EFSANE AVI Yaşam Tarzı

Poliamori nedir: norm olmayan çok eşlilik üzerine

Poliamori nedir

Romantik bir ilişki düşündüğünüzde aklınıza ne geliyor? Hayalinizdeki o kişi ile olan uyumunuz, eşsiz hatıralar, nasıl göründüğü, mesleği ve belki milliyeti… Onu o kişi yapan özellikler her ne olursa olsun sizin fikriniz ile çoğu kişinin fikri arasında muhtemel ortak bir payda vardır: bu kişi tektir. Peki ya size tek eşlilik konseptinin aslında bin yıldır hayatımızda olduğunu, Ortaçağ’dan önce ilişkilerin çok eşli olduğunu ve çok eşli ilişki biçiminin günümüzde yeniden hayat bulmaya başladığını söylesem. Kulağa karmaşık geliyor değil mi? Gelin 21. yüzyılın çok eşli ilişki konseptini tanımlayan Poliamori nedir birlikte inceleyelim.

Poliamori: tam olarak nedir?

Tek eşlilik norm olsa da normdan uzak bazı ilişki biçimleri de vardır. Rızaya dayalı olan çok eşliliği tanımlayan Poliamori, insanların aynı anda birden fazla partnerle birlikte olmasını tanımlar. Başka partnerle olmak ilişkideki herkesin onayı ile mümkün olduğu için, aldatmayı içermez. Taraflar birbirleri ile romantik ilişkide olabilecekleri gibi, ilişki yalnızca seks temeline de dayanabilir. Partner seçiminde bir kural yok, partner hetero veya homoseksüel bir ilişkide olabileceği gibi birden fazla kişiyle birlikte de olabilir. Poliamori, açık ilişkiden farklı olarak diğer partner ile yalnızca seks yapmayı içermez ama bir ilişki tamamen seks yapmayı da içerebilir. Keskin sınırları olmayan Poliamoride kimsenin incinmesini önlemek ancak ve ancak müzakere gerektirir. Bu müzakereler iki ana tüzük çerçevesinde düzenleniyor: Hiyerarşik poli ve Anarşist poli

Hiyerarşik poli: Bu kişilerin bir kişiyle birincil, başkalarıyla ikincil ilişkileri vardır. Örneğin, birincil ilişki, ortakların yalnızca başkalarıyla geçici ilişkiler kurmasına izin verilen bir evlilik olabilir.

Anarşist poli: Bu insanların faaliyetleri konusunda daha az “kuralları” vardır. Bu tür bir ilişkideki insanların bir kişiye birincil bağlılığı yoktur ve bunun yerine herhangi bir kişiyle her türlü ilişkiyi keşfetme özgürlüğüne sahiptir.

Şimdi detaylar!

Diyelim ki seks yapmak isteyen türden biri değilsiniz, ama eşiniz öyle. Sırf bu nedenle ikiniz de ilişkinize son vermek istemiyorsunuz ama ihtiyaçlarınız farklı. Örnekle bu bazı kişilerin poli ile gerçekten ilgilenme nedenlerinden biri. 

Başka bir örnekle, siz bir çeşit panseksüelsiniz. Yani birlikte olduğunuz kişinin hangi cins veya cinsiyetlere ilgi duyduğu sizin için önemsiz. Partneriniz homoseksüel, aseksüel veya transeksüel olabilir. Bu ilişkideki bu partnerle olan önceliğiniz duygusal ihtiyacınıza cevap vermekse, ikiniz için de seksüel kimliklerinizdeki başka partnerlerle olmanız poli ilişki tanımının içindedir. 

Bununla birlikte poli bir ilişki biçimini seçmeniz, duygusal veya fiziksel ihtiyaçlarınızı içermek zorunda değil. Bazı kişiler tek eşlilikle sınırlı hissetmek istemezler.

Poliamori: benim için uygun mu 

Her sağlam poliamor ilişki, ihtiyaçlarınızı ve sizi neyin mutlu-mutsuz edeceğini doğru bir şekilde ifade etmenizle başlar. Poli bir ilişkinin sizin ve eşiniz için uygun olup olmadığına karar vermenize yardımcı olması için şu dört soruyu sorarak başlayın:

  • Ben ne kadar kıskancım? Buna cevap vermekte zorlanıyorsanız şunu deneyin: bir grup içindesiniz ve grup üyelerinden biri partnerinizin eski partneri. Şimdi nasıl hissediyorsunuz? benim için kıskançlık içermeyen bu örneği şununla değiştirdiğimde, çıldırıyorum. Bir partideyim ve partnerim ile başka bir kadın flört ediyor. Şimdi rahatsız hissediyor musunuz? Cevabınız hayır ise, bunu kontrol etmenizde fayda var!
  • Bu ikinizin de istediği bir şey mi? Hepimiz yalnızca partnerimizi mutlu etmek için çok da hoşlanmadığımız o konsere gittik. Bunlar bir ilişki içinde normaldir ancak Poliamori bir ilişkinin temelini tamamen değiştirmek demektir. Bunu ne kadar istediğiniz konusunda kendinize karşı dürüst olun!
  • Poliamori için motivasyonunuz nedir? Tek eşli ilişkiniz bazı ihtiyaçlarınızı karşılamadığı için mi bunu denemek istiyorsunuz yoksa ilişkiyi bitirme fikrine katlanamadığınız için mi? Örnekle pek çok evli poliam, çocuk sahibi olduğu için bunu seçiyor. Motivasyonunuz bu kadar basit olsun.
  • Partnerinize ve ilişkinize ne kadar güveniyorsunuz? Bir partneri paylaşmak, güvenle ilgili yeni dinamikleri inşa etmeniz gerektiği anlamına geliyor. Partnerinizin sevgili ve sadakati konusunda kendinizi güvende hissediyor musunuz? Herhangi bir tartışmada aynı anlayışı birbirinize gösteriyor musunuz? İlişkide senin için yolunda gitmeyen bir şeyi gündeme getiremeyecekmiş gibi hissediyorsan, bu sorun çok eşlilik içinde derinleştikçe daha da büyüyecektir. Bu iki soruya cevabınız hayır ise iletişim sorunlarınız olup olmadığını gözden geçirin! 

Poliamori açık ilişki ile aynı şey midir?

Açık ilişki partner dışında başkalarıyla cinsel ilişkiye girme olarak tanımlanır ve bu cinsel karşılaşmalar ilişkilere dönüşmez. Poliamori ise birden fazla ilişkiye sahip olmayı içerdiği için açık ilişki ile aynı şey değildir.

Poliam olsanız da olmasanız da, bir ilişki içinde olmak zamanınızı ve duygularınızı başka biriyle paylaşmak demektir. Bu insanlar, monogam insanlarla ilişki özelinde farklı değerlere sahip olsalarda, ilişki temelleri aynı şeye dayanır. Poliam ilişki fikri sizi heyecanlandırıyorsa, duygusal durumunuzu check etmenizde fayda var. Partnerinize beklentilerinizi en baştan yönetin ve uygun olanı bulurken sağlıklı sınırları korumaya çalışın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir