Balık yağı kilo aldırır mı

Unutkanlık söz konusu olduğunda, tatbikatı bilirsiniz: balık yağı al ve kilo almamak için dua et! Buna rağmen araştırmalar durumunun pek de sandığımız gibi olmadığını gösteriyor. Nasıl mı? Gelin balık yağı kilo aldırır mı birlikte inceleyelim.

Balık yağı kilo aldırır mı?

Beslenme ile ilgili en büyük yanılgılardan biri, yağın sizi şişmanlatacağı fikridir. Sonuçta yağlar diğer makro besinlerden daha çok kalori içerir ve bu şekilde düşünmek mantıklıdır.  Ancak tüm yağlar eşit değildir. Üstelik balık yağı gibi sağlıklı çoklu doymamış yağlar kilo verme sürecini etkilemez. Ama neden?

Cevap basit: balık yağının yapısını incelerseniz gözden kaçan o detayı fark edersiniz. Balık yağı gerçekte bir yağ değil yağ asididir. Ve vücut yağ asitlerini depolamaz onları diğer yağları emüle etmek için kullanır. Kolesterolunuz yükseldiğinde balık yağı kullanmanın arkasındaki neden de tam olarak budur. Balık yağları kötü yağları bloke eder. 

Balık yağı kilo aldırır mı? cevap hayır.

Balık yağı kilo vermeye yardımcı olur mu? cevap karışık.

Çünkü diğer tüm takviyelerde olduğu gibi balık yağlarının da etkinlikleri hala tartışmaya açık. Argümanı destekleyenlerin savunduğu görüş ise şu: balık yağlarındaki omega 3 yağ asitleri hücre duvarında birikir. Omega-3 gibi sağlıklı, yüksek kaliteli yağlardan oluşan hücre duvarları, insülini daha iyi metabolize ederek etkilerine karşı daha duyarlı olmanıza yardımcı olur. Zayıf insülin duyarlılığı, vücut yağını etkilediği için iyi bir haber sayılmaz. Daha iyi insülin duyarlılığına sahip olmak, kan şekeri seviyenizi düzenlemeye yardımcı olur, bu da daha az yağ depolamanız ve daha fazla yakmanız anlamına gelir. Kabaca balık yağı insülin seviyesini düşürdüğü için – karşı argümanlar da mevcut-  kilo vermeye yardımcıdır

Balık yağı kullandım ve kilo aldım

Tablet başına ortalama yirmi sekiz kalori olan omega-3 balık yağı, günde yirmi tane almadığınız sürece kilonuzda büyük bir fark yaratmaz – bunu kesinlikle denemeyin- Balık yağı kullanırken kilo aldıysanız diyetinizde neyi atladığınızı kontrol etmenizde fayda var.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir