GENEL Yaşam Tarzı

Stereo Körlük: dünyayı bir fotoğraf gibi görüyorum

stereo körlük

Stereo körlük; herkes çevresindeki dünyayı diğer kişilerle aynı şekilde algılamaz. Örnekle stereo kör kişiler – bu gruba dahilim- üç boyutlu göremezler ve derinlik algıları yoktur. Bu nedenle ilk üç boyutlu film izleme deneyimim ‘abartılacak bir şey yokmuş bu filmlerde’ düzeyinde kaldı. 3 boyutlu filmler ve top oyunları stereo körler için pek çekici değildir. Üstelik stereo körler istisnasız, sakardır. Kapı kolunun yerini tutturamaz, elindeki bardağı masanın doğru yerine bırakamaz ve uzak nesneleri takip edemezler.

Stereo körlük için kendinizi test edin !

Hayatı bir stereo kör olarak yaşamak

Bir saniye için ayağa kalkın, hareket edin: bir koltuktan veya bir masanın kenarından ne zaman kaçınmanız gerektiğini nasıl bildiğinizi gördünüz mü? Çünkü nesnelerin sizden ne kadar uzakta olduğunu anlayabilirsiniz. Bu, birçok yönden son derecede önemlidir. Hayatınızı mobilyalara çarpmaktan yara bere içinde geçirmediniz. Yolda karşıdan karşıya geçerken, gelen arabanın sizden ne kadar uzakta olduğunu doğru tahmin ettiğiniz için, kaza yapmadınız. Bir merdivenin basamağının ne kadar yüksekte olduğunu derinliği algılama yeteneğiniz ile doğru tahmin edip, tökezlemediniz.

Şimdi, çevrenizdeki dünyayı, dünya nüfusunun çoğunun görebileceği normal, üç boyutlu şekil yerine, kağıt üzerinde 2B çizim veya resimde göreceğiniz gibi gördüğünüzü hayal edin. Zor gibi değil mi? Neyseki bu çok zor bir durum gibi görünse de günlük yaşamda çok az kısıtlama yaşıyoruz. Stereo kör olduğunu çok geç teşhis eden kişiler olduğu gibi, hayatı boyunca bu körlük ile yaşamış insanların sayısı da oldukça fazladır.  Dünya nüfusunun yaklaşık yüzde beşini etkileyen bu duruma, tıp dünyası içinde stereo körlük veya üç boyutlu görme bozukluğu adı veriliyor.

Stereo Körlük: Nedenleri  

Normal görme, her bir gözün yakaladığı farklı iki görüntüyü tek bir üç boyutlu görüntüde birleştirmesi ile oluşuyor. Stereo körlükteyse gözler, bakılan şeyin normal bir 3 boyutlu görüntüsünü oluşturmak için birbirleriyle işbirliği yapamaz. Örneğin bir gözü gören herkes doğal olarak stereo kördür. Bunun dışında stereo körlük için bu tek koşul değil. Tek gözü miyop veya hipermetrop olan kişiler, göz tembelliği olan kişiler bundan muzdarip. Üstelik gözünde hiçbir hastalık olmayan kişiler de stereo kör olabilirler.

Stereo Körlük

Stereo körlük: teşhis

Kendinizin veya çocuğunuzun bu körlükten muzdarip olabileceğinden şüpheleniyorsanız, konu hakkında uzman bir göz doktoru ile görüşmelisiniz. Bu körlük biçiminin semptomları iyi şekilde ifade edilmediğinden teşhisi zordur. Özellikle çocuklar kendilerini iyi ifade edemedikleri için doktor bunu teşhis edemez. Teşhis etmenin en keyifli ve basit yolu, 3d gözlükleri ile izleyeceğiniz bir 3d filmi izlemek. Film size diğer filmlerden farksız gelmiyorsa, bu durumu doktorunuzla paylaşarak gerekli 3 boyutlu göz testlerini yapabilirsiniz.

Stereo körlük: tedavi

Stereo körlük için görme terapisi özellikle problemi olan çocuklar için etkilidir. Öngörülen görme terapisi genellikle bir optometristin gözetiminde ve  haftalık seanslardan oluşur. Terapi birkaç ay sürer .Bu tedavinin ismi optometrik tedavi ve hastane koşullarında uygulanıyor. Temel amaç  gözlerin ve beynin bir ekip olarak birlikte çalışmasını sağlamaktır. Beyindeki görüntü işleme merkezlerini gözlerle birlikte çalışmaya zorlamak için çizgiler ve daireler çizme, hareketli nesneleri izleme ve çevresel görme becerilerini geliştirmeye yönelik egzersizler yapılmaktadır. Bu terapiler sonrası doktorun önerdiği ve ev ortamında yapılacak egzersizler de yine stereo körlüğün gelişmemesini engelleyecektir.

Kişisel Deneyim

Bir çok stereo kör gibi bu hastalıktan muzdarip olduğumu, ergenliğimden sonra öğrendim. Her zaman için görmemde bir sorun olduğunu biliyordum ancak bunu tanımlayamıyordum. Göz doktorlarıysa neyi arayacaklarını bilmedikleri için, bana bu teşhisi koyamıyorlardı. Gözlerimden 50 – 60 santim uzaktaki şeylere odaklanamadığım için, televizyon izlemek, grup oyunlarına dahil olmak benim için zorlayıcıydı. Akranlarımın toplanıp oynadıkları playstation etkinliklerinde izleyici bile olamamam sosyal hayatımı belli bir noktada etkiledi. Ancak bu körlüğün sağlamış olduğu bazı faydalar da yok değil. İyi bir satranç oyuncusu olmak, kitap okumaya zaman ayırmak ve iyi bir dinleyici olmak gibi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir