D vitamini nedir, bazı sağlık otoritelerine göre esansiyel bir vitamin, bazılarına göre ise bir tür hormon. Vitaminler; vücudun kendi kendine üretemediği ve yiyecekler yoluyla vücuda alınan kimyasal bileşenler olarak tanımlanır. D vitamini ise hem vücutta kendiliğinden oluşur hem de yiyecekler yoluyla alırız. Oluşan D vitamini sentezlemek içinse güneş ışınlarına ihtiyaç duyarız.

D Vitamini Nasıl Oluşur?

Vücut güneş yardımıyla kendi d vitaminin üretir. Düzenli olarak dışarda kalan insanlarda -mevsim ve coğrafi faktörler göz önüne alınmadığında- vücut d vitaminin çoğunu kendi üretir. Üstelik  D vitamini almak için uzun süre güneşlenmeye gerek de yok. Güneş ışınlarının en dik olduğu öğle saatlerinde, avuç içi, kollar ve bacakların kısa süreliğine güneş almasını sağlamak yeterlidir.

D Vitaminin Faydaları Nelerdir?

  • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
  • Kalsiyumun emilmesini sağlayarak kemikleri güçlendirir.
  • Ruh halini dengeler.
  • Kas sistemini korur.

D Vitamini Eksikliği

Yılın bazı zamanlarında düzenli olarak güneş ışını alan kişilerde vücut kendi d vitamini üretir. D vitamin eksikliğinin risk faktörü olduğu durumlar, güneş alamayan kişiler ve kış mevsimidir. Bebekler ve yaşlı kişiler de güneş ışığından faydalanamadığı için risk grubunda olan kişilerdir. D vitamini eksikliğinde kemik dokusunda yumuşama ve kas sisteminde bozulma gerçekleşir. Geçmeyen eklem ve sırt ağrısı d vitamini eksikliğinin belirtilerinden bazılarıdır. Bebeklerde d vitamini eksikliğinin raşitizm ve kafatası dahil kemik deformasyonu riski vardır

Güneşlenen Kadın

D Vitamini ve K Vitamini Arasındaki İlişki Nedir?

D vitamini ve k vitamini kalsiyumun kemiklerde işlenmesi için birbiri ile yakından ilişkilidir. İki vitaminden birinin eksik olması kalsiyumun emilmemesine neden olur. D vitamini ne kadar yüksekse K vitamini de o kadar yüksek olmalıdır. Bu vitaminin yüksek olması k vitamininin eksilmesine neden olur. 

D Vitamini Nelerde Var?

Güneş ışığı vitamini olarak adlandıran d vitamini yağlı etlerde bol miktarda vardır. D vitamini bakımdan zengin bazı gıdalar:

  • Yağlı balıklar, somon, ringa balığı, sardalya, uskumru.
  • Karaciger.
  • Kırmızı et.
  • Yumurta sarısı.
Örnek bir d vitamini diyeti.

D Vitamini Almalı Mıyım?

D vitamini eksikliğini basit bir kan sayımı ile tespit edebiliriz. Güneş ışığına maruz kalmayan bazı kişiler ve bebeklerin doktor gözetiminde d vitamini almaları önemlidir.

Sağlık uzmanları bir yaşına kadar olan bebeklere günlük 8 miligram d vitamini takviyesi alınmasını önerir. Menopoz dönemindeki kadınlar ve yaşlı kişilerde kemik erimesini engellemek için d vitamini takviyelerini diyetine eklemeleri önemlidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir