Beslenme ve Diyet Yağ Yakımı

Doğal İştah Kapatıcılarla Kilo Verin

Doğal İştah Kapatıcılarla Kilo Verin

Aniden gelen iştah, kan şekerini yükseltir ve hızlı kilo almamıza sebep verir. Tatlı veya tuzlu, herhangi bir şeye karşı önlenemez bu isteği engellemek ise kilo verme kararımızı tekrar ve tekrar ertelememize neden oluyor. Doğal iştah kapatıcılarla kilo verin makalemizde  iştahınızı nasıl kolayca durdurabileceğimizi odaklanacağız.

Baharatlar Doğal İştah Kesicidir

Örneğin tarçının içerdiği etken maddeler kan şekeri seviyesini sabit tutar, bu nedenle şeker bayramı baharatı iştah kesici olarak kabul edilir. Bazı şekerli tatlılarda tarçının bir bileşen olması tesadüf değil. Bu nedenle tarçınlı sulu suluğunuz her zaman içmeye hazır olmalı. Yemeklerden yarım saat önce tarçınlı su içmek, hem kan şekerini baskılar hem de su midede doluluk yaratarak daha az yemek yemenizi sağlar.

Kahve, uzun süre tok tutar.

Kahve

Tek başına kahve elbette kilo vermenize yardımcı olmaz. Ancak yapılan çalışmalar kafeinin iştahı kısa bir süre için baskıladığını ve yeme isteğini azalttığını göstermiştir. Bu nedenle doğal iştah kapatıcılarla kilo verin kafein de yer veriyoruz. Kafein aynı zamanda, dinlenir durumdayken bile vücudun enerji kullanımını arttırıyor. Buna basitçe metabolizmayı hızlandırıyor diyebiliriz. Bu nedenle bir çok zayıflama ürünü, kafein içerir. FDA günlük kafein alımının 400 mg ile sınırlı olmasını öneriyor.

Glucomannan

Asya konjak bitkisinin köklerinden edilen suda çözülen liflerdir. Her şeyden önce, çok doyurucu ve dolayısıyla kilo vermeye yardımcıdır.  Bu bitki suda çözünen bir lif kaynağı olduğu için, midede jel kıvamında uzun süre kalarak, tokluk hissi sağlar. Aynı zamanda, kolesterol seviyesini düzenler ve iyi bir prebiyotik kaynağıdır.

Aspir yağı, aspir bitkisinden elde edilir.
Aspir Bitkisi

Aspir Yağı

Tekli doymamış ve çoklu doymamış yağ kaynağıdır. Aspir bitkisinden elde edilen aslında yemeklik bir yağdır. 2016 yapılan bir araştırma, doymamış yağ içeren gıdaları tüketmenin kan şekerini düzenlediğini göstermiştir. 2011 yılında yapılan başka bir çalışma ise aspir yağı kullanan kişilerin ise tip 2 diyabet enflamasyonunda azaldığı görülmüştür.

Acı Biber

Acı biberlerde bulunan kapsaisin maddesi iştahı azaltır ve ayrıca yağ yakımını uyarır. Mide hassasiyetiniz yoksa yemekten hemen önce biber-yoğurt karışımını güvenle tüketebilirsiniz.

Yumurta

Dünya sürekli değişiyor ve dünya değiştikçe bilim adamlarının söyledikleri de değişiyor. Bu aslında anlaşılır bir durum. Çünkü günümüzde araştırma yapmak ve kontrol grupları oluşturmak çok daha kolay. Yumurta için önceden kan kolesterol düzeyinin olumsuz etkilediği söylenirdi. Ancak bu şu an geçerliliği olan bir durum değil. Yumurta, içerdiği yüksek proteinli ve düşük kalori sayısına rağmen sizi uzun süre tok tutar.

Yumurtanın diğer etkileri için

Çorba

Yemek yemeye çorba içerek başlamak, ve çorba bittikten sonra salata ile yemeğe devam etmek akıllı bir fikir gibi duruyor. Bunun nedeni, midemiz yemekten ortalama yirmi dakika kadar sonra beyne ‘hey ben doydum’ sinyali gönderiyor. Çorba içerek midemizi doldurmak, salata ile devam ederek midenin beyne sinyal göndermesine zaman tanımak, daha az yemek yememizi sağlıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir