Saç Biti Nasıl Temizlenir

Saç bitinin herhangi bir ebeveyn için ürkütücü bir ihtimal olduğunu biliyoruz. İlaca dirençli bitler ortaya çıktıkça, bitlerle başa çıkmak için hangi doğal yöntemlerin gerçekten işe yaradığını bilmek biraz araştırma gerektiriyor. Özellikle okula başlamaya hazırlanırken bu bilgiler yardımcı olacaktır! İşte tıp dergilerinden yapılan araştırmalara ve ebeveyn deneyimlere dayanan, gerçekten işe yarayan bazı etkili doğal yöntemlerle saç biti nasıl temizlenir! Ayrıca, ilk etapta bitlerden kaçınmak için bazı proaktif adımlar da ekliyorum.

İlaçlara dayanıklı saç bitleri

Nasıl ki bazı bakteriler, antibiyotiklerle tedaviden sağ çıkabilmek için mutasyona uğradıysa, saç bitleri de tedavilerde hayatta kalmalarını sağlayan mutasyonlar geliştirmiştir.

2014 yılında yapılan bir araştırma, test edilen bitlerin %99’undan fazlasının, kullanılan en yaygın tedaviler olan insektisit permetrin ve piretrin ile yapılan tedavilerde hayatta kalmalarına izin veren bir mutasyona sahip olduğunu buldu.

Daha yeni tedavilerde, bitlerin henüz dirençli olmadığı, ancak maliyeti çok fazla olan genellikle reçete gerektiren daha güçlü böcek öldürücü türleri kullanılıyor. Etlileri daha güçlü olan reçeteli böcek öldürücü ürünler ise çocuklar üzerinde uzun süreli olumsuz etkisi olabileceğini bilmekte fayda var.

Saç Biti Nasıl Temizlenir

Saç Biti Nasıl Temizlenir

Çalışmalar, ilaca dirençli bitlerin günümüzde insektisitlere (böcek öldürücü ilaçlara) dirençli olduğunu gösteriyor. Çocukların başına böcek ilacı sürme fikri konusunda rahat olmamak elde değil. Bu nedenle konu bitlerle mücadele olunca ilk etapta doğal yönlemlere başvurmak çok daha güvenilir. Üstelik bu doğal ilaçların mutasyona uğramış bit formları üzerinde hala işe yarayacağına emin olabilirsiniz. 

Tuz bazlı bit spreyi

Herhangi bir kimyasal veya bit tarağı gerektirmeyen, kullanabileceğiniz en etkili ilaç, tuzlu su bazlı bit spreyidir. Bunları eczanelerden veya market raflarında deniz suyu spreyi olarak da görebilirsiniz. Tuz bazlı sprey, temas halinde bitleri ve sirkeleri kurutur ve öldürür, üstelik çocuklarınız için zararlı değildir.

Bu spreyin kullanımı çok basit. Spreyi uyumadan önce bitli saçlara püskürtün. Sabah bit taragı ile taradıktan sonra saçların şampuanlanması yeterli. Bu uygulamayı bir hafta boyunca devam etmeniz önemli, çünkü tuz bazlı sprey hem bit hem de bit yumurtası olan sirkelerin gelişimini engeller. 

Neem yağı

Bu çalışma neem yağı ve neem yağı içeren şampuanların bitleri öldürmek için etkili olduğunu ortaya koymuştur. Neem yağını su ile seyreltip saça süreceğiniz gibi, neem yağını bir sampuana ilave ederek de kullanabilirsiniz. Her iki kullanım sonrası bit tarağı ile saçları taramanız yeterli olacaktır. Bit ve sirkelerin tamamen ortadan kalktıklarına emin olana kadar neem yağını kullanabilirsiniz. 

Baş biti tedavisi: diğer yöntemler

Bit ve sirke yatak örtülerinde, giysilerde veya halıda kısa bir süre hayatta kalabildiğinden, biti evde tedavi etmek de önemlidir. Bunlar, başka bir istilayı önleyen attığımız adımlar:

  • Bit ile mücadeleye yukarıdaki yöntemleri kullanarak saçlardan başlayın. 
  • Daha sonra tüm yatak örtülerini, yastıkları ve son 48 saat içinde giydiğiniz tüm kıyafetleri yıkayın. Yıkanamayacak kadar büyük olan her şeyi, yorgan, battaniye veya mobilya örtülerini evin dışında örneğin balkonda havalandırın.
  • Tüm halılara seyrelmiş lavanta yağını ve neem yağını serpiştirin.
  • Ardından tüm tarak ve fırçaları, banyo liflerini kaynar su ile temizleyin.
  •  

Saç bitini önlemenin ipuçları

Gerçek şu ki saç biti her yerdedir. Çocuklarınız varsa ve onların yanında başka çocuklar varsa, saç biti alma riski kaçınılmazdır. 

  • Çocuklarınızı, saç fırçaları, taraklar, şapkalar, eşarplar, havlular, kasklar, yastıklar, uyku tulumları vb. dahil olmak üzere başka bir çocuğun başında veya yakınında bulunan şeyleri paylaşmamaya teşvik edin.
  • Çocuklarınıza, okula gittiklerinde diğer sınıf arkadaşlarının kıyafetleriyle aynı askıyı kullanmamayı teşvik edin.
  • Eczanelerde kolaylıkla bulabileceğiniz bit önleyici saç tokalarını kullanın.
  • Çocuklarınızın saçlarına her sabah su ile seyrelmiş lavanta yağı spreyini püskürtün.
  • Çocuğunuzun saçını kısa ya da at kuyruğu yaparak saç bitlerini engelleyemezsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir