su orucu

Basitçe söylemek gerekirse su orucu herhangi bir yiyecek olmaksızın sadece su tüketmeniz temeline dayanıyor. Arkasındaki mantık aralıklı oruçta olduğu gibi: otofaji. Yani aç kalan hücrelerin birbirini yiyerek gereksiz parçalardan kurtulması. Peki gerçekte işe yarıyor mu? Sağlık uzmanları günlerce aç kalarak yalnızca su tüketmeyi destekleyen su orucu için ne gelin inceleyelim.

Otofaji neden bu kadar önemli?

Bilim insanlarına göre ortalama 40 trilyon hücreye sahibiz. Herhangi bir dış uyaran olmadığında dahi hücreler daima yenilenir. Bu yenileme işlemini fonksiyonu bozulmuş hücrelerin, oksijen idrar veya dışkı ile vücuttan atılması işe sonuçlanan metabolik bir süreç takip eder. Vücudun boşaltım sistemlerinde bir sorun yoksa sistem bir sorun olana kadar bu şekilde işler. Vücudun bu olagan metabolik sürecini devam etmesi için hücrelerin enerjiye yani beslenmemize ihtiyaçları vardır. Beslenen hücreler bu noktada fonksiyonu bozulmuş hücreleri cazip görmez -onları yemez – ve otofaji gerçekleşmez. Bu da toksinlerin, zararlı organellerin bizimle kalmasına neden olur. İşte otofajik süreci harekete geçirmemiz gerektiği fikrini takip edenler, vücudun bu süreci harekete geçirmesi için uzun aralıklarla aç kalmamız gerektiğini bu nedenle destekler,

Su orucu nedir?

Genel olarak oruç tutmak, yiyeceklerinizi veya kalori alımınızı normalden daha uzun bir süre için kısıtlamayı seçtiğiniz anlamına gelir. Su orucu da en az iki gün gıda almama ve  yalnızca su içme prensibine dayanır. Bu kahve veya çay gibi kalorisiz yiyecekleri kısıtlamayı da içerdiği için sıvı diyetlerinden farklıdır. 

Su orucu işe yarıyor mu?

Hem evet hem hayır. Var olan sınırlı çalışmalar ani kalori kısıtlamalarının yağ yakımına olumlu etkisi olduğunu gösterse de vücudun hatırladığı eski kütlesine ulaşmak için aynı şekilde hızlı yağlandığını gösteriyor. Bu nedenle sağlık uzmanları şok diyetler ve ani kilo kaybını hedeflerin diyet programlarından kaçınmamız gerektiği konusunda hem fikir.

Su orucu zararlı mı?

Uzun süre aç kalmanın olumsuz yüzlerce etkisinin olduğu sır değil. Aç kalmak mide problemlerini tetikler. Uzun süre yemek yememek kan basıncını düşürü ve bu da tansiyon sorunlarına neden olur. Eğer bir böbrek hastasıysanız uzun süre aç kalmak böbrek fonksiyonlarını etkiler. Uzun süre aç kalmak başlı başına diyabetiniz için iyi değildir. Uzun süreli su oruçları beslenme yetersizliği tetikler. Kas kaybına neden olur, hormon düzensizliğine yol açar ve beyin sisi ve yorgunluğu beraberinde getirir.

Ek olarak, sigara içiyorsanız, bir bağımlılığı yönetiyorsanız veya düzenli olarak reçeteli veya reçetesiz satılan bir ilaç kullanıyorsanız, su orucunun olumsuz etkileri kaçınılmazdır.

Su orucunun faydaları var mı?

Dürüst olmak gerekirse su orucunun arkasında çok fazla araştırma yok tartışmalı bir şekilde bilinen tek şey otofajiyi desteklediği. Su orucunun bunun dışında bilinen tüm faydaları tipik yağ yakım diyetleri ile benzer: azalmış sodyum ve şeker. Daha az şeker ve sodyum almak bu çabaya değmez gibi görünüyor. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir