Yaşam Tarzı

Regresyon terapisi sizin için uygun mu?

Regresyon terapisi sizin için uygun mu?

Regresyon, basitçe söylemek gerekirse işler yolunda gitmediğinde çocukluk davranışlarına dönmeyi ifade eder. Regresyon terapisi ise sizi çocukluk anılarına götürerek bugünü onarmayı! Bilinçdışına hapsolmuş önceki yaşamları ortaya çıkarmayı amaçlayan regresyon terapisi, sizi etkileyen anılara erişerek, şimdiki yaşamınızdaki sorunlarla yüzleşmemizi hedefler.

Şimdi detaylar!

Rasyonelleştiremediğiniz davranışlarınız olduğunu fark ettiniz mi? Ya da küçük bir sorunu tıpkı çocukluğunuzdaki gibi bir krize dönüştürdünüz mü? Cevabınız evet ise, geçmişte bir yerde takılı kalmış regresyon (gerileme) geliştirmiş olmanız muhtemel. Nedenini bilmediğiniz korkular veya fobiler ya da anlayamadığınız suçluluk veya utanç duyguları sizi etkileyen geçmiş olayların gölgesinde yaşadığınız anlamına gelir. Açıklanamayan senaryolar size rahatsızlık veriyorsa, sağlığınızı veya ilişkilerinizi etkiliyorsa, tepkilerinizin nedenine erişmeye çalışmak ve iyileşmek için bir plan oluşturmaya çalışmak yardımcı olur. Regresyon terapisi, günümüzdeki düşünce ve tepkilerinizin temel nedenini bulmayı amaçlar ve uygulamayı kullanan terapistler, hipnoz gibi teknikleri kullanarak mevcut davranışınızı yönlendiren bilinçdışı anıların kilidini açmayı hedefler. 

Regresyon terapisi: nasıl çalışır

Her birimiz şimdi ve burada yaşamayı arzu ederken, gerçekte ise çoğunlukla geçmişte veya gelecekte dolaşıp duruyoruz. Geçmişte yaşadığımız herhangi bir anı detaylarıyla hatırlasak dahi, zihin, belirli deneyimleri normal bellekten otomatik olarak süzdüğü için, bizi nasıl hissettirdiğini hatırlamıyoruz. Zihnin hafıza bankasında tutmadığı ve hatırlamadığımız tüm bu duygular-anılar farkındalığımızın dışında olsalar da günümüzü etkilemeye devam ederler. Regresyon terapisinde hipnoz, bu “gömülü” hatıralara erişir ve normalde bilinçli zihnin erişemeyeceği derinlerdeki materyalleri geri çağırır. Geri çağrılan her anının travmatik veya korkutucu olması gerekmese de bu anıları dikkatli bir şekilde nasıl iyileştireceğini bilen yetenekli terapistler tarafından gerçekleştirilmesi önemlidir. 

Sahte anılar ve tartışmalar

İnsanların hipnoz sırasında yaşadıklarını uydurup uydurmadıklarını veya hayal edip etmediklerini sorgulamaları ender değildir. Çünkü gerileme yaşanırken bazen anıların yerine ‘hayalgücü’ devreye girer. Birçok hipnoz uzmanı hatalı bir şekilde anımsanan ‘sahte anılar’ ın yaygın olduğunu bildiği için, buna müdahale etmez. Bazılarının ise etik olmasa da ‘sahte anıları’ ‘iyileştirmiş sahte anılar’ ile değiştirmesi, uygulama hakkındaki karşı iddialara neden olur. Üstelik kasıtlı olmaları gerekmese de, yanlış anılar zarar verir. Hipnozu yönetenden gelen yönlendirici sorular, hastaların terapistin isteklerini yerine getirmek için bir anlatı oluşturmasına neden olur. Bununla birlikte hipnozcu olduğunu iddia eden birçok kişi gerçekte eğitimli terapistler değildir. Bir hastanın inandığı gerçeklere karşı olası duygusal tepkilerle nasıl başa çıkacaklarını bilmemeleri regresyon terapisinin güvenirliliğini ekarte eder.

Denemek istiyorum nereden başlamalıyım?

Bu tür bir terapiyle ilgileniyorsanız, aynı zamanda lisanslı bir hipnoterapist aramanız gerekir. Her terapist hipnoz yapamaz ve her hipnoz uzmanı terapist değildir. İnternette veya Instagramda gördüğünüz şamanist-budist ritüellerle regresyon yaptığını iddia eden kişileri ise liste dışı bırakın. Çünkü regresyonun temel nedeni size psikedelik maddeler vererek sizi geçmiş hatıralarınıza götürmek değil aynı zamanda onları onarmaktır. 

İlk randevunuz sırasında terapist, özgeçmişiniz ve tedavi arama nedenleriniz hakkında geleneksel terapiye benzer bir seans yapar. Bu seansta regresyon terapisini neden istediğinizi açıkça söyleyin. Bu, bir fobiniz olduğu ve kaynağını bulup onarmak istediğiniz gibi bir neden olabileceği gibi gün içinde yaşadığınız tekrarlanan zihinsel bulanıklık gibi bir neden de olabilir. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir