Yaşam Tarzı

Baş Ağrısına İyi Gelen Yağlar

Baş Ağrısına İyi Gelen Yağlar

Geçmeyen ağrı, zonklama ve rahatsız edici baskı… Gerilim tipi baş ağrınız başladığında geçmesi için aklınıza ilk gelen şey muhtemelen uçucu yağar değildir ancak belki de olmalıdır…Çünkü uçucu yağlar iyi kokmaktan fazlasını yapar. İşte baş ağrısına iyi gelen yağlar!

Nasıl çalışıyor

Uçucu yağlar, kalp atış hızını, kan basıncını, nefes almayı ve stresi kontrol eden limbik sisteme bağlı koku reseptörleri tarafından hızla emiliyor. Vücutta kaygı ve gerginliği gideren ve gevşemeyi teşvik eden bu sistemde tepkime oluşturarak gerilim ve baskı hissini hafifletir. Her bitkinin yağı, kokusunu, emilimini ve etkisini etkileyen farklı bir kimyasal yapıya sahiptir. Buna rağmen bulgular her ne kadar umut verici olsa da uçucu yağların ağrı kesicilerden daha etkili olmadıklarını gösteren çalışmalar var. Üstelik satın aldığınız yağın güvenirliliğinden emin değilseniz onu kullanmamakta mantıklı olacaktır. Çünkü iyi etkileri güçlü olan her şeyin zararlı etkileri de güçlüdür.

Baş Ağrısına İyi Gelen Yağlar

Nane yağı

Nane yağı muhtemelen farklı kullanım alanları nedeniyle en sık kullanılan ve bilinen aromatik yağdır. Soğuk algınlığı ve boğaz enfeksiyonlarından aşina olduğumuz bu yağa, gerilim tipi baş ağrılarını geçirmek için şans vermekte fayda var. Nane yağı, kasların gevşemesine yardımcı olan ve ağrıyı hafifleten mentol içeriyor. Aynı zamanda, o bölgedeki kan akışını uyarır. Baş ve boyundaki kas kasılmalarını engelleyerek cildiniz üzerinde hoş bir serinletici etki bırakıyor. 

Bu çalışmada gerilim tipi baş ağrısı yaşayan kırk bir katılımcıya ağrı kesici veya placebo verildi. Buna ek olarak katılımcıların bazılarına cilde uygulamaları için nane yağı bazılarına ise placebo solüsyon verildi. Deney sonucunda nane yağı kullanan katılımcıların nane yağı sürmeye başladıkları 15 dakikalık süreçte ağrılarında azalma yaşadıklarını, bu durumun bir saat sonunda devam ettiğini kaydettiler. Üstelik ilginç bir şekilde, nane yağı ve ağrı kesici arasındakı bulunan herhangi bir fark kaydedilmedi.

Lavanta yağı

Lavanta, tarih boyunca sakinleştirici özellikleri nedeniyle kullanılmıştır. Bu çok yönlü yatıştırıcı yağ, gerilim tipi baş ağrılarının yanı sıra migren, epilepsi ataklarında ve parazit enfeksiyonlarında güvenle kullanılıyor.

Bu klinik deneyde, migren teşhisi konan kırk yedi katılımcıdan bazılarına lavanta yağı ve bazılarına  placebo sıvı solumaları istendi. Deney sonucunda sadece on beş dakika lavanta yağı koklayan katılımcıların migren tipi baş ağrılarının azaldığı tespit edildi. Üstelik çalışmaya göre, lavantanın kısa süreli kullanımı iyi tolere edilmiş ve güvenli. 

Papatya yağı

Bir fincan papatya çayı stresli bir anı daha sakin geçirmenin en iyi yolu ise papatya yağının aynı etkiye sahip olması şaşırtıcı olamaz. Bu araştırmada depresyon ve kaygı bozukluğu teşhisi konulan elli yedi katılımcıya randomize olarak papatya ve placebo verildi. Deney sonucunda papatya kullanan katılımcıların placebo kullananlara oranla endişe seviyelerinin azaldığı sonucu çıktı.

Baş Ağrısına İyi Gelen Yağlar

Biberiye yağı

Araştırmalar biberiye yağının ağrı kesici özelliğe sahip güçlü bir ibuprofen benzeri ilaç olduğunu gösteriyor. Biberiye yağı gerilim tipi baş ağrısının tipik etkisi olan baskı hissini, dolaşım destekleyici özelliği nedeniyle azaltıyor. Üstelik bu çalışma biberiye yağı tüketmenin depresyon etkilerini azaldığını gösteriyor. 

Okaliptus yağı 

Baş ağrısı yaşamanızın birçok nedeni var. Yukarıda gerilim tipi baş ağrısında, stresten kaynaklanan ağrıda veya migren tipi baş ağrısında neler kullanabileceğinizi aktardık. Eğer baş ağrınız yukarıdaki hiç bir nedenden kaynaklanmıyorsa muhtemelen burun tıkanıklığı yaşıyorsunuz veya sinüsleriniz doldu. Soğuk algınlığı yaşadığınızda doktorların reçete ettikleri vicks kremler okaliptus içerdikleri için rahat nefes almanızı sağlar. 

Okaliptus yağı aynı zamanda kan basıncını düşürerek gerilim tipi baş ağrılarının da hafiflemesini sağlıyor. 

Nasıl kullanacağım

Baş ağrısına iyi gelen yağlarla ilgili ilk bilmeniz gereken şey, onları yutmamanız olmalı. Topikal yağları kullanmanın en güvenli yolu onları su ile seyrelterek başınıza, özellikle baskı ve zonklamanın olduğu yere masaj yaparak sürmeniz olacak. Aromatik olarak kullanmak için ise onu seyreltmeden yalnızca solumanız yeterlidir. 

Yağların gerçek olduğundan emin olmak için 

Uçucu yağlarla ilgili maalesef ülkemizde resmi bir yönerge yok. Uçucu yağ üretmek için herhangi bir sertifikaya sahip olmak gerekli değil. Bu nedenle aldığınız yağın gerçek olup olmadığından emin olmak için izlemeniz gereken bazı yöntemler var. Satın almayı düşündüğünüz ürün etiketini okuyun, etiketin kabarık olması ek içerikler olduğunu ifade eder. Satın almayı düşündüğünüz markaya araştırın. Bunun en iyi yöntemi gerçek kullanıcı yorumlarının olduğu forumlardır. Forumlara göz atın. Koyu cam kaplarda satılan ürünleri tercih edin. İçeriğinde alkol olan tüm uçucu yağlardan kaçının. Uçucu yağ üretmek sanılandan daha zahmetlidir bu nedenle aldığınız ürünün fiyatının önemli olduğunu unutmayın. 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir