Greyfurt Diyeti İşe Yarıyor Mu?

Greyfurt diyetiyle ilgili tartışmasız bir şey var: Zamansız bir gücünün olduğu. İlk olarak 1930’larda halka tanıtılan bu popüler diyet geri geldi ve popüler etkisi eskisinden daha güçlü! Diyetin temelinde hergün ve her öğün greyfurt tüketmek var. Kısa süreli diyetin ana satış noktası on günlük bir detoks sonrası on kilo vermeyi vaat etmesi. Peki bu iddianın gerçeklik payı olabilir mi? İşte tüm ayrıntılarıyla greyfurt diyeti işe yarıyor mu?

Greyfurt diyetinin temelleri

Diyetin ön koşulu greyfurtu sevmeniz. Çünkü diyetin tüm versiyonları her öğünde greyfurt yemenizi önerir. Detoks gibi ancak detoks diyetlerinden farklı olarak, greyfurt diyeti greyfurttan daha fazlasını tüketmeyi içeriyor. Birçok şeyi yiyebilirsiniz ancak greyfurtla!

Diyetin ikincil odak noktası, kalorileriyi sınırlandırmak. Çoğu greyfurt diyet planı, kendinizi günde 800 kalori ile sınırlamanızı önerir. Bu, sağlıklı bir diyet için önerilen kalori değerinin yarısından daha az.

Greyfurt diyeti işe yarıyor mu?

Üzgünüm ama greyfurt yağ yakmaz. Greyfurt ve kilo kaybı hakkında birkaç çalışma yok değil. Örnekle popüler bir çalışmada, üç ay  boyunca yemeklerden önce greyfurt yiyen obez kişilerin, herhangi bir greyfurt ürünü yemeyen veya içmeyenlere göre daha fazla kilo verdiğini gösterdi. Bu beklenen bir durum çünkü yemekten önce greyfurt gibi yüksek oranda su ve şeker içeren bir şeyi tüketmek, tokluk hissettirir bu da kişiyi daha az gıda almaya götürür. Çalışmadaki nesne greyfurt değil greyfurt ile aynı aileden olan portakal olsaydı da çalışma aynı sonucu verecekti. 

Greyfurt diyetinin hızlı kilo verme iddialarına gelince, bu daha çok kalorileri ciddi şekilde kesmenin bir yan ürünü. Diyet 800 kalori almayı hedefliyor, planda fazla yemek yemediğiniz için kilo veriyorsunuz. Bu kadar basit.

Greyfurt Diyeti İşe Yarıyor Mu?

Denemeye değer mi?

Greyfurtun kabaca %88’i sudur, bu nedenle onu yemeklerle birlikte yemek daha hızlı doymanızı sağlar. Bu da daha az yemenize neden olur. Yani greyfurt mantıklı bir ön öğündür. 

Tek bir greyfurt, önerilen günlük C vitamininin %60’ından fazlasını içerir. 

Araştırmalar, yüksek C vitamini içeriğine  ek olarak, greyfurt tüketiminin daha yüksek magnezyum, potasyum, diyet lifi alımını teşvik ettiğini gösteriyor.

Greyfurt nispeten daha ulaşılır bir meyve olduğu için kişiyi diyeti sürdürmeye hedefliyor.

Greyfurt ve ilaçlar 

Diyeti düşünen herkes için bir uyarı: Herhangi bir ilaç kullanıyorsanız greyfurt tüketmek  kesinlikle iyi bir fikir değildir. Greyfurt, vücudunuzun bazı ilaçları işleme kabiliyetine müdahale eden kimyasal bir bileşik içerir. Bu, ilaçların çalışma şeklini ve emilimini etkiler. Bir ilaç kullanıyorsanız, doktorunuza greyfurtun diyetinize dahil edilmesinin uygun olup olmadığını sorun.

Greyfurt diyeti işe yarıyor mu: sonuç

Bu veya herhangi bir besinin sıfat olduğu herhangi bir diyetle uğraşmayın. Diyet uygulayan kişileri diyetten vazgeçiren formül tam olarak bir besini tüketmeye odaklanmaktır. Daha az yemek yemek ve egzersiz yapmak yağ yakmanın tek ve gerçek reçetesidir. Greyfurt besleyici olduğu için diyetinizde bulunmaya değer ancak herhangi bir yağ yakma özelliğine sahip değil. Tüm diyet planınızı bir besin üzerine kurmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir