B VİTAMİNLERİ NELERDİR?

Güne daha iyi başlayabilmemiz için vücudumuzun bazı mikro besinlere ihtiyacı vardır. B grubu vitaminleri vücudumuzun enerji metabolizmasının işleyişinde önemli bir rol oynar. İşte bu nedenle metabolik süreçlerin iyi işleyebilmesi için vücudumuzun tüm B vitaminleri ile yeterince beslendiğinden emin olmalıyız. Prensip olarak bu, çeşitli ve dengeli bir diyetle sağlanır. Bununla birlikte, B vitaminlerinin çoğu vücut tarafından depolanamadığından , tek taraflı diyetler veya stres veya hamilelik, özel yaşam koşulları, yetersiz B vitamini tedarikine neden olur.  Peki bir grup vitamini olan B Vitaminleri Nelerdir?

  • Tiamin (B1 vitamini)
  • Riboflavin (B2 vitaminin)
  • Niasin (B3 vitamini)
  • Pantotenik asit (B5 vitamini)
  • Pridoksin (B6 vitamini)
  • Biotin (B7 vitamini)
  • Folik asit (B9 vitamini)
  • Kobalamin (B12 vitamini)

B Vitaminleri Nelerdir?

B1 vitamini; Enerji metabolizmasını düzenlemede baş aktördür. Sinir hücrelerinin uyarılmasını sağlar. Eksikliğinde bacak krampları, hafıza problemleri, yorgunluk ayrıca iştahsızlık gerçekleşiyor. 

B2 vitamini; Suda çözünen vitaminlerden biridir yani vücutta depolanmıyor. Üstelik vücut B2 vitamini olmadan, enerji üretmek için proteinleri, yağları ve karbonhidratları kullanamaz. Aynı zamanda Kas gelişiminde ve vücut için gerekli olan yağların işleyişinde etkilidir. Eksikliğinde, yorgunluk, dil şişmesi ve ağız içi yaralar oluşuyor.

B3 vitamini; Vücut tarafındandan karaciğerde üretildiği için tam olarak vitamin olarak sayılmıyor. Ancak vücuttaki işleyişi B grup vitaminleri gibi olduğu için, bu grupta değerlendiriliyor. Basitçe mutlu olmamız için etkin bir amino asit olan triptofanın işleyişinde rol oynar. Sinir sisteminin sağlıklı işleyişinde ve kolesterol seviyesini iyileştirmede rol üstlenir.

B5 vitamini; Özellikle akne problemi olan kişilerde eksikliği gözlemlenmiştir. Görevi cilt ve organ dokusunu onarmak, tükettiğimiz yiyeceklerin enerji olarak işlemesine yardımcı olmaktır.Bununla birlikte cilt lekeleri üzerinde olumlu etkisi olduğu için kozmetik ürünlerde de sıklıkla kullanılıyor.

B6 vitamini; Vücut suda çözünen B6 vitamininin kendisini üretemez, bu yüzden besin yoluyla alınması gerekir. hormonların düzenli çalışmasında ve vücudumuz için gerekli olan proteinlerin işleyişinde etkilidir. Bağışıklık sistemini destekler.Eksikliğinde hormonal düzensizlikler görülür. 

B7 vitamini; Suda çözünen vitaminlerden biridir. Saç, cilt ve tırnak sağlığı için gerekli bir vitamindir. Biotin ayrıca kolesterol ve kan şekeri seviyelerini normalleştirmeye ve gebelik diyabeti önlemeye yardımcı olur. Eksikliğinde saç kaybı, depresyon, deride döküntü gibi semptomlar oluşur.

B9 vitamini; Suda çözünen bir B vitamini formudur. Kırmızı kan hücrelerinin oluşmasında, DNA onarımında, yaraların daha çabuk iyileşmesinde etkilidir. Kadınların da özellikle takviye olarak aldığı bu vitamin DNA yapısını düzenleyerek, doğumda oluşabilecek kusurları engelliyor.

B12 vitamini; Vücutta yıllarca depolanan bir vitamindir. Başka bir deyişle yeterli beslenmek vücutta depolanması için yeterlidir. Ancak buna rağmen eksikliği en sık görünen B vitaminidir. Sinir sisteminin sağlıklı işleyişinde, kırmızı kan hücrelerinin yapımında ve kollajen oluşumunda etkilidir. Eksikliğinde, b12 vitamini eksikliğinden kaynaklanan anemi ve hafıza problemleri gerçekleşiyor.

İçerik haritası

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir