GENEL Yaşam Tarzı

Stereo körlük için kendinizi test edin

Stereo körlük test

Beyin üç boyutlu görmeyi her bir gözden aldığı farklı fotoğrafları tek bir üç boyutlu görüntüde birleştirerek başarır. Birleştirdiği bu bilgilerle nesnelerin ne kadar uzakta olduğunu ve nesnelerin sizden ne kadar uzakta olduklarını ölçersiniz. İki göze sahip olmak binoküler ( üç boyutlu) görüşe sahip olmamızı sağlar. Bundan yoksun olduğunuzda veya Stereo körlük yaşadığınızda derinliği ölçmek için diğer görsel ipuçlarına güvenmek zorunda kalır veya dünyayı üç boyutlu algılamazsınız. Kafa karışıklığını ortadan kaldırmak için söylemekte fayda var, Stereo körlük üç boyutlu nesneleri iki boyutlu görmek değil; yüksekliği, genişliği ve uzaklığı zayıf algılamaktır. Dünya nüfusunun yüzde ikisini etkileyen Stereo körlük sizi etkiliyor mu talimatları izleyerek test edin!

Spoiler alert ! Stereo körlük yaşadığım için normal test sonuçlarının ‘gerçekte’ nasıl olduğunu deneyimleyemiyorum bu nedenle nasıl gördüğünüzü paylaşmanızı istiyorum!

Derinlik algısı neden bu kadar önemli

Bir düşünün, araç kullanıyorsunuz ama diğer araçların veya virajların ya da tüm trafik uyaranlarının sizden ne kadar uzakta olduğunu algılamıyorsunuz. Elinizde bir bardak var ve onu masanın üzerine koyacaksınız ancak uzaklığı kestirmediğiniz için, sakarlık yaptınız. Sınıf arkadaşlarınıza tutması için fırlattığınız kitabı, yanlış yere fırlattınız. Merdiven basamaklarının yüksekliğini algılamadığınız için, tökezlediniz.  

Gördünüz mü baktığımız her şeyin derinliği vardır ve dünyamızda kolaylıkla hareket edebilmemiz için bize doğru algıyı verir. Bir sporcuysanız ve eğer derinlik algınız yoksa tüm potansiyelinizi gösteremezsiniz. Bir öğrenciyseniz ve derinlik algınız yoksa, okul etkinliklerinde katılmak sizi heyecanlandırmaz. Yani derinliği algılama yeteneğinden yoksun olmak, kişinin hayatını birden fazla şekilde etkiler. 

Stereo körlük: kendini test et

Sorumluluk reddi: bu test herhangi bir tanı veya teşhis niteliği taşımaz ve yalnızca görme biçiminiz hakkında fikir verir. Her zaman olduğu gibi gerçek tanı ve teşhis için tıbbı destek almanız gerekir.

Stereo körlük testi için sadece iki şeye ihtiyacınız olacak: ortasında renkli bir daire çizdiğiniz beyaz bir kağıt parçası ve işaret parmağınız. Eğer ikisine de sahipseniz talimatları izleyin!

  • Kağıdı bir duvara yapıştırın
  • İşaret parmağınızı gözlerinizle kağıt arasındaki dairenin önünde tutun
  • Gözlerinizi daireye odaklayın
  • Ardından parmağınıza odaklanın

Test sonuçları şöyle ise, görüşünüz normaldir.

  • Çembere odaklanırken: sadece 1 keskin siyah nokta ve 2 odaklanmamış parmak görmeniz gerekiyor.
  • Parmağınızı yüze yaklaştırırken: sadece 1 net parmağı ve 2 odaklanmamış siyah noktayı görmelisiniz.

Sonuçlarınızın değişip değişmediğini veya tutarlı kaldığını görmek için bu işlemi birkaç kez tekrarlayın. Yaptığınız test aşağıdakilerle sonuçlandıysa, bir optometrist tarafından test edilmelisiniz. 

  • Sadece bir parmak görüyorsunuz
  • Parmaklar görünüp görünüp kayboluyor
  • Bir parmak doğrudan daire üzerinde sürüklenirken diğer parmak çok sola veya sağa doğru
  • Bir parmak daha aşağıda diğeri daha yukarıda

Optometrist Stereo görlük yaşayıp yaşamadığınızı test etmek için sizden bir çift 3D gözlük takmanızı ve ekranda yer alan resimlere bakmanızı ister. Her desende dört küçük daire vardır. Eğer Stereo körseniz bu resimlerden bazılarını ya hiç görmezsiniz ya da daha farklı açılarda göreceksiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir