Yağ Yakımı

Spor Yapmak İçin En Uygun Zaman

Spor Yapmak İçin En Uygun Zaman

Sabah egzersizi akşam egzersizinden daha mı iyi? En etkili ne zaman antrenman yaparsınız? Esasında bu, bioritminize, antrenman hedeflerinize ve takviminize bağlıdır. Tabii kendinizi egzersiz yapmaya uygun hissettiğiniz zaman aralığını es geçmemek de sürekliliği sağlamak için önemlidir. Antrenmanınız için en uygun zamanı mı arıyorsunuz? İşte spor yapmak için en uygun zaman?

Biyolojik saat önemi nedir?

“İç saat” olarak da bilinen biyolojik saatimiz, vücudumuzun ve zihnimizin ne zaman ne yapacağını belirler. Uyku ritmi, performansı, vücut ısısı ve kan akışı ‘iç saate’ bağlıdır. Örneğin, “iç saat” geceleri kan basıncını düşürür. Sabahları, günün zorluklarıyla başa çıkmak için performans eğrimiz yükselir. Basitçe; vücudun kendi ritminden dolayı doğal olarak günün yüksek ve düşük performans gösteren saatlerinden geçen sistem olarak özetleniyor. Çoğu insan en verimli saat 10:00 ile 12:00 arasında ve öğleden sonra 17:00 civarındadır. Ancak öğleden sonra 2 civarında pek çok kişi yorgun hissediyor ve öğle yemeği molasının kurbanı oluyor. Biyolojik saatin herkeste aynı olmaması, antrenmana bağlılığı değiştiriyor. 

  • Bir deneyde, gönüllüler haftalarca bir “sığınakta” dış dünyadan izole edildi. Sonuç, deneklerin gün ışığı veya saat gibi dış etkiler olmadan bile sabit bir ritim içinde yaşadıklarını gösterdi. Bu yüzden kendilerine sabit uyuma, uyanma ve yemek yeme zamanları geliştirmişlerdi

Sabah antrenmanı

Kendinize şu soruyu sorun ‘ben sabah insanı mıyım?’ cevabınız ‘evet’ ise, yani herkesten önce uyanmayı ve günü planlamayı seviyorsanız o zaman sabah antrenmanı tam size göre! 

Bununla birlikte biyolojik saate göre kilo vermek isteyenler ideal olarak sabahları – tercihen kahvaltıdan önce – koşuya gitmelidir. Karbonhidrat depoları artık boştur ve yağ rezervleri vücut için bir enerji kaynağı olarak hizmet etmek zorundadır. Böylece sabah aç karınla egzersiz yaparken yağ hücreleri günün diğer saatlerine göre daha fazla erir. Ne var ki vücudun kendi rezervleri tükendiğinde performans hızla düşer. Kahvaltıdan önce orta düzeyde dayanıklılık antrenmanından daha fazlasını yapmak istiyorsanız antrenmandan önce biraz atıştırmalısınız.

Öğle sonrası antrenmanı

Öğle molanızı kafanızı dağıtmak ve masanızdan biraz uzaklaşmak için kullanmak istediniz. Bu harika! Ancak öğle yemeği sonrası yükselen kan şeker düzeyi, sizi uyutabilir. Bu nedenle öğle egzersizini öğle yemeğinden hemen sonra değil, iki saat sonra yapmak daha mantıklı.

Çünkü öğleden sonra, performans eğrisi tekrar yükselir ve bu nedenle akşamın erken saatleri bir antrenman seansı için idealdir. Bu ortalama 15.00 ve 17.00 saatlerini ifade ediyor. 

Akşam antrenmanı

Gününüzü bir antrenmanla bitirmeyi sever misiniz? O zaman akşam antrenmanı tam size göre. Ancak aklınızda bulundurmanız gereken bir şey var: Akşamın geç saatlerinden itibaren vücut, sizi yavaş yavaş yoran bir uyku hormonu olan melatonin salgılamaya başlar. Bunu engellemek için prowork out kullandınız -veya kullanmadınız- her iki koşulda da hala çok iyi antrenman yapabilirsiniz: beden uyanıktır ve kapsamlı antrenman için yeterli enerjiniz vardır. Dikkat etmeniz gereken konu şu: egzersiz yapmak sizi uyandırır – genellikle gerçekten istediğinizden çok daha uzun süre. Bu nedenle akşam yoğun bir antrenmana alternatif olarak, sakinleşmek için biraz yoga veya pilates yapabilirsiniz.

Sonuç: İdeal antrenman zamanını siz belirlersiniz

Bir tavuk mu yoksa bir baykuş mu olduğunuzu en iyi siz bilirsiniz. Sabah veya akşam antrenmanının sizi nasıl etkilediğini deneyin. Eğer bir tavuksanız yani erken uyuyup erken uyanmayı seviyorsanız; sabah antrenmanı tam size göre. Üstelik sabah antrenmanı erken uyumayı vadeder. Buna rağmen bazı insanlar gerçekten gece kuşudur. Sabah antrenmanı için alarm stresini girmek, antrenman devamlılığını uzun vadede düşürür. Sizin için en iyi antrenman zamanını biyolojik saatiniz belirler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir