Yoga yapman için beş neden

Instagram kültürünün size ne söylediği önemli değil. Yoga, amuda kalkmaktan ve yogi zırvalarını kabul etmekten çok, zihinsel ve fiziksel güç oluşturmak ve yaşam için sağlıklı alışkanlıkları pekiştirmekle ilgilidir. Hayır zırva diyemezsin ben bir yogiyim? Okey ama ben de bir şüpheciyim? Navasana pozuyla organlarımdan “toksinleri attığım” iddia edildiğinde, siniyorum. Çünkü navasana pozu en fazla daha sıkı karın kası kazanmama yardımcı olacak gibi görünüyor. Evet yoga bilinçli nefes alma tekniklerine odaklanan germe, denge ve güçlendirme hareketlerinden oluşur ve tüm bunlar daha iyi bir ruh halinin garantörleridir. Buna rağmen var oldukları ispatlanmamış bir çakranızı açmak yoga duruşlarının yapabileceği bir şey değildir. Yoganın budist etkilerini bir kenara bırakırsak kanıtlanan fiziksel ve zihinsel faydaları var. Bu makale yoga yapman için beş neden sunuyor ancak yoga bu beş nedenden fazlasına sahip!

Yoga yapman için beş neden

1. Yoga esnekliği ve dengeyi artırır

Yoga, insanların yaşla birlikte kaybetme eğiliminde oldukları esnekliği ve dengeyi geri kazandırır. İyi ama esneklik neden bu kadar önemli derseniz buna hazır bir cevabımız var: esnek olduğunda masanın altındaki oyuncağı aldığın için belin incinmez, uyurken yanlış bir hareket yaptığın için omzun zedelenmez, perdeyi taktığın için boyun fıtığı, masayı çektiğin için de bel fıtığı olmazsın. Tüm bu eklem hasarlarının arkasında, esnek olmayan omurga vardır. 

Yogaya başlamak için süper esnek olmanıza gerek yok – yoganın güzelliği, tüm yetenek seviyelerinde ayarlanabilmesi ve ilerletilebilmesidir. Her gün yalnızca on beş dakika yoga yapmanız bile yeterlidir.

2. Yoga sizi güçlü yapar

Kaslarınızın daha güçlü olması için spor salonuna gitmeniz ve kuvvet antrenmanı çalışmanız gerektiğini düşünüyorsanız, bu kadar emin olmayın. Çünkü en iyi ağırlık ve direnç ekipmanı vücudunuzdur. Örneğin yogadaki Plank Pose isminden de aşına olduğunuz gibi, bir plank egzersizinin yoga versiyonudur ve vücuttaki tüm ince kasları çalıştırır. 

Kas dayanıklılığı ve gücü oluşturmak için Vinyasa, Hatha ve Rocket gibi daha güçlü stiller seçin – sadece seviyenize göre çalıştığınızdan emin olun.

3. Stresi azaltmaya ve stres direnci oluşturmaya yardımcı olur

Size muhtemelen yanlış nefes aldığınızı üstelik doğru nefes almayı bebeklikte bıraktığınızı söylesem bana nasıl bir cevap verirdiniz? Hayır ben doğru nefes aldığımdan eminim diyen kişiyseniz şunu denemenizi istiyorum: yogadaki balasana duruşuna geçin ve tekrar nefes almayı deneyin, işte aslında oksijenin gitmesi gereken yer balasana duruşunda olduğu gibi diyaframdır. Ve çoğumuz oksijeni diyaframa göndermeden yaşıyoruz.  Yogada nefes almayı öğrenecek ve bu nefesi günlük durumlarda kullanmayı öğreneceksiniz. Unutmayın doğru nefes almak stresi kontrol etmenin bir koşuludur!

4. Yoga kalp sağlığını iyileştirir

Yoga kardiyo egzersizlerindeki gibi kalbi yormaz. Ancak yine de kardiyovasküler sisteminizi çalıştırır ve kalbinizin sağlıklı kalmasına yardımcı olur. Aynı zamanda yoga dolaşımınızı da iyileştiriyor- bu çalışmada , orta yaş ve üstü bir grupta, beş yıl boyunca yoga yapan kişilerin kan basıncı ve kalp hızının, yapmayanlara göre daha düşük olduğu bulundu. 

5. Yoga eklem ağrılarını iyileştirir

2011 yılında yapılan bu araştırma , kronik veya tekrarlayan bel ağrısı olan kişilerde üç aylık yoganın ağrıyı yoga yapmayanlara göre azalttığını buldu. Sonuç şaşırtıcı değil çünkü sırt ağrısı başta olmak üzere birçok vücut ve eklem ağrısı bazen yanlış duruştan kaynaklanır.  Bu nedenle bazı insanlar için doğru duruşun yogadan elde edilen ana fayda olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. İyi bir duruş, eklemlerinizi aynı hizada tutar ve bu da gerginliği hafifletir. Birçok yoga duruşu eklemleri aynı hizada tutmaya çalışır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir