamini tükettiğimiz ekmek dahi hemen hemen her şeyde vardır. Bu nedenle eksikliğine bağlı sorunlar azdır. Ancak yine de ender de olsa bazı durumlarda  eksikliğine rastlanılmaktadır.

E Vitamini Etkileri Nelerdir?

E vitamini nedir ve etkileri nelerdir yirminci yüzyılda araştırılmaya başlanmıştır. Bu nedenle E vitamini ilk defa 1922 yılında doğurganlık vitamini olarak tanınmaya başlandı. Bu tanımlamanın nedeni erken doğum ve erken doğuma bağlı kusurları tedavi etmesinden kaynaklanıyor.

Antioksidan görevi sayesinde, E vitamini vücuttaki hücreler için koruyucu bir sistem görevi görür. Bu yüzden hücre zarında Oksidatif Stresten doğan zararları önler ve serbest radikalleri temizler. Yani gerçek bir hücre koruma askeridir. E vitamini, arterlerin kireçlenmesini önler. Ayrıca E vitamininin hafıza üzerinde olumlu etkisi vardır. 

E vitamini, yağda çözünen bir vitamin olduğu için cilt yapısı üzerinde de olumlu etkileri vardır. Kırışıklığa karşı cilt elastiğini sağlar. Cildi güneşin zararlı ışınlarından korur. Yaralanma ve cilt yaralarında oluşan oksidatif stresi engelleyerek, iyileşme sürecini etkiler. Bu nedenle bir çok kozmetik ürün ve güneş kremlerinde E vitamini bulunmaktadır. Ayrıca E vitamini cilt tarafından emilen tek vitamindir.

E Vitamini Eksikliği: Belirtileri ve Sonuçları

E vitamini eksikliği çoğunlukla özel durumlarda ortaya çıkar. Kronik pankreas hastaları, gluten hassasiyeti olan kişiler ve hamile kadınlar risk faktörüdür. Eksikliğinin bazı etkileri;

  • Cilt çatlakları, kuruluğu.
  • Ciltte kolay morarma.
  • Dilde çatlaklık.
  • Saç sağlığının bozulması.
  • Saç derisinde bozulma.

E Vitamini Nelerde Bulunuyor

E vitamini nelerde var.
Kuruyemişler yüksek oranda e vitamini içerir.

E vitamini doğada en fazla bulunan vitaminlerden biridir. Üstelik tükettiğimiz hemen hemen her şeyde vardır. Ayçiçek yağı, zeytinyağı, kuruyemişler, hayvansal gıdalar, yağlı balıklar, ıspanak ve brokoli gibi besinlerde yüksek miktarda E vitamini bulunmaktadır.

  • E vitamini, sentetik olarak yiyeceklere eklenir. Örnekle D vitamini yiyeceklere eklenemez. Eklenen E vitamininin antioksidan özelliği az ve vücut tarafından emilimi yüzde 50 düşüktür. E vitamini kozmetik ürünleri ve gıda ürünlerini oksijene temastan korur. Bu nedenle bu ürünlere eklenen E vitaminini E306 ve E309 kodu ile içerik bilgisinde görebilirsiniz.

E Vitamini Takviyesi Almalı Mıyım?

Yazının başında da belirttiğim gibi, toplum genelinde E vitamini eksikliğine ender rastlanır. Medyada bombalanan mucize ürünler vaatleri çoğu zaman için gerçeği yansıtmaz. Sonuç olarak vücut birçok vitamini ihtiyacı olan kadar depolar. E vitamininin kansere karşı olup olmadığı kanıtlanmış bir gerçek değil. E vitamini için izin verilen tek reklam iddiası “hücrelerin oksidatif stresten korunması” dır. Mayo Clinic doktorunuz tarafından özel bir durum için verilmediği sürece, dengeli bir diyetle E vitamini ihtiyacınızın karşılanacağını söylüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir