GENEL Yaşam Tarzı

Yüz körlüğü prosopagnozi nedir?

Yüz körlüğü prosopagnozi

Yukarı resimdeki kişiyi tanıyor musunuz? O elbette bir sinema ikonu olan Amerikalı oyuncu ve yönetmen Brad Pitt’ten başkası değil. İnsanların kim olduklarını yüzlerinden tanımak çoğumuz için zahmetsiz görünse de bu bazı insanlar için çok zordur. Hatta çoğu zaman bazı kişiler çocuklarının, eşlerinin, anne-babalarının, yakın arkadaşlarının, iş arkadaşlarının ve hatta bazen kendilerinin yüzlerini tanıyamazlar. Nörolojik bir bozukluk olarak tanımlanan Prosopagnozi ya da Yüz Körlüğü yüzleri tanımakta zorlandığınız, yüz ifadelerini yorumlayamadığınız, gördüğünüz yüzü bir kimlikle ilişkilendiremediğiniz kalıcı bir sendromdur.

Kimleri etkiler?

Prosopagnozi, ya edinilmiş bir durum (yani bir kişinin beyninin bir kısmındaki hasar nedeniyle geliştirdiği anlamına gelir) ya da doğuştan gelen bir sorun (bu, bir kişinin onunla doğduğu anlamına gelir) olarak iki farklı şekilde ortaya çıkar. Mevcut araştırmalar, bazı ailelerde görüldüğü gibi, bu durumun doğuştan gelen versiyonunun genetik olabileceğini düşündürmektedir.

Yüz körlüğü (prosopagnozi): ne sebep olur?

Prosopagnozi olan insanlar iki kategoriye ayrılırlar: bu durumla doğanlar Gelişimsel Prosopagnozi ve daha sonra edinenler ise Edimsel Prosopagnozi. Gelişimsel prosopagnozi çocukluk döneminde ortaya çıkar ve genetik kökenlere sahiptir. Bazı durumlarda da doğum öncesi veya çocuklukta beyin anormalliği veya hasarının bir sonucu olarak ortaya çıkar. Edinilmiş prosopagnozi, beyin hasarı, felç veya dejeneratif hastalığın başlangıcından sonra yaşlı erkek ve kadınlarda ortaya çıkar. Yüz tanıma, beyindeki karmaşık süreçleri içerdiğinden, prosopagnoziyi doğru bir şekilde teşhis etmek genellikle zordur.

Bu durum ne kadar yaygındır?

Uzmanlar, her iki formda da tam olarak ne kadar yaygın olduğundan emin değiller. Edinilmiş prosopagnozi için çok az veri var veya hiç yok. Gelişimsel prosopagnozi için bazı veriler mevcut olup, bazı araştırmalar insanların %2,5’inin bir dereceye kadar buna sahip olduğunu göstermektedir. Ancak, bu yüzdenin doğru olup olmadığı konusunda anlaşmazlık var. Bu anlaşmazlık kısmen var çünkü bu durumun teşhis edilmesi çok zor. Bu anlaşmazlığın bir başka yanı da, bu durum ile yüzleri hatırlama konusunda ortalamanın altında bir yeteneğe sahip olmak arasında net bir çizgi olmamasıdır.

Prosopagnozi nasıl teşhis ediliyor?

Prosopagnoziyi teşhis etmek, nörolojik muayenenin bir kombinasyonunu alır. Nörolog, yüz özelliklerini tanıma yeteneğinizi değerlendiren bir değerlendirme yapmanızı ister. Yorumlama şu becerilerinizi değerlendirilir:

  • Hiç görmediğiniz yüzleri veya ailenizin yüzlerini ayırt edin
  • Size gösterilen yüz gruplarındaki yüz özelliklerinin farklılıklarını veya benzerliklerini fark edin
  • Bir dizi yüzden duygusal ipuçlarını tespit edin – kızgın, üzgün, neşeli olması gibi
  • Bir dizi yüzden yaş veya cinsiyet gibi bilgileri değerlendirin

Prosopagnozi nasıl tedavi ediliyor ve bir tedavisi var mı?

Yüz körlüğünün tedavisi yoktur. Tedavi, bu durumdaki kişilerin, bireyleri daha iyi tanımlamak için başa çıkma mekanizmaları bulmasına yardımcı olmaya odaklanır. Örneğin, bir kişiyi tanımlamak için diğer görsel veya sözlü ipuçlarına odaklanmayı öğrenebilirsiniz. Bu, kıvırcık sarı saçlarını, ortalamadan daha kısa boylarını veya seslerini analiz etmeyi içeriyor. Ne kadar hızlı yürüdükleri gibi belirli tavırları da fark edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir