Kalori Hakkındaki Efsaneler ve Mitler

Kalori, insanların yiyecek ve içeceklerden aldıkları enerjiyi ve fiziksel aktivitede kullandıkları enerjiyi ifade eder. Kalori hakkındaki efsaneler ve mitler onu kötü bir şöhrete sahip kılsa da aslında vücudunuzun ona ihtiyacı bulunuyor. Nefes alma, kalbinizi attırma, konuşma ve yürüme gibi işlevler tarafından kullanılır. Kalanı ise yağ olarak depolar. Bugün kalori hakkındaki en yaygın mitler ve efsaneler nelerdir sizler için araştırdık!

Günlük 2000 kaloriye ihtiyacımız vardır

Herkesin kalori ihtiyacı farklıdır ve beslenme etiketlerinde listelendiğini gördüğünüz günlük 2.000 kalori baz alarak hesaplanılıyor. Bu gerçekte sadece kilo vermeye çalışmayan oldukça aktif küçük bir grup kadın için doğrudur. Her gün kaç kaloriye ihtiyacınız olduğunu daha iyi anlamak için harcadığınız kaloriyi kontrol edin. Ortalama 130 kilo ağında veya aktif bir sporcu değilseniz 2000 kaloriye ihtiyacınız yoktur.

Günlük 500 kalori kesersen haftada bir kilo verirsin

Haftada yarım kilo vermek için günde 500 kalori kesmenin formülü yıllardır lanse ediliyor, ancak bu her zaman işe yaramıyor. Söylem, 1950’lerde obez kadınlarla ilgili araştırmalara dayanan kaba bir tahmin. Kilo vermek için diyetinizden çıkarmanız gereken kalori miktarını etkileyen bir çok değişken var. Cinsiyetiniz, yaşınız ve ne kadar aktif olduğunuz gibi.

Kalori hakkındaki efsaneler ve mitler

Düşük kalorili diyet metabolizmayı hızlandırır

Kilo vermek istiyorsanız, yakacağınızdan daha az kalori almanız gerektiği doğrudur. Ancak bunu kontrollü bir sistemde yapmaya dikkat edin. Kaloriyi aniden ve çok fazla keserseniz, vücudunuz yiyeceğin kıt olduğunu düşünerek, kıtlık moduna geçer ve kalorileri daha yavaş yakar. Diğer bir deyişle metabolizmayı yavaşlatır.  

Negatif kalorili yiyecekler vardır örneğin kereviz

Bazı gıdaların kalorisi çok düşük olsa da, herhangi bir yiyeceğin “negatif kalorili” olduğuna dair hiçbir kanıt bulunmuyor. Her gün yaktığınız tüm kalorilerin yalnızca % 10’u yiyecekleri sindirmek ve enerji depolamak için kullanıyoruz. Modern dünyada yiyecek peşinde koşan avcılar da değiliz artık. 

Konu kilo verme olduğunda önemli olan tek şey kalori miktarıdır

Kilo kaybı söz konusu olduğunda, aldığınızdan daha fazla enerji yakarak bir kalori açığı yaratmak en önemli faktör olsa da, önemli olan tek şey bu değildir. Genetik yatkınlık, tıbbi durumlar ve metabolik adaptasyonlar gibi birçok faktör, bazıları için kilo vermeyi çok daha zor hale getiriyor. 

Kilo alımı, harcadığınızdan daha fazla kalori almaktan kaynaklanıyor

Kilo almanın aşırı yemek yemeyi gerektirdiğini düşünmek yaygın bir inanış olsa da gerçeği yansıtmaz . Yani kilo alan herkes mutlaka harcadığından daha fazla kalori almamıştır. Kalori açığının yağ olarak depolandığı teknik olarak doğrudur ancak bu kilo almanın tek faktörü değildir.  Kilo almayı etkileyen birçok faktör bulunuyor. Bir önceki başlıkta yer alan olası nedenler gibi.

Ürün etiketindeki kaloriler her zaman doğrudur

Yasalar, beslenme etiketlerinde porsiyon başına belirtilen kalorilerin doğruluğu söz konusu olduğunda çoğu üründe yüzde 20’lik bir sapma olmasına izin verilmektedir. Diğer bir deyişle, yüzde 20 kadar bir hata payı kabul edilebilir. Örbekle, bir çikolatanın etiketinde  250 kalori olduğu yazıyorsa, aslında 300 kalori anlamına gelir. Rakamlara takılmamak için önemli bir neden değil mi?

Spor yapmak sadece kalori yakmanıza yardımcı olur

Çoğu insan egzersizi kalorileri mekanik olarak yakmanın bir yolu olarak düşünüyor. Bu aslında bir noktaya kadar doğru. Egzersiz kalori harcamanın bir faktörüdür. Oysa ki fizyolojimiz için vücut kompozisyonunu geliştirmeye yardımcı olabilecek başka pek çok harika şey için de egzersiz yapmalıyız. 

Sonuç olarak 

Cep telefonunuzun hesap makinesini kapatın ve sağlıklı bir kilo kaybı için şunlara odaklanın. 

Taze meyve ve sebzeler, yüksek oranda işlenmiş yiyeceklerin aksine daha düşük kalori içerir ve diğer gıdaların aksine fizyolojik hasar vermezler.

Vücudunuz durmadan çalışan bir motor gibidir.  Bu nedenle en iyi şekilde çalışması için “iyi” karbonhidratlar, yağsız protein ve sağlıklı yağların bir kombinasyonuna ihtiyacı vardır.  Bunlardan herhangi birini aniden kesmek veya çok fazla tüketmek beden dengesini bozar. Sadece zayıf olmak için değil sağlıklı olmak için bunu yapmak zorunda olduğunuzu düşünün. .

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir