EFSANE AVI Vitamin Vitamin ve Mineral

C Vitamini hakkında bildiklerimiz şehir efsanesi mi?

C Vitamini Hakkında Bildiklerimiz Şehir Efsanesi Mİ?

Askorbik asit olarak da bilinen c vitamini, vitaminler arasında en çok bilinendir. Suda çözülen ve vücutta üretilmeyen C vitamini hakkında bildiklerimiz şehir efsanesi mi tüm bilinmeyenleriyle C vitamini.

C Vitamini Nedir?

C vitamini veya aspartik asit sadece taze sebze ve meyvelerde yer alıyor. Diğer tüm vitaminler gibi vücut tarafından üretilmiyor, yani onu besinlerden almak zorundayız.

C Vitamini Faydaları Nelerdir?

  • Bağışıklık sistemi üzerindeki olumlu etkisi vardır. Bu nedenle vücudumuz güçlü bir bağışıklık sistemi için bu vitaminine ihtiyacı duyar.
  • C vitamini kolajen oluşumunda etkili bir vitamindir. Cilt elastiğini korur.
  • C vitamini, hücrelerin oksidatif stresten korunmasına yardımcı olur. Yaşlanma sürecini tersine çevirir.
  • Demir ve E vitamini emilimi için gerekli bir vitamindir.

C vitaminin vücuttaki etkilerini hemem hemen herkes bilir. Şimdiyse C vitamini hakkında bildiklerimiz şehir efsanesi mi buna bakalım.

Soğuk Algınlığında C Vitamini

Soğuk algınlığı nedeniyle hastalığın seyrini önlemek veya hafifletmek için sıklıkla C vitamini tercih edilir. Ancak çeşitli çalışmalar değerlendirildikten sonra etkinliği kanıtlanamadı. Bu durum C vitamini hakkında bildiklerimiz şehir efsanesi mi makalemizin, ilk cevabı. Evet C vitamini eksikliği bizi hasta eder ancak temel olarak günlük ihtiyaç duyulandan fazla C vitamini almak bizi soğuk algınlığından korumaz.

C Vitaminin Cilt Üzerindeki Etkileri

Güneşin zararlı ışınları, sigara veya alkol tüketimi, yaralanmalar, bağılıklığı zorlayan her tür metabolik süreç vücudun oksidatif stres üretmesine neden olur. Oksidatif Stres yaşlanma süreciyle doğrudan ilişkilidir. Bir radikal temizleyici olarak C vitamini vücudu Oksidatif Stresten korur. 

C vitamini aynı zamanda kozmetik ürünlerin vücuttaki emilimini arttırır. Bu da onu kozmetik ürünlerinin vazgeçilmez içeriği yapıyor. Aynı zamanda C vitamini eklenmiş kozmetik ürünleri, ek olarak koruyucu içeriğine gerek duymaz çünkü C vitamini kozmetik ürünlerin ömrünü de uzatıyor. 

C Vitamini Ve Kanser İlişkisi

C vitamininin kanser üzerindeki etkileri hala tartışılıyor. Uzmanlar ise C vitaminin kanseri tek başına tedavi edilemeyeceği konusunda hemfikir. Kemoterapi etkilerini de nasıl etkileyeceği konusunda ulaşılan ortak bir kanı henüz yok, bu nedenle Mayo Clinic C vitamininin kanseri tek başına tedavi edemeyeğini söylüyor.

Günlük C Vitamini Gereksinimi

FDA, vücudun ihtiyaç duyduğu C vitamini gereksiniminin kadınlar için günlük 95 mg ve erkekler için 110 mg olduğunu söylüyor. Bu da günlük iki portakal, iki mandaline, üç sivri biber ve iki adet kivi tüketmeye karşılık gelir. Bazı durumlarda C vitamini ihtiyacınız artar. Örneğin düzenli sigara ve alkol tüketimi C vitamini emilimini engeller. Bu kişilerin günde 150 mg – 200 mg C vitamini almaları gerekiyor.

Sonuç Olarak

Ondokuzuncu yüzyılda açık denizlerde aylarca taze meyve ve sebze tüketmeyen denizciler en büyük ölüm nedeni C vitamini eksikliğinde görülen İskorbüt hastalığıydı. Ancak bu durumun günümüzde yaşandığını söyleyemeyiz. Bu vitamini eksikliği taze meyve ve sebze erişimi olan günümüz insanında neredeyse hiç görülmüyor.

C vitamini vitaminler arasında üzerinde en fazla araştırma yapılan vitamindir. Hakkında kanıtlanan araştırmalar, bağışıklığı güçlendirdiği, Oksidatif Stresi engellediği ve demir minerali gibi bazı vitamin ve minerallerin emilimini kolaylaştırdığıdır. Aynı zamanda fazla C vitamini almanın bizi hastalıklardan koruyup korumadığı ise hala kanıtlanmış değil.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir