ZMA nedir

ZMA, diğer besin takviyeleri gibi gittikçe daha fazla ilgi görüyor. Aslında ZMA nedir? Bu makalede bu soruyu ele almak, ZMA’ya daha yakından bakmak ve kas gelişimi için ZMA’yı nasıl etkili bir şekilde kullanabileceğinizi göstermek istiyoruz. İşte başlıyoruz!

ZMA nedir

ZMA, çinko, magnezyum ve B6 vitamininden oluşan doğal bir vitamin-mineral takviyesidir . Çinko, bağışıklık sisteminizi ve kaslarınızı destekler. Magnezyum , metabolizma ve kas sağlığında rol oynar ve uykuyu yönetmeye yardımcı olur. B6 vitamini ise enerji metabolizmasında ve protein sentezinde rol oynar.

ZMA nedir

Birleşen 1: Çinko

Çinko, vücudunuzun kendi başına yapmadığı önemli bir mineraldir. Büyümeye, DNA sentezine, bağışıklık fonksiyonuna yardımcı olur. Aynı zamanda testosteron üretiminde rol oynar. Testosteron hormonu kas inşası için gereklidir ve bu nedenle aktif olarak sporla ilgilenen kişiler için tercih sebebidir.

Birleşen 2: Magnezyum

Magnezyumun her şeyden önce rahatsız edici kas krampları için bir kontrol ajanı olduğunu biliyoruz. Bu kramplar genellikle bazı sporcuları dinlendirici uykudan mahrum bırakan magnezyum eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Magnezyum sadece kas krampları için önemli değil, aynı zamanda bağırsak sistemi üzerinde de olumlu bir etkiye sahiptir.

Birleşen 3: B6

B6 vitamini diğer B vitaminleri gibi enerji metabolizmasında rol oynar. Serotonin ve dopamin gibi nörotransmitterleri oluşturmaya yardımcıdır. Proteinlerin kaslara taşınmasını sağlar. 

ZMA: nasıl çalışıyor

ZMA kullanma konsepti, özellikle yoğun antrenmanlarda artan terleme yoluyla kişinin vücut için önemli olan mineralleri ter ile kaybetmesi gerçeğine dayanmaktadır. Metabolik süreçler için önemli olan bu mineral kayıpları, ZMA  takviyeleri ile telafi edilmektedir. Bu minerallerden herhangi birinde bir eksiklik, kas kütlesini etkileyen bir hormon olan testosteron ve hücre büyümesini ve gelişmesini etkileyen bir hormon olan (IGF-1) üretimini azaltıyor. Bu da ‘daha az büyüme’ ile sonuçlanıyor.

ZMA, antrenman yapan sporculara uygulandığında plasebo grubuna göre% 43  daha yüksek testosteron seviyeleri ve 2.5 kat güç artışı ile sonuçlandığını gösterdi.Bu değerler bir çalışma için oldukça yüksek ancak tam etkinliği için yapılan farklı çalışmalar da bulunmamaktadır.  ZMA, çinko içeriği nedeniyle çinko eksikliği veya düşük testosteron seviyeleri olan erkeklerde testosteronu artırabilir. Bununla birlikte, çoğu araştırma, sağlıklı bireylerde testosteronu artırmayacağını öne sürüyor.

ZMA nedir
Kabak çekirdeği yüksek oranda çinko içerir.

ZMA: faydaları 

Bazı araştırmalar , ZMA’nın sağlıklı bireylerde testosteronu artıracağını söylese de, içeriğindeki birleşenlerin şu potansiyel faydaları vardır:

ZMA: uyku kalitesini arttırır 

Bunun nedeni çoğunlukla çinko ve magnezyum kombinasyonudur. Magnezyum uyku öncesi ihtiyacımız olan kas gevşemesini sağlarken, çinko da uyku süresinin daha uzun olmasını sağlıyor. Ayrıca bu çalışma uyku öncesi alınan çinko, magnezyum ve melatonin kombinasyonunun ‘daha iyi bir uyku’ sağladığını göstermiştir. 

ZMA: bağışıklığı güçlendiriyor

Araştırmalar, çinkonun yara iyileşme süresini kısalttığını ve enfeksiyon riskini azaltabileceğini göstermiştir. Ayrıca çinko  bağışıklık sistemimiz için büyük risk oluşturan bir serbest radikal ajanıdır. B6 Vitamini, vücudunuzun enfeksiyonlarla savaşmaya yardımcı olmak için gereken antikorları yapmasına yardımcı olur.

ZMA: yan etkileri

ZMA’nın önemli bir yan etkisi bildirilmemiştir, ancak günlük değerlerden daha fazla alınması sağlık sorunları yaratır. ZMA’nın olası yan etkileri, çinko magnezyum ve B6 vitaminin doz aşımları olarak kendini gösterir.

  • Çinko doz aşımı mide bulantısı, kusma, ishal ve mide krampları
  • Magnezyum doz aşımı ishal, mide bulantısı ve kusma
  • B6 vitaminş doz aşımı ise ellerde ve ayaklarda uyuşma hissi, kekemelik

Tüm takviyelerinde olduğu gibi ZMA almadan önce sağlık uzmanınızla görüşmeniz önemlidir.

Sonuç olarak

ZMA ve testosteron üzerine yapılan araştırmalar net ve güvenli sonuçlar göstermiyor. ZMA, ancak ve ancak testosteron seviyesi çinko eksikliğine bağlı düşüş gösteren kişilerde testosteron artışı ile ilişkilendirilmiştir. 

Testosteron üzerindeki şüpheli etkilerinin yanı sıra ZMA’nın uyku kalitesini artırdığı ve bağışıklığı güçlendirdiği saptanmıştır. ZMA, önerilen değerlerde alındığında güvenli bir takviyedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir