Anne ve Çocuk

Siber Zorbalık Nasıl Önlenir

Siber Zorbalık Nasıl Önlenir

Siber zorbalık nasıl önlenir, bu günümüzde her ebeveynin endişe duyduğu bir konu. İnternet kullanma alışkanlığı her gün artıyor, daha da artacak. Teknoloji ve sosyal medya, gençlerin hayatlarında her zaman var olan bir rol oynayarak onları siber zorbalığa karşı savunmasız hale getiriyor. Zorbalık, kişi veya kişilerin kendini savunamayacak durumda olan kişilere tekrarlayıcı şekilde gerçekleştirdiği negatif ve saldırgan eylemler olarak tanımlanıyor . Makalemizin konusu olan siber zorbalık nasıl önlenir başlığına geçmeden önce, bunun bir suç olması için tanımını bilmekte fayda var. Siber zorbalıkta, bir İnternet katılımcısı ( fail ) başka bir İnternet katılımcısına ( mağdura ) hakaret eder. Bu kavramı aynı zamanda kurbanların fotoğraflarını veya videolarını kullanarak kurbanın rızası olmadan sosyal medya aracılığıyla paylaşmak, elektronik posta ya da cep telefonu mesajları ile aşağılayıcı, alay edici, tehditkâr, cinsel taciz veya şiddet içeren mesajlar göndermek ve yine kurbana ilişkin karalayıcı, aşağılayıcı web sayfaları hazırlamak gibi birçok davranışı kapsar.

Siber zorbalık , özel bir zorbalık biçimidir. Çünkü failler günün her saati aktif . Aynı anda birçok kişiye kötü niyetli yorumlar, resimler veya videolar dağıtır.

Siber Zorbalık: Nedenleri

İnternet kullanım alışkanlıkları ve sıklığının sanal zorbalığa maruz kalma sıklığı ile ilişkilidir. Lise dönemindeki ergenlerin problemli internet kullanma alışkanlıkları olduğu için sanal zorbalığa uğradığı bir gerçek. Ebeveynden gizli sosyal medya hesaplarına sahip olmak çocukları daha çok risk altında bırakmaktadır.

Öğrencilerin kendini ifade etme biçimleri instagram, whatsapp, facebook, tik tok vb uygulamalar ile değişim göstermektedir. Öğrenciler bu uygulamaların yaratabileceği olumsuz durumlarla ilgili olarak bilgi sahibi değillerse risk oldukça artmaktadır.

Ebeveynlerin yeni iletişim araçları hakkında çocuklarından daha düşük bir düzeyde bilgi sahibi olmaları da çocukların sanal zorbalığa uğrama ihtimallerini arttırıyor.

Çoğunlukla fail ve mağdur birbirlerini gerçek hayattan, örneğin okuldan tanır. Failin internette kurbanı aşağılaması gerçek dünyaya göre daha kolaydır. Bunun nedenleri, örneğin:

  • Fail, kurbanın yüzünü görmüyor. Sonuç olarak fail, mağdurda hakaretlerinin neyi tetiklediğini fark etmez.
  • Kurbanın hakarete uğradığını gerçek dünyada olduğundan çok daha fazla insan internette duyuyor. Bu, faillerin daha güçlü hissetmesini sağlar.
  • Fail, internet üzerinden her an mağdurla her an iletişime geçer.
Siber Zorbalık Nasıl Önlenir

Siber Zorbalık: Nasıl Önlerim

Siber zorbalıkla ilgili düzenli eğitim ve bilgilendirme yapılması ilk aşamada en etkili strateji olarak görülmektedir. Ebeveyn kontrolünde internet kullanımı sağlanması, anne babaların bu yönde bilgilendirilmesi önem taşımaktadır.

  • Çocuklarının kendilerini olumsuz bir durumda hissettiklerinde anne babalarına danışmalarını sağlayacak olumlu bir aile içi iletişimlerinin olması önemli bir faktördür.
  • Ebeveynlere bilişim teknolojilerinin etkin kullanımıyla ilgili bilgilendirme yapılmalıdır.
  • Çocukların yaşlarına uygun bir zaman belirlenerek internete girmesi sağlanmalıdır.
  • Çocukların sosyal medya hesabı var ise bu hesap sık sık kontrol edilmelidir.
  • Siber zorbalıkla ilgili en büyük sorun, çevrimiçi anonimliktir.  Sahte profillere karşı koymak için sosyal ağlarda daha fazla şeffaflık olmalıdır.  Gençlerin siber zorbalık korkusu olmadan internette gezinebilmeleri için daha fazla öz denetime ihtiyacı vardır.
  • Çevrimiçi etkinlik hareketlerini izleyin. iPhone ve Android telefon izleme uygulamalarını yükleyebilirsiniz. Bunlar, sosyal medya etkinliğinin (YouTube, Tik Tok, facebook, snapchat ve Instagram dahil) izlenmesine yapar. Üstelik tüm mesajlara, arama günlüklerine ve genel çevrimiçi davranışa izin verir. Çocuğun telefonunu uzaktan bile engeller hatta ve kontrol edersiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir