Beslenme ve Diyet Yağ Yakımı

Chia tohumları zayıflatır mı?

Chia tohumları zayıflatır mı?

TikTok sağlık trendinin savunucularına göre, suya batırılmış chia tohumu içmek, aşırı yemeyi önlemenin ve nihayetinde kilo vermeye yardımcı olmanın anahtarı olabilir. Peki gerçekte öyle mi, chia zayıflatır mı? Bugün teorinin arkasındaki bilimsel gerçekleri açıklıyoruz, chia tohumları zayıflatır mı yoksa bu çabaya değmez mi?

İddianın kökeni

Her şey popüler bir TikTok kullanıcısının 1 yemek kaşığı chia tohumunu bir bardak su ile karıştırıp yemeklerden 30 dakika önce içerek kısa sürede kilo verdiğini iddia ettiği bir video ile başladı. Kısa sürede viral olan bu videoyu, benzer şekilde chia tohumları ile kilo veren kişilerin kendi deneyimlerini paylaşmaları izledi. ‘Sabahları chia tohumu suyu içmek, sindiriminizi hızlandırır ve bağırsak hareketini iyileştirir’ chia tohumlarının nasıl zayıflattığının arkasındaki teori bu. Bilim insanları bu teoriye şüpheyle yaklaşıyor ancak teoriyi çürüten herhangi bir araştırma da bulunmuyor. İddiayı tümevarım yöntemi ile reddeden kişiler ve kişisel deneyimlerine güvenerek destekleyen kişiler…hangi taraf haklı chia tohumları zayıflatır mı işte cevaplar!

Chia tohumları zayıflatır mı
Chia tohumları, daha tok hissetmenize ve aşırı yemeyi önlemenize yardımcı olabilecek mükemmel bir lif kaynağıdır

Bilim chia tohumları hakkında ne diyor: chia zayıflatır mı?

Chia tohumlu su içmek kulağa şu şekilde geliyor: yemekten önce bir bardak suya bir şey ekleyip içmek. Evet ama yemekten önce midemizi dolduran herhangi bir şey zaten daha az yemek yememize neden olacak. Yani bir kişi chia eklenmemiş herhangi bir şey içse de veya yalnızca su içse de doğal olarak ‘tok’ hissedecek. Bu tokluk kişiyi daha az yemek yemeye götürecek. Buradaki özne neden chia?

Cevap basit çünkü chia tohumları ağırlıklarının on iki katı kadar sıvı emer. Islandıklarında boyutları şişer ve jelatinimsi bir doku alırlar. Chia tohumlu su içmenin ardındaki fikir, ıslak tohumların midenizde büyüyüp yer kaplayarak acıkmanızı engellemesidir. Bu da daha az aç olmanıza ve nihayetinde kilo vermenize yardımcı olur.

Çalışıyor mu? Tek kelimeyle, evet.

Chia tohumları lif bakımından zengindir, bu da midede yer kaplayarak uzun süre tok kalmanızı sağlar. Sindirimi yavaşlatır. Sindiriminiz yavaşladığında, vücudunuz kan şekerini daha yavaş salarak, iştah artışına neden olan kan şekerindeki ani yükselmeleri ve inişleri önler. bkz ‘açlığı önler’

Chia tohumu suyunun diğer faydaları

Chia tohumları küçüktür, ancak düşündüğünüzden daha fazla besin içerirler. Bu minik tohumlar iyi bir lif, protein ve omega yağ asitleri deposudur. 2016’da yayınlanan bu çalışma chia tohumlarının karaciğer ve kalp için koruyucu olabilecek antioksidanlar içerdiğini ve uzun ömürlülüğü uzatmaya ve kanseri uzak tutmaya yardımcı olabileceğini öne sürdü.

Chia tohumu suyunun zararları

Tohumları daha önce hiç tüketmediyseniz, vücudunuzun onları nasıl tolere ettiğini görmek için daha küçük bir miktarla başlamak isteyebilirsiniz. Chia tohumlarının tipik bir porsiyon boyutu yaklaşık 138 kalori içeren 2 yemek kaşığıdır. Ek olarak, chia tohumları lif açısından zengin olduğundan, kabız olmamak için yeterli su veya başka sıvı tüketmelisiniz. Mayo Clinic lif alımının kademeli arttırılmasını öneriyor. Bu nedenle bir chia tohumlarını bir kaçık olarak başlamak iyi fikir.

Chia tohumları suyu emdiklerinde bazıları için rahatsız edici bir görünüme sahip olacağı için, suya limon damlatarak tüketmek mantıklı olacaktır. 

Sonuç: bu çabaya değer mi?

Chia tohumları doyurucudur. Porsiyon miktarına dikkat ettiğiniz sürece, aşırı açlığın önlenmesine ve günün ilerleyen saatlerinde daha az yemek yemenize yardımcı olabilir. Bununla birlikte hiçbir reçete mucize değildir. Kilo verme sürecinizde yolunda gitmeyen bir şeyler varsa diğer şeyleri gözden geçirmekte fayda var.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir